Strona główna >> Aktualności

Egzamin na operatora suwnicy - jak wygląda, co trzeba wiedzieć?

Egzamin na operatora suwnicy - jak wygląda, co trzeba wiedzieć? Zapotrzebowanie na wykwalifikowanych operatorów dźwignic (w tym suwnic), w ostatnich latach stale rośnie. Czy każdy jednak może spróbować swoich sił w branży budowlanej? Co trzeba wiedzieć o specyfice pracy na stanowisku operatora suwnicy? Jak wygląda egzamin na takiego specjalistę? Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania znaleźć można w naszym wpisie. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do lektury. Warto!

Co warto wiedzieć o suwnicach?

Suwnice są popularnymi dźwignicami wykorzystywanymi w wielu branżach przemysłu. Pracują w ruchu przerywanym, a ich głównym zadaniem jest zapewnienie bezpiecznych warunków transportu dla różnego rodzaju materiałów. Na ich konstrukcję składa się most, który przemieszcza się po torach jezdnych oraz wciągnik lub wciągarka, które poruszają się po konstrukcji mostu. Warto też dodać, że suwnice zaliczane są do urządzeń transportu bliskiego (UTB), które wykorzystywane są najczęściej w transporcie wewnątrzzakładowym. Więcej o wyborze suwnic aktualnie dostępnych na rynku przeczytać można, odwiedzając stronę. Warto wiedzieć też, kto może zajmować się ich obsługą. O tym w dalszej części naszego wpisu.

Jak wygląda kurs operatora suwnicy?

Specjalistyczny kurs na operatora suwnicy składa się z dwóch części: teoretycznej oraz praktycznej. Obie są równie ważne, ponieważ pozwalają zdobyć cenne i bardzo poszukiwane obecnie na rynku uprawnienia. Podczas zajęć teoretycznych uczestnicy kursu mogą poznać różnego rodzaju zagadnienia niezbędne do bezpiecznej eksploatacji dźwignic. Dowiedzą się więc, jakie rodzaje suwnic się wyróżnia (będą to m.in. suwnice stanowiskowe, pomostowe, z wciągarkami czy jednodźwigarowe), jakie przepisy BHP obowiązują operatorów dźwignic oraz jakie obowiązki mają osoby obsługujące suwnice zarówno przed, w trakcie, jak i po skończonej pracy z urządzeniem. Dodatkowo podczas zajęć teoretycznych będzie można poznać także aktualne przepisy Dozoru Technicznego związane z eksploatacją urządzeń transportu bliskiego (UTB).

Praktyczna część kursu na operatora suwnicy polegać będzie przede wszystkim na praktycznej nauce obsługi dźwignicy. Podczas tego typu zajęć każdy potencjalny operator suwnicy będzie mógł nauczyć się obsługi suwnicy od A do Z.

Pozytywne zaliczenie egzaminu na operatora dźwignicy, składające się również z części teoretycznej i praktycznej, pozwoli na uzyskanie stosownych uprawnień do podjęcia pracy w zawodzie. Warto dodać, że zarobki na stanowisku operatora suwnicy nie są małe i zaliczane są raczej do atrakcyjnych.

Ile trwa kurs operatora suwnicy?

Aby uzyskać kwalifikacje do pracy przy obsłudze dźwignic, należy pozytywnie zdać egzamin po trwającym od tygodnia do dwóch tygodni kursie. Czas trwania zajęć jest różny i zależeć będzie głównie od wymagań podmiotu zamawiającego kurs. Nierzadko czas trwania takich zajęć szkoleniowych zależny będzie również od indywidualnych potrzeb kursantów.

Kto może być operatorem suwnicy?

Idealnym kandydatem na operatora suwnicy będzie osoba, która ukończyła 18 lat i nie ma żadnych przeciwwskazań lekarskich do wykonywania tego rodzaju pracy. Dodatkowo idealni kandydaci na operatora dźwignic powinni wykazywać się przede wszystkim ponadprzeciętną spostrzegawczością, doskonałą koordynacją ręka - oko, dobrym wzrokiem oraz zdolnością do przewidywania różnorodnych sytuacji. Do tego istotne jest także szybkie, niemal natychmiastowe i właściwe reagowanie na każdą sytuację niebezpieczną czy zagrażającą zdrowiu lub życiu.

Będąc w temacie kursu na operatora suwnic, warto dodać, że obecnie w ofercie rynkowej znaleźć można dwie kategorie kursu, zależne od rodzaju dźwignic. Pierwsza dotyczyć będzie uprawnień związanych z obsługą suwnic, wciągników i wciągarek ogólnego przeznaczenia, druga zaś dotyczyć będzie urządzeń nie tylko ogólnego, ale i specjalnego przeznaczenia. Warto mieć więc to na uwadze wówczas, gdy chce się wybrać najlepszy z kursów dostępnych obecnie na rynku, a przy tym też dopasować wybór do indywidualnych oczekiwań.

Artykuł partnerski.


~Gosc | Czytano 1439 razy | 22-07-2021 | oferty pracy [0]

® 2008 - 2024 www.praca4u.net

Ta strona wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na komputerze Użytkownika. Więcej szczegółów w naszej Polityce prywatności

Kanał RSS

Praca4u.NET to serwis z ofertami pracy za granicą od zaraz. Praca dla fachowców z zakwaterowaniem. Od 12 lat oferujemy nieodpłštne oferty pracy w Polsce i za granicą.