Strona główna >> Aktualności

CIT-8 w organizacjach pozarządowych - co powinno się o

CIT-8 w organizacjach pozarządowych - co powinno się o Organizacje pozarządowe są zobowiązane do rozliczania się z urzędem skarbowym z należnego podatku za pomocą formularza CIT-8. Jego złożenie jest obowiązkowe, nawet gdy organizacja nie osiągnęła żadnych przychodów i nie poniosła żadnych wydatków. Druk CIT-8 jest jednym prawidłowym formularzem, z którego powinny korzystać podmioty tego typu. Dowiedz się więcej na temat CIT-8.
CIT-8 jest informacją na temat przychodów organizacji i kosztów, jakie ponosiła w ciągu całego roku podatkowego. Na podstawie tego zeznania oblicza się wysokość należnego podatku dochodowego od osób prawnych. Z tego powodu złożenie druku CIT-8 jest konieczne, by urząd skarbowy mógł sprawdzić wysokość zapłaconych zaliczek na podatek oraz wysokość należnego podatku w celu obliczenia ewentualnych różnic między nimi. Co jeszcze powinno się wiedzieć o CIT-8?

Do kiedy należy złożyć CIT-8?

W przypadku składania deklaracji podatkowych jednym z najważniejszych tematów są terminy, których należy dotrzymać. Niezłożenie zeznania w określonym czasie wiąże się z nałożeniem kary na organizację. Zgodnie z obowiązującym prawem wszystkie organizacje pozarządowe, które prowadzą księgę przychodów i rozchodów, muszą złożyć druk CIT-8 do 31 marca każdego kolejnego roku.

CIT-8 składa się w terminie określonym w ustawie wraz z wszystkimi załącznikami. Zaliczki na podatek opłaca się co miesiąc lub co kwartał w zależności od wybranego sposobu ich regulowania. Zaliczka powinna znaleźć się na koncie urzędu skarbowego najpóźniej do 20. dnia kolejnego miesiąca. Jeżeli zaliczki opłaca się kwartalnie, należy uiścić je do 20. dnia miesiąca następującego po upływie rozliczanego kwartału.

CIT-8 online

Druk CIT-8 online

Od 2019 roku obowiązuje zasada, że druk CIT-8 składa się przez Internet w formie elektronicznej. CIT-8 online jest ukłonem w stronę organizacji pozarządowych i innych osób prawnych, które chciały uproszczenia procedur rozliczania się z urzędem skarbowym. Elektroniczne deklaracje podatkowe przyśpieszają złożenie zeznania zarówno po raz pierwszy, jak i w przypadku dokonywania jego korekty. Obecnie CIT-8 składa się w formie papierowej jedynie w niektórych przypadkach - dotyczą one przede wszystkim organizacji zwolnionych z podatku dochodowego od osób prawnych.
 
Co ważne, każda organizacja, która wypełnia druk CIT-8 online, może wydrukować dokument i złożyć go w formie tradycyjnej. Dzięki temu dokonanie rozliczenia jest o wiele łatwiejsze, a błędy w formularzu zdarzają się rzadziej.
Artykuł partnerski.
~Gosc | Czytano 222 razy | 29-09-2020 | oferty pracy [0]

® 2008 - 2020 www.praca4u.net Polityka prywatności Kanał RSS

Praca4u.NET to serwis z ofertami pracy za granicą od zaraz. Praca dla fachowców z zakwaterowaniem. Od 12 lat oferujemy nieodpłštne oferty pracy w Polsce i za granicą.

Ta strona wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na komputerze Użytkownika. Więcej szczegółów w naszej Polityce prywatności Œœ