Strona główna >> Aktualności

Legalizacja dokumentów - co warto o niej wiedzieć?

Legalizacja dokumentów - co warto o niej wiedzieć? W wielu różnych sytuacjach życia codziennego, jak i zawodowego potrzebne będzie użycie dokumentów potwierdzonych poprzez poświadczenie podpisu notariusza. Dowiedz się czym jest legalizacja dokumentów.

Legalizacja dokumentów - co warto o niej wiedzieć?

Legalizacja dokumentów to co do zasady potwierdzenie ich oryginalności i poprawności. Jest więc bardzo ważnym elementem w dziedzinie prawa, który jest przydatny każdej osobie prywatnej, jak i firmie. W wielu różnych sytuacjach życia codziennego, jak i zawodowego potrzebne będzie użycie dokumentów potwierdzonych poprzez poświadczenie podpisu notariusza. Warto też wiedzieć, że obecność Polski w Unii Europejskiej spowodowała, że na terenie innych krajów członkowskich, niektóre dokumenty nie muszą być obligatoryjnie potwierdzone w ten sposób. Co trzeba wiedzieć o procesie legalizacji dokumentów?

Kiedy trzeba wykonać legalizację dokumentów?

Nie zawsze legalizacja dokumentów będzie wymagana. Przede wszystkim zależy to od dwóch czynników. Pierwszy to rodzaj dokumentów, a drugi kraj, w jakim chcemy dokumenty przedstawić. Uwierzytelnienie dokumentów będzie potrzebne między innym, gdy chcemy przedstawić dokumenty handlowe lub prywatne w krajach spoza Unii Europejskiej oraz tych, które nie należą do konwencji haskiej. W takiej sytuacji wszystkie dokumenty wydane w Polsce będą musiały przejść proces legalizacji ministerstwa spraw zagranicznych. Dzięki temu będzie można za granicą używać dokumentów, które zostały uznane za autentyczne.

Legalizacji dokumenty podlegają takie jak: akty notarialne, wydruki z CEIDG i KRS, uprawnienia zawodowe, wyroki sądowe i akty urodzenia. W wypadku, gdy partner międzynarodowy wymaga legalizacji dokumentów handlowych, najczęściej będą to dokumenty takie jak: faktury, umowy, pełnomocnictwa czy też świadectwa pochodzenia wystawionego przez urząd celny.

Kto dokonuje legalizacji dokumentów?

Co do zasady zarówno apostile jak i legalizację dokumentów wykonuje Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Takie dokumenty można przedstawić za granicą w placówce dyplomatycznej, jak również można się nimi posługiwać na co dzień, jeśli są potrzebne.

W wypadku dokumentów handlowych do legalizacji potrzebne jest uwierzytelnienie wybranych dokumentów przez Krajową Izbę Gospodarczą. Do tego właśnie organu należy legalizacja dokumentów handlowych. Dobrze jest wiedzieć, że zalegalizować dokumenty handlowe w imieniu Krajowej Izby Gospodarczej, może Regionalna Izba. Dlatego w celu potwierdzenia autentyczności dokumentów, można po prostu udać się do Regionalnej Izby, która jest najbliżej, aby w niej zgłosić zapotrzebowanie na legalizację dokumentu handlowego i po pełnieniu wymaganej procedury ją uzyskać.

Legalizacja zgłosić samodzielnie czy przez specjalistyczną firmę?

Zawsze warto pozostawić sprawy urzędowe, na których się nie znamy specjalistom. Dzięki temu można mieć pewność, że legalizacja dokumentów prywatnych, jak i handlowych odbędzie się bez problemu. Zwłaszcza w przypadku większej ilości dokumentów, dla których potrzebne jest apostile lub legalizacja, warto skorzystać z pomocy fachowca. W ten sposób dokumenty zostaną wstępnie zweryfikowane i zgłoszone do odpowiedniego podmiotu, aby móc uruchomić postępowanie legalizacyjne.

Artykuł partnerski.

~Gosc | Czytano 1241 razy | 27-10-2022 | oferty pracy [0]





® 2008 - 2024 www.praca4u.net

Ta strona wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na komputerze Użytkownika. Więcej szczegółów w naszej Polityce prywatności

Kanał RSS

Praca4u.NET to serwis z ofertami pracy za granicą od zaraz. Praca dla fachowców z zakwaterowaniem. Od 12 lat oferujemy nieodpłštne oferty pracy w Polsce i za granicą.