W jaki sposób zbudowany jest dysk twardy HDD?
Dyski HDD są również nazywane talerzowymi, czy też magnetycznymi. Jest to spowodowane ich specyficzną budową, której podstawę stanowi wirujący talerz lub ich zestaw, który zamontowany jest na jednej osi, za której napęd odpowiada specjalny silniczek elektryczny. Wszystkie te elementy produkowane są ze stopów aluminium, a za ich pokrywę odpowiada stosunkowo cienka warstwa specjalnego nośnika magnetycznego, a także głowice elektromagnetyczne. Wszystkie talerze dysku mają w sobie zaimplementowane dwie głowice. Jedna z nich przeznaczona jest do odczytu danych, a druga do zapisu. W przypadku, gdy konieczny jest odczyt, dochodzi do zmiany rezystancji konkretnej głowicy. Z kolei, kiedy wymagamy od naszego dysku zapisu informacji, mamy do czynienia z odpowiednim natężeniem pola magnetycznego, które tworzy inna głowica.
Jakimi wadami i zaletami cechuje się dysk HDD?
Wiele osób zastanawia się, czy warto postawić na dysk twardy HDD. Co przemawia za takim rozwiązaniem?
- Pojemność. Najczęściej jest ona naprawdę spora, co jest niemałą zaletą. Wszyscy doskonale wiemy, że z roku na rok wielkość plików rośnie, a przecież ich ilość także nie maleje. W związku z tym spora pojemność to wielki plus dysków HDD;
- Cena. Dyski HDD są znacznie tańsze niż nieco bardziej modernistyczne modele SSD;
- Idealna baza danych. Kiedy mamy do czynienia z dużą ilością niemałych plików, dysk HDD świetnie sprawdzi się, jako baza danych, w której będziemy mogli je przechowywać.
Czy zatem dyski twarde HDD mają jakiekolwiek wady? Oczywiście, że tak, jest to nieco starsza technologia, która powoli wypierana jest przez dyski SSD. Do minusów opisywanego rozwiązania z pewnością musimy zaliczyć podatność na przegrzewanie, a także kulturę pracy, która nie należy do najlepszych.
Kto powinien postawić na dysk twardy HDD?
Dysk HDD to świetna propozycja dla osób, które patrzą na koszt zakupu. W przypadku, gdy nie chcemy wydawać zbyt wielu pieniędzy, będzie to dobre rozwiązanie. Do czego możemy je wykorzystywać? Przede wszystkim do archiwizowania wszelkiego rodzaju plików multimedialnych. W związku z tym dysk HDD to sprzęt, który sprawdzi się w przypadku osób pracujących w programach graficznych, czy też edytujących wideo.
Artykuł partnerski