Strona główna >> Aktualności

Jak założyć sklep internetowy?

Jak założyć sklep internetowy? Handel elektroniczny to jeden z najszybciej rozwijających się segmentów gospodarki. Dzięki powszechnemu dostępowi do Internetu i zaawansowanym technologiom każdy może dziś otworzyć własną działalność e-commerce. Wystarczy ciekawy pomysł i funkcjonalne oprogramowanie do zarządzania sprzedażą online. Z naszego kompleksowego poradnika dowiesz się krok po kroku, jak założyć sklep internetowy!

Własny sklep internetowy - dlaczego warto?

Przedsiębiorcy decydują się na otwarcie sklepu internetowego z wielu różnych powodów. Dla niektórych jest to sposób na zdobycie finansowej niezależności i podążanie własną biznesową ścieżką. Dla innych to po prostu źródło dodatkowego zarobku. Jakiekolwiek byłyby Twoje motywacje, e-commerce może zagwarantować Ci ciekawe wyzwania, szybki rozwój marki i wysokie zyski.

Główny argument przemawiający za założeniem własnego sklepu internetowego to ciągły wzrost polskiego rynku e-commerce. Według statystyk publikowanych przez PWC, jego wartość do 2026 roku ma przekroczyć 162 mld zł. Analizy wskazują, że już około ¾ Polaków robi zakupy przez Internet, co przekłada się na ponad 20 mln klientów, do których możesz dotrzeć ze swoją ofertą.

Prowadzenie sprzedaży w sieci to także możliwość pracy z dowolnego miejsca na świecie. Nowoczesne platformy sklepowe pozwalają zautomatyzować większość procesów związanych z logistyką, co dodatkowo ułatwia zarządzanie tego typu działalnością. Opłata za korzystanie z kompleksowego oprogramowania dla e-commerce wynosi jedynie kilkadziesiąt złotych miesięcznie, więc na abonament stać nawet początkujących przedsiębiorców.

Wejście na rynek e-commerce wiąże się zresztą z bardzo niewielkimi kosztami inwestycyjnymi. Wybierając takie rozwiązania jak dropshipping (o którym więcej napiszemy w dalszej części artykułu), ograniczasz wydatki i minimalizujesz ryzyko ewentualnych strat właściwie do zera. Większych nakładów potrzebujesz dopiero wtedy, gdy Twoja działalność się rozwija i zaczyna już generować satysfakcjonujące zyski.

Jak założyć sklep internetowy krok po kroku?

Kiedy rynek e-commerce w Polsce dopiero raczkował, prowadzenie sprzedaży w sieci było zarezerwowane dla osób o określonych umiejętnościach lub wystarczająco dużym budżecie. Dziś każdy może pozwolić sobie na założenie sklepu internetowego.

Pozwolił na to przede wszystkim błyskawiczny rozwój technologii, który zaowocował między innymi zaawansowanymi platformami do zarządzania sprzedażą. Nie potrzebujesz już zatem ani specjalistycznej wiedzy z zakresu programowania, ani wysokiego kapitału.

Oto 10 kroków, dzięki którym samodzielnie otworzysz własny sklep internetowy!

  • Pomysł na własny sklep internetowy

Sukces w e-commerce zależy przede wszystkim od tego, jak trafiony będzie Twój pomysł na biznes. W sieci sprzedawać możesz niemal wszystko, lecz wcale nie oznacza to automatycznego zainteresowania ze strony internautów. Z jednej strony musisz bowiem wybrać branżę cieszącą się odpowiednio dużą popularnością, a z drugiej taką, która nie jest jeszcze całkowicie zdominowana przez konkurencję. W podjęciu decyzji mogą Ci pomóc rozmaite narzędzia do analizy sprzedaży w sieci, takie jak TradeWatch czy darmowe Google Trends i SimilarWeb.


Zapoznając się z raportami dotyczącymi e-commerce, szybko zauważysz, że jedne kategorie produktów wzbudzają zdecydowanie większe zainteresowanie konsumentów niż inne. Do najpopularniejszych należą odzież i obuwie, które jednocześnie wiążą się z bardzo wysokim poziomem konkurencji. Ciekawą alternatywą dla nich mogą się więc okazać na przykład artykuły erotyczne, kosmetyki czy akcesoria GSM.


