Polska klasa średnia czym jest i jak ewoulowała na przestrzniu ostatnich stuleci
Polska klasa średnia to grupa około 1 miliona osób. Kreatywnych, ambitnych i zaradnych życiowo osób, które są źródłem rozwoju gospodarki. Klasa średnia wskutek swojej pozycji materialnej i intelektualnej jest niezależna politycznie. Obecnie polska klasa średnia zanika i przekształca się w ludzi najbogatszych lub biednych.
Przeczytaj także >> Realna średnia krajowa. Ile tak naprawdę zarabiają Polacy na tle innych krajów?
Klasa średnia, jak sama nazwa wskazuje jest klasą społeczną ulokowaną pomiędzy wyższą i niższą klasą. W XIX wiecznym społeczeństwie podzielonym przez Marksa na burżuzję i ploretoriat, wyłoniła się klasa średnia. Należeli do niej wyżsi urzędnicy oraz drobni przedsiębiorcy. Na przestrzeni ostatniego wieku klasa średnia ewoluowała do grupy ludzi, którzy charakteryzują się samodzielnością, niezależnością i pewnym poziomem dobrobytu. Należą do niej głównie ludzie o wyższym wykształceniu i wyższych kompetecjach zwodowych od klasy niższej, robotniczej. Żyjący na przełomie XIXI i XX wieku William Warner, amerykański socjolog podzielił klasę wyższą na :
- średnią wyższą
- średnią właściwą
- średnią niższą.
W nowoczesnym dobrze rozwijającym się społeczeństwie klasa średnia powinna stanowić większość. Klasa średnia nie ma ściśle określonych granic i jest stale analizowana przez ekonomistów i socjologów.
Norody pozbawione klasy średniej, są jak samochody jadące z góry bez paliwa
Klasa średnia stanowi trzon siły społeczeństwa. Narody pozbawione klasy średniej są jak samochody jadące z góry bez paliwa. Toczą się, ale nia mają siły wznieść się wzgórze. Zanikająca klasa średnia jest złożonym procesem, na który składają się setki pojedynczych zdarzeń:
- Szaleje protekcjonizm, który nie chroni miejsc pracy.
- Największy od czasów II wojny światowej interwncjonizm, który nie rozwija gospodarki.
- Rozrost biurokracji i regulacji, które nie są w stanie niczego uregulować.
- Przypadkowość procesu decyzyjnego.
- Rosną podatki, które nie dają dobrobytu.
W efekcie mamy doczynienia z rozpadem konstrukcji społeczno - ekonomicznej. Rynki pracy są coraz stabilniejsze i elestyczniejsze, natomiast zarobki pracowników są coraz niepweniejsze. Nie sprzyja to rozwojowi, stabilizacji, zakładania rodzin i rozwoju klasy średniej. Anomalie społeczne takie jak bycie singlem, czy tworzenie niestandardowych rodzin, nie są złe same w sobie. Problem pojawia się w skali i ilości w stosunku do tradycyjnych rodzin. Pytanie jest ile tych wyborów jest świadomych, a ile z konieczność? Bo mówić kolokwialnie "odjeżdża im świat".
Mamy doczyniea z upadkiem modelu życia klasy średniej.
Sprawdź ile wynosi najniższa krajowa. Zarobki większości Polaków osculują wokoło najniższej krajowej.
Podobnie jest z rozwarstwieniem społaczeństwa i nierównością materialną. Nie są złe same w sobie. Mogą działać mobilizująco na pozostałą część społeczeństwa, pod jednym zasadniczym warunkiem, że dla reszty społeczeństwa nie są wyczerpane możliwości wzrostu i rozwoju. Przy braku możliwośći rozwoju, społeczeństwo oczekuje na radykalne, rewolucyjne zmiany. Obecne zamieszki w USA nie są wojną rasową, lecz aktem desperacji części zmarginalizowanego społeczeństwa. Rozrost korporacji niszczy konkurencyjność firm, zagarnia możliwość rozwoju. Proszę zaobserwować jak 2 potężne marki: Allegro i Ceneo zagarnęły praktycznie wszystkie produktowe wyszukiwania w najpopularniejszej wyszukiwarce! Prowadzi to do wzrostu dysproporcji, braku rozwoju małych i średnich firm, niższych płac, niższej produktywności i w efekcie upadku klasy średniej.
Wzrost wydajności przemysłowej, z którym mieliśmy do czynienia przez ostanie kilka dekad, przyczyniał się do ekspansji gospodarczej.
Przy zachamowaniu rozwoju nauki i braku innowacji, które napędzałyby gospodarkę i dawały siłę cywilizacji: medycyna, nowe technologia, komunikacja, mamy do czynienia ze stagnacją. Tworzymy coraz więcej sprawniejszych, ale cały czas gadżetów, zamiast innowacyjnych wynalazków.
Co sprzyja odrodzeniu klasy średniej
Odrodzenie się klasy średniej jest kluczem do rozwoju gospodarki. Impulsem do pobudzenie przedsiębiorczości w spółeczeństwie.
Podstawowym warunkiem do odbudowy klasy średniej jest państwo obywatelskie. Istotą funkcjonowania państwa obywatelskiego jest dobrobyt jednostki, a nie abstrakcyjne myślenie o zrównywaniu majątkowym.
Kolejnym elementem jest odtworzenie ram prawnych, równych dla każdego bez parytetów. Zmaksymalizowanie potencjału jednostki osiągniemy poprze minimalizację obciążeń podatkowych. Wiąże się to ograniczeniem państowych urzędów w myśl popularnej przed II wojną światową zasdy "Jak najmniej dla państwa i jak najmniej od państwa". Należy pozostawić jedynie te urzędy, które podnoszą i poprawiają dobrobyt społeczeństwa. Państwo obywatelskie to także decydowanie na poziomie gminy o wielu sprawach takich jak polityka migracyjne. Lokalna społeczność ma prawo decydować kogo chce mieć za swojego sąsiada.
Na zakończenie. Bogactwo narodów i rozwój klasy średniej jest w działaniu jednostki, a nie w niszczeniu wartości tworzonych przez poprzednie pokolenia.
Źródła:
Definicja klasy średniej na podstawie Wikipedii.
Artykuł na podstawie " Warsaw Enterprise Institute: Dlaczego klasa średnia traci pracę? Wolność w Remoncie #108"