Strona główna >> Aktualności

Jak uzyskać numer EORI?

Jak uzyskać numer EORI? Polscy przedsiębiorcy bardzo często kupują i sprzedają towaru spoza Wspólnoty Europejskiej. Zarówno eksport jak i import towarów spoza Unii europejskiej wymaga spełnienia szeregu formalności celnych. Jednym z nich jest między innymi numer EORI. Z artykułu dowiesz się czym jest Economic Operators Registration and Identification.

Co to jest i jakie ma zadania Economic Operators Registration and Identification?


Skrót EORI oznacza Wspólnotowy System Rejestracji i Identyfikacji Podmiotów Gospodarczych. Numer EORI jest numerem identyfikującym podatnika, który chce importować lub eksportować towary do krajów spoza Unii Europejskiej. Głównym celem prowadzenia EORI przez organy UE było zmniejszenie czasu odpraw celnych oraz ich uproszczenie. Organy celno skarbowe identyfikują przedsiębiorcę po numerze EORI. Numer należy wyrobić zanim zacznie się eksport lub import towarów spoza UE. Więcej szczegółowych informacji uzyskasz w artykule https://taxology.co/pl/co-to-jest-numer-eori-i-jak-go-uzyskac/ co to jest EORI. Brak numeru EORI wyklucza przedsiębiorstwo z możliwości importu i eksportu towarów do krajów spoza Unii Europejskiej.
EORI funkcjonuje na podstawie dyrektywy 2006/112/WE Rady z dnia 28.11.2006 r.

Jakie cechy ma nr EORI?

Nr EORI muszą posiadać zarówno przedsiębiorcy z UE jak i spoza UE, którzy chcą eksportować lub importować towary między państwami należącymi do UE i poza nią. Główną cechą nr EORI jest to, że podobnie jak nr NIP czy REGON nadawany jest podmiotowi gospodarczemu tylko raz. EORI jest cięgiem znaków zaczynających się od PL, następnie jest 10 cyfrowy nr NIP oraz ciąg do 17 znaków. Dla firm spoza UE, nr EORI zaczyna się od znaków PL, następnie jest ciąg 14 cyfr ze znakiem Z na końcu.

Gdzie zarejestrujesz nr EORI?


Numer EORI zarejestrujesz w SZPROT czyli Systemie Elektronicznej Rejestracji Przedsiębiorców. Najpierw należy założyć konto na rządowej witrynie puesc.gov.pl. Następnym krokiem jest złożenie na platformie PUES wniosku, do którego potrzebny jest podpis elektroniczny. Jak wszystko co oferuje rząd z pozoru proste, w praktyce jest skomplikowane. Dlatego proszę uzbroić się w cierpliwość i większą ilość wolnego czasu. Jeśli nie masz czasu na załatwianie formalności urzędowych, skorzystaj z usług firmy https://taxology.co. Taxology rozwiewa wątpliwości przedsiębiorców. Pomaga w wyrobieniu nr EORI oraz rozliczeniach VAT. W Platformie Usług Elektronicznych Skarbowo Celnych (PUESC) zarejestrowanych jest ponad 800 tysięcy kont, które wygenerowały już około 50 milionów dokumentów.

Artykuł partnerski


~Gosc | Czytano 1472 razy | 18-01-2021 | oferty pracy [0]

® 2008 - 2024 www.praca4u.net

Ta strona wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na komputerze Użytkownika. Więcej szczegółów w naszej Polityce prywatności

Kanał RSS

Praca4u.NET to serwis z ofertami pracy za granicą od zaraz. Praca dla fachowców z zakwaterowaniem. Od 12 lat oferujemy nieodpłštne oferty pracy w Polsce i za granicą.