Zastanawiając się nad pomysłem na biznes, pamiętaj jednak, aby nie szukać na siłę. Najlepsze efekty zapewni Ci branża, w której czujesz się pewnie. Zamiast eksperymentować z zupełnie nową dziedziną, skup się na swojej specjalizacji. Dzięki temu będziesz doskonale wiedzieć, czego oczekują Twoi klienci i jak zdobyć ich zaufanie.


  • Nazwa sklepu i zakup domeny

Dysponując ciekawym pomysłem na działalność e-commerce, możesz przejść do wyboru nazwy dla swojej firmy. Postaraj się, aby była możliwie krótka, dawała się łatwo zapamiętać i nie kojarzyła się z markami konkurencyjnymi. Zdecydowanie ułatwi Ci to budowę rozpoznawalności na rynku.

Następny krok powinien obejmować zakup domeny, która będzie identyczna jak nazwa Twojego sklepu. Koszt takiej inwestycji to zazwyczaj kilka - kilkadziesiąt złotych rocznie. W Krajowym Rejestrze Domen sprawdzisz, czy wybrany przez Ciebie adres nie jest jeszcze zajęty.

  • Rejestracja działalności gospodarczej

Zanim zaczniesz prowadzić sprzedaż w sieci, zastanów się nad formą swojego biznesu. Możesz ograniczyć się do działalności nieewidencjonowanej bądź zarejestrować własną firmę. W tym pierwszym przypadku Twoje miesięczne przychody nie mogą przekroczyć połowy pensji minimalnej (w 2022 r. to zaledwie 1505 zł brutto). Takie rozwiązanie przeznaczone jest więc wyłącznie dla osób planujących dorobić do etatu.

Jeżeli jednak chcesz utrzymywać się ze swojego sklepu internetowego, musisz zarejestrować działalność gospodarczą w CEIDG. Zobowiążesz się co prawda w ten sposób do opłacania składek ZUS, ale jednocześnie wyeliminujesz limit przychodów. W tym celu wypełnij po prostu odpowiedni wniosek online, wybierając formę działalności, sposób rozliczania się z fiskusem, metodę prowadzenia księgowości oraz kody PKD.

Jest to również etap, kiedy należy odpowiedzieć sobie na pytanie o konieczność lub chęć odprowadzania VAT-u oraz obowiązek ewidencjonowania sprzedaży na kasie fiskalnej. Oba aspekty będą zależały przede wszystkim od rodzaju asortymentu, jaki zaoferujesz swoim klientom.

Zakładanie firmy wiąże się z koniecznością dopełnienia licznych formalności i podjęcia istotnych decyzji, ale gwarantuje znacznie większe możliwości i swobodę działania na rynku. Dzięki rejestracji w CEIDG łatwiej Ci będzie podejmować współpracę z różnymi podwykonawcami oraz hurtowniami dostarczającymi towar.

  • Inwestycja w asortyment

A skoro jesteśmy już przy towarze, warto zastanowić się nad sposobem jego pozyskiwania. Do wyboru masz 4 różne rozwiązania:

  • Zakup asortymentu w hurtowni
  • - to bez wątpienia najpopularniejszy sposób zaopatrywania sklepów internetowych. Inwestujesz z góry w wybrane produkty, po czym sprzedajesz je swoim klientom z uwzględnieniem marży, czyli swojego zysku. Takie rozwiązanie wymaga zakupu lub najmu przestrzeni magazynowej, w której będziesz przechowywać swoje towary do czasu ich spieniężenia.
  • Zakup asortymentu u producenta
  • - nabycie produktów u źródła okaże się zazwyczaj najtańszym rozwiązaniem, ale zarezerwowane jest raczej dla największych podmiotów na rynku. Wszystko dlatego, że producenci wymagają składania wyjątkowo dużych zamówień, na które mniejsi sprzedawcy nie mogą sobie pozwolić.
  • Sprzedaż w dropshippingu
  • - to model logistyczny polegający na współpracy sprzedawcy z hurtowniami, które zajmują się pakowaniem i wysyłką zamówień w jego imieniu. W efekcie nie musi on płacić za towar z góry ani przejmować się jego magazynowaniem. To najlepszy wybór dla początkujących przedsiębiorców.
  • Sprzedaż rękodzieła
  • - to także bardzo atrakcyjny model, który pozwala zminimalizować koszty pozyskiwania towaru i prowadzenia działalności. Oferując klientom absolutnie unikalne produkty, redukujesz jednocześnie problem konkurencji. Ze względu na niski poziom ryzyka inwestycyjnego, jest to jedno z rozwiązań polecanych początkującym sprzedawcom.
  • Wybór oprogramowania e-commerce

