Strona główna >> Aktualności

Jak zdobyć uprawnienia elektryka?

Jak zdobyć uprawnienia elektryka? Chcesz podjąć prace jako elektryk? Taka praca wiąże się z codziennym kontaktem z urządzeniami, instalacjami oraz sieciami elektrycznymi. Do tego potrzebne są niezbędne uprawnienia, które pozwolą Ci na pracę pod napięciem. W tym artykule dowiesz się jak możesz zostać elektrykiem!

Uprawnienia elektryka - kto może je zdobyć?

Podjęcie pracy na stanowisku elektryka wiąże się z ukończeniem szkoły zawodowej, a im większe wykształcenie tym jest większa możliwość pracowania na wyższych stanowiskach w przyszłości. Jeśli chcesz kierować zespołem elektryków bądź nadzorować prace zdecydowanie warto pójść na studia inżynierskie, ale nie jest to konieczny warunek. Osoba zainteresowana musi mieć, również ukończenie 18 lat.


Jak zdobyć uprawnienia elektryka?

To co najistotniejsze w podjęciu pracy na stanowisku elektryka to posiadanie specjalistycznych kwalifikacji, które wydaje Stowarzyszenie Elektryków Polskich. Uprawnienia elektryka dzielą się na dwie grupy czyli:

  • uprawnienia G1D - uprawniają do nadzorowania wykonywanej pracy przez innych pracowników,

  • uprawnienia G1E - upoważniają do pracy przy eksploatacji urządzeń, sieci oraz instalacji.


Jeśli chcesz zdobyć kwalifikacje SEP musisz koniecznie przystąpić na samym początku do kursu. Na takie szkolenie można zapisać się stacjonarnie w siedzibie SEP, w wielu miejscach prowadzonych przez różne firmy, ale pod kontrolą Stowarzyszenia Elektryków Polskich, a także w formie online.


Na kurs elektryka może zapisać się jeśli zależy nam na zdobyciu uprawnień bądź ich odnowieniu, ponieważ certyfikat potwierdzający zdolność do pracowania na stanowisku elektryka ważny jest tylko przez 5 lat od momentu zdania egzaminu. Po tym czasie należy je ponowić przystępując do kursu i egzaminu.


Kurs elektryka to nie tylko ułatwienie zdania egzaminy SEP, ale również jest to świetne przygotowanie na występujące niebezpieczeństwa oraz trudności związane z pracą pod napięciem.


Gdzie można pracować mając uprawnienia elektryczne?

Zawód elektryka proponuje nam pracę w wielu przeróżnych branżach. Można założyć własną działalność i wykonywać zlecenia podwykonawców otrzymując całkiem fajne stawki, ale także aplikować do firm budowlanych, warsztatów czy do przedsiębiorstw zajmujących się usługami elektrycznymi. Co ciekawe zdobyte uprawnienia elektryczne w Polsce można wykorzystać w innych krajach po przetłumaczeniu dokumentu na język używany w danym kraju. Jest to bardzo opłacalne rozwiązanie, dlatego jeśli myślisz o pracy zagranicą możesz śmiało zapisać się na kurs G1.


Czytaj więcej na uprawnienia-g1.pl.

Artykuł partnerski.

~Gosc | Czytano 1092 razy | 27-01-2021 | oferty pracy [0]

® 2008 - 2023 www.praca4u.net

Ta strona wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na komputerze Użytkownika. Więcej szczegółów w naszej Polityce prywatności

Kanał RSS

Praca4u.NET to serwis z ofertami pracy za granicą od zaraz. Praca dla fachowców z zakwaterowaniem. Od 12 lat oferujemy nieodpłštne oferty pracy w Polsce i za granicą.