Strona główna >> Aktualności

Jak dobrze zorganizować sobie pracę z domu?

Jak dobrze zorganizować sobie pracę z domu? Praca z domu wymaga samodyscypliny, dobrej organizacji i odpowiednio urządzonej przestrzeni. Zdalne wykonywanie służbowych obowiązków może okazać się dla niektórych sporym wyzwaniem. Jak organizować czas pracy zdalnej? Zobacz nasze propozycje.

Z badań przeprowadzonych przez ARC Rynek i Opinia wynika, że pandemia zmieniła życie zawodowe 65% Polek i Polaków. Epidemia koronawirusa zmusiła firmy do wysyłania pracowników do pracy zdalnej. Szybko w niektórych przedsiębiorstwach tzw. home office stał się podstawowym sposobem świadczenia usług.


O ile praca zdalna przed pandemią była synonimem wygody, tak w 2020 roku pracownicy biurowi przekonali się, że brak możliwości wychodzenia z domu do pracy jest smutną rzeczywistością. Zacieranie się granic między życiem zawodowym a prywatnym, przestrzeni domowej z przestrzenią biurową powoduje u wielu osób zachwianie balansu i złe samopoczucie. Z jednej strony pracownicy odczuwają presję, nie robią sobie przerw i czują się tak, jakby byli w pracy od rana do wieczora, a z drugiej strony pracodawcy martwią się o efektywność.


Organizacja pracy zdalnej: wyzwania

Podstawowym wyzwaniem pracy zdalnej jest odpowiednie zorganizowanie czasu. Należy oddzielić sferę domową i zawodową tak, żeby przerwy w pracy nie były czasem na obowiązki domowe. Również zadania służbowe i zadania domowe powinny być oddzielone. Nie spisujmy obowiązków z tych dwóch stref w jednym kalendarzu. Rzeczy do zrobienia w domu możemy powiesić na kartce na lodówce. Do dziennych zadań służbowych przydatne będą kalendarze biurkowe.


Innym wyzwaniem jest również brak bezpośredniego kontaktu z współpracownikami. Odczuwamy brak relacji koleżeńskich, dlatego ważne jest, by rozmawiać ze sobą nie tylko na tematy zawodowe. Poświęćmy kilka minut dziennie na niezobowiązujące, luźne pogadanki przez telefon. W ten sposób zniwelujemy napięcie psychiczne i zapewnimy sobie odpowiedni balans między obowiązkami a budowaniem relacji.


Każdy dzień z dobrym planem

Kluczowym elementem efektywnej pracy zdalnej jest planowanie. Nie chodzi o to, żebyś przez 8 godzin był non stop dostępny przed komputerem, ale żebyś umiał mądrze planować swoją pracę i realizował zadania. Dlatego też najlepiej każdy dzień rozpocząć z gotowym planem i wyznaczać sobie maksymalnie 5 dużych zadań. Ustalenie priorytetów pozwala zachować motywację. Zadania można zapisywać w dziennym planerze lub spisywać w kalendarzach biurkowych. Nie zapisuj rzeczy, które robisz codziennie i są mechaniczne czy odtwarzane. Zapisuj priorytety i cele, które pchają projekty do przodu.


Zadbaj o siebie i o przestrzeń

To, że nie wychodzisz z domu do biura, nie znaczy, że powinieneś rezygnować ze swojej porannej rutyny. Wstawaj o tej godzinie, jak dotychczas. Nie rozpoczynaj pracy w szlafroku, spróbuj ubrać się i uszykować tak, jakbyś rzeczywiście wychodził z domu.


Ważnym elementem jest także zadbanie o przestrzeń. Miejsce pracy powinno być dobrze oświetlone, uporządkowane i wygodne. Nie pracuj z łóżka, kanapy czy stołu kuchennego. Najlepiej gdybyś miał oddzielne biurko i wygodny fotel. Na biurku utrzymuj porządek i niech znajdują się na nim rzeczy wyłącznie związane z pracą np. kalendarze biurkowe, długopisy, notatnik.

Artykuł partnerski.

~Gosc | Czytano 1301 razy | 29-12-2020 | oferty pracy [0]

® 2008 - 2024 www.praca4u.net

Ta strona wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na komputerze Użytkownika. Więcej szczegółów w naszej Polityce prywatności

Kanał RSS

Praca4u.NET to serwis z ofertami pracy za granicą od zaraz. Praca dla fachowców z zakwaterowaniem. Od 12 lat oferujemy nieodpłštne oferty pracy w Polsce i za granicą.