Kiedy pozyskasz już towar do swojego sklepu, musisz znaleźć sposób na udostępnienie go swoim potencjalnym klientom. W e-commerce oznacza to oczywiście konieczność stworzenia funkcjonalnej strony internetowej. W tym celu najlepiej wykorzystać inteligentne oprogramowanie abonamentowe, ponieważ posługiwanie się pozornie darmowymi narzędziami open source wymaga sporej wiedzy z zakresu informatyki oraz konieczności łączenia różnych niekompatybilnych ze sobą rozwiązań.


Wybierając oprogramowanie e-commerce, kieruj się przede wszystkim dostępnością kluczowych funkcji, takich jak gotowe integracje z hurtowniami, firmami kurierskimi, bramkami płatności czy narzędziami marketingowymi. Doskonałym rozwiązaniem okaże się na przykład platforma Sky-Shop, obejmująca nie tylko podstawowe udogodnienia, ale także bezpłatne wsparcie techniczne, darmową aplikację mobilną oraz możliwość synchronizacji sklepu z dodatkowymi kanałami sprzedaży.

  • Konfiguracja wyglądu sklepu internetowego

W przypadku e-commerce’ów bardzo ważną rolę odgrywa wygląd i funkcjonalność strony internetowej. To jej projekt decyduje o tym, czy klient ostatecznie skorzysta z oferty, czy opuści sklep. Na szczęście do stworzenia jakościowej witryny nie potrzebujesz usług ani informatyka, ani grafika komputerowego. Wystarczy wspomniane już oprogramowanie Sky-Shop dające dostęp do intuicyjnego kreatora. Dzięki niemu stworzysz własną stronę e-commerce metodą przeciągania i upuszczania kafelków. Do dyspozycji masz ponad 70 różnych modułów i mnóstwo edytowalnych szablonów.

W Sky-Shop do dyspozycji masz również branżowe skórki graficzne dla sklepu internetowego oraz usługę indywidualnej grafiki. Dzięki tak bogatej ofercie z łatwością stworzysz stronę wyróżniającą się na tle konkurencji!

  • Regulamin i polityka prywatności

Regulamin sklepu internetowego to obowiązkowy dla każdego e-commerce’u dokument, który chroni konsumenta, a także Ciebie jako sprzedawcę. Powinny znaleźć się w nim wszystkie informacje dotyczące transakcji oraz jej przebiegu, takie jak:

  • definicje kluczowych pojęć,
  • opis zakresu działalności i dostępnych produktów,
  • określenie momentu zawarcia umowy kupna-sprzedaży,
  • dostępne formy dostawy wraz z jej kosztami,
  • warunki zwrotów i reklamacji.

Zwróć uwagę na to, aby regulamin był dostosowany do specyfiki Twojego własnego sklepu. Wystrzegaj się kopiowania dokumentów od innych sprzedawców, ponieważ nie dość, że jest to nielegalne, to może poważnie zaszkodzić Twojej działalności. Poza regulaminem sklepu musisz pamiętać także o spisaniu polityki prywatności. Dotyczy ona zakresu zbierania danych osobowych, a także celu i obszaru ich przetwarzania.

  • Wprowadzenie danych produktowych

Na tym etapie od rozpoczęcia sprzedaży dzieli Cię jedynie wprowadzenie asortymentu do sklepu. Proces ten będzie zależał przede wszystkim od tego, gdzie zaopatrujesz się w swoje towary. Jeżeli korzystasz z dropshippingu lub ofert innych hurtowni zintegrowanych z Twoim oprogramowaniem, dane produktowe zostaną wgrane na stronę automatycznie. Oszczędzisz dzięki temu mnóstwo czasu i nerwów, ponieważ ręczne wprowadzanie opisów i zdjęć do sklepu to zadanie bardzo pracochłonne.

W przypadku zakupu asortymentu u producenta lub sprzedaży rękodzieła nie masz jednak innego wyjścia. Pracując nad prezentacją swoich artykułów, pamiętaj o tym, że konsumenci „kupują oczami”. Zadbaj więc o wysoką jakość fotografii i unikalne opisy produktów.

