Strona główna >> Aktualności

Podatek cukrowy - ile wynosi i jakie napoje obejmuje?

Podatek cukrowy - ile wynosi i jakie napoje obejmuje? Wprowadzenie podatku cukrowego na terenie Polski zaowocował drastycznym wzrostem cen napojów zawierających cukier bądź substancje słodzące. Założeniem wprowadzenia nowego podatku jest walka z masową konsumpcją produktów zawierających duże ilości cukru, a tym samym ograniczenie niepożądanych konsekwencji zdrowotnych z tego wynikających.

Z perspektywy państwa są to nie tylko dodatkowe wpływy do budżetu związane z samym podatkiem; ale również redukcja kosztów leczenie chorób związanych z nadmiernym spożyciem cukru. Wprowadzenie tej opłaty wywołało wiele kontrowersji, nawet w kręgach mediów i osób, które popierają pewne formy ograniczania swobód obywatelskich w imię dobra ogółu. Jakie natomiast zmiany przynosi ten nowy podatek od środków spożywczych z perspektywy przedsiębiorców?

Kto musi zapłacić podatek cukrowy?

Ciężko przewidzieć długoterminowe konsekwencje wprowadzenia podatku i jego wpływ na branżę napojów zawierających cukier bądź substancje słodzące. Pewne jest jedno - podatek cukrowy, tak zwany cuk-1, wiąże się z drastycznym wzrostem cen za większość dostępnych na rynku napojów.


Konieczność opłaty podatku cukrowego (cuk-1) ciąży na osobie fizycznej, osobie prawnej oraz jednostce organizacyjnej nieposiadającej osobowości prawnej:

  1. Zajmującej się sprzedażą napojów do punktów sprzedaży detalicznej (czyli hurtownicy)

  2. Zajmującej się sprzedażą detaliczną w przypadku, kiedy sama jest producentem

  3. Zamawiającej napój objęty opłata od producenta

  4. Prowadząca sprzedaż na rzecz podmiotu prowadzącego równoczesne sprzedaż zarówno detaliczną, jak i hurtową
Ile wynosi nowy podatek od środków spożywczych (cuk-1)?

Wysokość opłaty uzależniona jest od ilości substancji słodzącej znajdującej się w napoju oraz tego, czy znajduje się w nim również kofeina. Wynosi ona 50 groszy za każdy litr napoju zawierającego cukier bądź substancje słodzącą. Ponadto należy uiścić opłatę w wysokości 0, 05zł za każdy gram cukrów powyżej 5 gram w 100 mililitrów napoju, w przeliczeniu na litr napoju. Dodatkowo jeśli napój zawiera kofeinę lub taurynę, należy doliczyć opłatę w wysokości 10gr za każdy litr napoju.


Istnieje jednak górna granica należnego podatku - łączna ich suma nie może przekroczyć 1, 2zł w przeliczeniu na litr napoju.


Warto mieć również na uwadze, że ustawa wprowadzająca nowy podatek od środków spożywczych, nakłada dodatkową opłatę również na napoje alkoholowe o pojemność do 300 mililitrów, potocznie zwane "małpkami". Opłata ta wynosi 25 zł od litra stuprocentowego alkoholu sprzedawanego w opakowaniach o objętości do 300 ml.

Gdzie i jak złożyć cuk-1?

Zarówno opłatę, jak i deklarację cuk-1 należy złożyć do naczelnika urzędu skarbowego właściwego ze względu na miejsce zamieszkania bądź siedzibę podmiotu obowiązanego do uiszczenia opłaty. Wypełniane deklaracji wiąże się z koniecznością podania zbiorczej ilości mililitrów napojów sprzedawanych w danym okresie oraz samodzielnego obliczenia opłat należnych w związku ze sprzedażą napojów zawierających substancje słodzące.


Do CUK-1 konieczne jest dołączenie informacji o fakturach dokumentujących opłatę, w szczególności numery faktur, daty ich wystawienia, odpowiednio NIP dostawcy albo nabywcy oraz numery partii towaru, jeżeli nie są zawarte na fakturze. Dla osób, które nie wywiążą się z uiszczenia podatku cukrowego, ustawodawca przewidział dotkliwe kary.


Przepisy weszły w życie w styczniu 2021, co raczej nie umknęło niczyjej uwadze. Dla przedsiębiorców wiąże się to z dotkliwymi opłatami, a dla konsumentów - z drastycznym wzrostem cen ich ulubionych napojów. Pozostaje mieć nadzieję, że zmiany te faktycznie będą mieć korzystny wpływ na zdrowie Polaków.


Artykuł partnerski.

~Gosc | Czytano 672 razy | 01-03-2021 | oferty pracy [0]

® 2008 - 2021 www.praca4u.net Polityka prywatności Kanał RSS

Praca4u.NET to serwis z ofertami pracy za granicą od zaraz. Praca dla fachowców z zakwaterowaniem. Od 12 lat oferujemy nieodpłštne oferty pracy w Polsce i za granicą.

Ta strona wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na komputerze Użytkownika. Więcej szczegółów w naszej Polityce prywatności Œœ