Praca za granicą a uzyskanie kredytu - analiza możliwości
Polak pracujący za granicą może liczyć na uzyskanie różnych rodzajów kredytów w polskich bankach, w tym m.in. zobowiązań hipotecznych oraz gotówkowych. Należy jednak pamiętać, że wymagają one dopełnienia dużej ilości formalności, a liczba ofert jest w tym wypadku ograniczona.
Osoby mające legalne dochody w Polsce są w tym wypadku w znacznie lepszej sytuacji, ponieważ mogą wybrać dla siebie kredyt spośród wielu opcji.
Jeśli pracujesz poza Polską, musisz dostarczyć dużą ilość dokumentów, liczyć się z koniecznością tłumaczenia niektórych z nich, a to nadal nie wszystko. Banki o wiele krytyczniej podejdą do Twoich zarobków, co realnie wpłynie na obniżenie zdolności kredytowej. Uzyskanie pożyczki nie jest zatem niemożliwe, ale w praktyce związane z licznymi trudnościami.
Kredyt hipoteczny a praca zarobkowa za granicą
Polacy pracujący za granicą mogą uzyskać kredyt hipoteczny. Banki zaproponują Ci w tym wypadku kredyt walutowy. Żeby móc się o niego ubiegać, większość dochodów musi wpływać na konto w obcej walucie (np. euro, dolar, frank szwajcarski).
Do uzyskania kredytu będziesz potrzebował wkładu własnego, czyli np. gotówki, działki budowlanej lub już kupionego mieszkania przeznaczonego do remontu. Bank, podobnie jak w przypadku kredytów dla osób pracujących w Polsce, dokładnie zbada Twoją zdolność. Dokona również oceny wartości nieruchomości, której ma dotyczyć hipoteka.
Kredyt dla pracujących za granicą w finanse.rankomat.pl to przedstawienie możliwości, jakie są aktualnie dostępne na rynku. Zapoznaj się z nimi, bo pomoże Ci to w podjęciu decyzji, czy i na jaki kredyt hipoteczny się zdecydujesz.
Kredyt gotówkowy a zarobki z zagranicy
Kredyt gotówkowy zdecydowanie łatwiej uzyskać tym, którzy pracują w Polsce. Jednak takie zobowiązanie nawet dla osób z zagranicy wiąże się ze spełnieniem mniejszej ilości formalności niż w przypadku zobowiązania hipotecznego.
Przede wszystkim uzyskane w ten sposób środki możesz przeznaczyć na dowolny cel. Bank nie kontroluje tego, jak się nimi zarządza, kiedy, gdzie i na co je przeznacza. Kredytobiorca ma w tym zakresie pełną swobodę — niezależnie od tego, czy pracuje w Polsce, czy też za granicą.
Kredyt gotówkowy wymaga również mniejszej zdolności kredytowej niż ten hipoteczny. Z reguły zobowiązanie zaciąga się na niewielkie wydatki, ale jego maksymalna kwota może wynosić nawet ponad 200 tysięcy złotych. Płatność może zostać rozbita nawet na 120 rat.
Na co zwrócić uwagę, wybierając kredyt gotówkowy?
Wybierając kredyt gotówkowy, zwróć uwagę na porównanie ofert kilku banków. Ich zestawienie znajdziesz na finanse.rankomat.pl. Ranking wskaże Ci, jak korzystne są poszczególne opcje.
Zostaną w nim uwzględnione m.in.:
- całkowite koszty pożyczki;
- wysokość rat;
- ilość rat;
- wysokość oprocentowania;
- RRSO (Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania);
- wysokość prowizji pobieranej przez bank za wypłatę środków.
Analizując przejrzyste zestawienie ofert kredytu gotówkowego, możesz wybrać najkorzystniejszą dla siebie opcję. Warto przy tym pamiętać, by przed podjęciem ostatecznej decyzji, dotyczącej kredytu, sprawdzić opinie na temat konkretnego banku (w tym m.in. jakości obsługi klienta). Dzięki temu w przyszłości spłata będzie przebiegała bez zakłóceń.
Co bank weźmie pod uwagę, podejmując decyzję o kredycie?
Podejmując decyzję o udzieleniu kredytu Polakowi pracującemu za granicą, bank bierze pod uwagę:
- zdolność kredytową;
- historię kredytową;
- źródła dochodu, które zostaną zaakceptowane przez bank;
- dokumenty potwierdzające okres zatrudnienia;
- wyciągi z konta bankowego;
- potwierdzenie dotyczące dochodów od pracodawcy.
Aby uzyskać kredyt, konieczne będzie przetłumaczenie części dokumentów z języka pracodawcy na język polski. To z kolei wiąże się z dodatkowymi formalnościami, a także kosztami.
Jakie dokumenty należy mieć przy składaniu wniosku o kredyt, pracując za granicą?
Jeśli zamierzasz składać wniosek o kredyt, a pracujesz za granicą, powinieneś mieć przy sobie przede wszystkim dowód tożsamości. Konieczna będzie także umowa o pracę lub kontrakt z konkretną korporację, które potwierdzą stabilne zatrudnienie.
Warto mieć ze sobą również wyciągi z konta (z 3, 6 bądź 12 miesięcy — w zależności od wymagań konkretnego banku). Jeśli dodatkowe informacje będą potrzebne, poinformują Cię o tym pracownicy instytucji finansowej.
Uzyskanie kredytu w polskim banku, kiedy pracuje się za granicą, to skomplikowana procedura. Wymaga dopełnienia licznych formalności, a także przygotowania i przetłumaczenie wielu dokumentów. Jeśli jednak zależy Ci na pozyskaniu środków, warto zadbać o skompletowanie wniosku i dobranie oferty kredytowej do swoich potrzeb.
Artykuł partnerski.