Strona główna >> Aktualności

Rozwiązanie umowy o pracę - czy warto skorzystać z prawnika?

Rozwiązanie umowy o pracę - czy warto skorzystać z prawnika? Postanowienie rezygnacji z danego stanowiska nigdy nie jest łatwe. Wiąże się to z wieloma przemyśleniami i zmianami. Jeżeli posiadamy umowę o pracę, to nie możemy z dnia na dzień nie przyjść do pracy. Należy najpierw wypowiedzieć umowę. Trzeba wykonać to w sposób należyty w odpowiedniej formie.

Nie każdą umowę możemy wymówić w dowolnym momencie. To czy nadaje się do wypowiedzenia w każdej chwili, zależy od jej rodzaju i treści. Rozwiązanie zazwyczaj nadchodzi z upływem danego terminu. Jeżeli nie chcemy przechodzić przez ten proces samodzielnie, warto skorzystać z miejsc jak adwokat Wrocław, szczególnie jeżeli mieszkamy w rejonie dolnego śląska, lecz nie tylko.

Kiedy pracownik może wypowiedzieć umowy o pracę?

Zgodnie z literą prawa pracownik w każdym przypadku może rozwiązać umowę o pracę na czas nieokreślony. Może także zrezygnować z umowy zawartej na okres próbny. Jeżeli chodzi o tę kwestię to kodeks pracy, nie ogranicza pracownika w żaden sposób.

W przypadku umowy o pracę zawartej na czas określony sprawa wygląda nieco inaczej. Czas zawarcia umowy, musi przekraczać pół roku. Umowa powinna zawierać specjalną klauzulę, która stanowi swoiste zezwolenie na rozwiązanie jej przed czasem. Aby dokładnie zapoznać się ze wszelkimi niuansami, należy bardzo dokładnie przeanalizować prawo pracy lub skorzystać z usług, jakie oferuje adwokat Wrocław prawo pracy np. https://wypowiedzenie-umowy-o-prace.pl/adwokat-wroclaw/.

Jaki okres po wypowiedzeniu umowy o pracę trzeba jeszcze pracować?

Wypowiedzenie umowy o pracę wiąże się z jej rozwiązaniem dopiero po upływie pewnego okresu. Zależy on od stażu pracy u danego pracodawcy i rodzaju umowy o pracę.

Okres wypowiedzenia umowy o pracę na okresie próbnym wygląda następująco:


  • Podczas okresu próbnego wynoszącego 3 miesiące - 2 tygodnie;

  • Podczas okresu próbnego wynoszącego więcej niż 2 tygodnie - 1 tydzień;

  • Podczas gdy okres próbny nie przekraczał 2 tygodni - 3 dni robocze.

W przypadku umowy o pracę na czas nieokreślony okres wypowiedzenia wynosi:

  • Przy 3-letnim stażu - 3 miesiące;

  • Staż co najmniej 6 miesięcy - 1 miesiąc;

  • Staż pracy krótszy niż 6 miesięcy - 2 tygodnie.

Jeżeli chodzi o umowę o pracę na czas określony to wypowiedzenie umowy o pracę w każdym wypadku, wynosi 2 tygodnie.

Kiedy warto korzystać z pomocy prawnika?

Adwokat prawo pracy Wrocław może być konieczny wtedy, gdy nie da się polubownie rozwiązać umowy, lub gdy mamy podejrzenie nieprzestrzegania przepisów. Wówczas jednym rozwiązaniem może być walka w sądzie.

Ponadto z pomocy prawnika warto skorzystać w sytuacji mobbingu w miejscu zatrudnienia, nieuzasadnionego zwolnienia ze stanowiska oraz skróconego okresu wypowiedzenia.

Artykuł partnerski.

~Gosc | Czytano 1004 razy | 21-06-2021 | oferty pracy [0]

® 2008 - 2022 www.praca4u.net

Ta strona wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na komputerze Użytkownika. Więcej szczegółów w naszej Polityce prywatności

Kanał RSS

Praca4u.NET to serwis z ofertami pracy za granicą od zaraz. Praca dla fachowców z zakwaterowaniem. Od 12 lat oferujemy nieodpłštne oferty pracy w Polsce i za granicą.