Strona główna >> Aktualności

Gdzie i jak sprzedawać stare monety

Gdzie i jak sprzedawać stare monety Choć stare monety mogą nie mieć dla nas wartości użytkowej, wciąż traktowane są jako skuteczny sposób na dodatkowy zastrzyk gotówki. Jeśli posiadasz numizmaty, które wyszły już z obiegu, warto rozważyć ich sprzedaż. Wielu początkujących kolekcjonerów monet może się jednak zastanawiać, gdzie i w jaki sposób je sprzedać. Czy chcesz wiedzieć, kto skupuje stare monety? Zachęcamy do przeczytania poniższego artykułu.

Skup starych monet w domach aukcyjnych


Najlepszym i najbezpieczniejszym sposobem na sprzedaż starych monet jest skontaktowanie się z profesjonalnymi sklepami numizmatycznymi. Dzięki temu możemy liczyć na pomoc wykwalifikowanych znawców, którzy rzeczowo i bezpłatnie wycenią każdy egzemplarz. Dodatkową zaletą domów aukcyjnych jest również to, że wiele z nich prowadzi swoją działalność w internecie.


Wielu kolekcjonerów dokonuje transakcji poza sklepami numizmatycznymi, jednak niesie to za sobą pewne ryzyko. Próbując sprzedać monety samodzielnie, musimy liczyć się z tym, że stracimy na tym zdecydowanie więcej, niż przy skorzystaniu z usług profesjonalnych numizmatyków. Dlatego tak ważne jest dbanie o bezpieczeństwo swojego portfela, które zapewni nam pomoc ekspertów. Więcej na temat skupu monet możesz dowiedzieć się również tutaj: https://aukcje.numimarket.pl/skup/


Co wpływa na wartość starych monet?


Ceny starych monet są bardzo różnorodne. Popularne egzemplarze osiągają cenę średnio od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Niewykluczone jest jednak, że posiadana przez nas moneta może mieć wartość liczoną nawet w milionach złotych! O tym, ile dostaniemy za dany numizmat, decyduje kilka czynników:  • Rzadkość rozumiemy przez nią liczbę dostępnych monet lub banknotów na rynku. Częściej występujące egzemplarze będą warte o wiele mniej, niż te, które trudno jest gdziekolwiek zdobyć.

  • Rodzaj monety na rynku numizmatycznym istnieje możliwość skupu oraz sprzedaży monet obiegowych (które aktualnie lub kiedyś były w użyciu), bulionowe (służące do lokowania kapitału) oraz kolekcjonerskie (wybijane z okazji ważnych wydarzeń). 

  • Masa oraz kruszec złoto, srebro oraz platyna to jedne z najbardziej wartościowych surowców, z których powstają monety. Mogą więc znacząco wpłynąć na jej cenę.

  • Stan zachowania widoczne rysy, pęknięcia lub inne zniszczenia mogą wpłynąć na niższą wycenę danej monety. Eksperci zazwyczaj ocenią egzemplarze według pięciostopniowej skali, gdzie pierwszy stopień oznacza monetę menniczą, a piąty wskazuje, że identyfikacja jest niemożliwa.

  • Etap historyczny istnieją pewne monety, które ze względu na czas swojego pochodzenia są częściej poszukiwane przez kolekcjonerów. Im bardziej moneta jest pożądana wśród inwestorów, tym wyższa będzie jej wartość.


W każdym przypadku, gdy nie jesteśmy pewni, z jakim typem monety mamy do czynienia, najlepiej jest skorzystać z usług sklepów numizmatycznych. Dzięki szerokiej wiedzy ich pracowników każda moneta zostanie wyceniona sprawiedliwie i z korzyścią dla posiadacza danego pieniądza.


O czym należy pamiętać przy sprzedaży starych monet?


O czym należy pamiętać przy sprzedaży starych monet?


Eksperci z dziedziny numizmatyki zaznaczają, że czyszczenie monet na własną rękę może przynieść więcej szkody, niż pożytku. Dlaczego? Jest to spowodowane tym, że przetarcie nawet najdelikatniejszą ściereczką może pozostawić drobne rysy na powierzchni monety. Oznacza to zniszczenie egzemplarzu, który w konsekwencji mocno traci na wartości. 


Czyszczenie monet przeprowadza się w przypadku, gdy kluczowe jest przedłużenie ich żywotności. Wymaga to specjalistycznej wiedzy oraz umiejętności dlatego, zanim zdecydujemy się na ten krok, konieczna jest konsultacja z ekspertem. Warto też dokładnie zapoznać się z literaturą dotyczącą konserwację monet. Pamiętaj, że choć zanieczyszczenia mogą wydawać się nieestetyczne, potencjalny klient może uznać je za dodatkowy atut.


Artykuł partnerski.

~Gosc | Czytano 1394 razy | 25-07-2023 | oferty pracy [0]

® 2008 - 2024 www.praca4u.net

Ta strona wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na komputerze Użytkownika. Więcej szczegółów w naszej Polityce prywatności

Kanał RSS

Praca4u.NET to serwis z ofertami pracy za granicą od zaraz. Praca dla fachowców z zakwaterowaniem. Od 12 lat oferujemy nieodpłštne oferty pracy w Polsce i za granicą.