  • Wybór sposobów dostawy i metod płatności

Aby Twój klient mógł sfinalizować transakcję, będzie potrzebował dostępu do systemu szybkich płatności. Wybór odpowiedniej bramki pozwoli mu skorzystać z takich opcji jak przelew, BLIK czy karta płatnicza. Warto jednocześnie pamiętać o dodatkowych metodach - między innymi zakupach na raty czy przesyłkach pobraniowych.

Obecnie większość bramek obejmuje wszystkie podstawowe formy płatności. Porównując je ze sobą, zwróć uwagę na warunki poszczególnych umów, a przede wszystkim na wysokość prowizji. We wspomnianym już parokrotnie oprogramowaniu Sky-Shop masz na przykład dostęp do systemu Sky-Pay oferującego całą gamę udogodnień, takich jak:

  • brak umowy i szybkie uruchomienie,
  • niskie prowizje (tylko 1% przez pierwsze 3 miesiące),
  • dostępność dla firm i osób fizycznych,
  • automatyczne księgowanie płatności i błyskawiczny dostęp do środków.

Duży wpływ na ostateczne decyzje zakupowe konsumentów ma również dostępność różnych form dostawy. Według raportów Gemius najpopularniejsze obecnie wybory to usługi kurierskie oraz Paczkomaty. Pamiętaj jednak, aby kierować się nie tylko trendami, ale także dostosowaniem usług do potrzeb swojej grupy docelowej oraz specyfiki asortymentu. Zauważ również, że nie musisz ograniczać się do podpisywania umów z wybranymi firmami - możesz postawić na mniej sformalizowaną współpracę z brokerem kurierskim, który gromadzi oferty różnych usługodawców.

  • Promocja i wybór dodatkowych kanałów sprzedaży

Twój sklep już sprzedaje! Twoje zadanie polega teraz na tym, aby trafiało do niego jak najwięcej internautów zainteresowanych ofertą. Możesz to osiągnąć poprzez obecność we właściwych kanałach sprzedażowych i dobór odpowiednich działań marketingowych.

Korzystając z takiego oprogramowania jak Sky-Shop, możesz szybko i łatwo zintegrować swoją stronę e-commerce z popularnymi platformami zakupowymi (np. Allegro, eBay, Amazon itd.), porównywarkami cen (np. Ceneo) czy serwisami ogłoszeniowymi (np. OLX). Sprzedaż warto prowadzić także w mediach społecznościowych - głównie na Instagramie czy w sklepie na Facebooku. Choć w Polsce działają one przede wszystkim jako kanały marketingowe, a nie czysto transakcyjne, to znacząco skracają ścieżkę konsumenta i pozwalają skutecznie zwiększyć współczynnik konwersji Twojego e-commerce’u.

W ramach marketingu internetowego należy korzystać nie tylko z potencjału social media, ale także PPC i SEO. Pierwszy kanał obejmuje płatne kampanie reklamowe w Google i sieciach partnerskich, a drugi pozwala na budowę widoczności Twojego sklepu w wyszukiwarce. W przypadku pozycjonowania trudno zbagatelizować także znaczenie content marketingu polegającego na tworzeniu i dystrybucji wysokiej jakości treści.

Jak założyć sklep internetowy? Podsumowanie

Dzięki naszemu kompleksowemu poradnikowi z łatwością otworzysz własną działalność e-commerce i dowiesz się jak założyć sklep internetowy. Choć cały proces może wydawać się dość zawiły i skomplikowany, tak naprawdę sprowadza się do kilku prostych kroków.

Okażą się one tym łatwiejsze do przejścia, im bardziej funkcjonalne będzie oprogramowanie, które wykorzystasz do założenia i bieżącej obsługi sklepu. Zrób więc dobry użytek z platformy Sky-Shop lub innego narzędzia tego typu i już dziś zacznij zarabiać na sprzedaży w Internecie!

Artykuł partnerski.

~Gosc | Czytano 2960 razy | 14-02-2022 | oferty pracy [0]





® 2008 - 2024 www.praca4u.net

Ta strona wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na komputerze Użytkownika. Więcej szczegółów w naszej Polityce prywatności

Kanał RSS

Praca4u.NET to serwis z ofertami pracy za granicą od zaraz. Praca dla fachowców z zakwaterowaniem. Od 12 lat oferujemy nieodpłštne oferty pracy w Polsce i za granicą.