Strona główna >> Aktualności

Branża żeglarska

Branża żeglarska Branża żeglarska od lat jest wizytówką Polski w świecie. W ostatnich latach wraz ze wzrostem zamożności społeczeństwa przeżywa dynamiczny rozwój. Powstają nowe stocznie, zakłady szkutnicze oraz sklepy i hurtownie żeglarskie. Można śmiało powiedzieć, że branża żeglarska jest kołem zamachowym naszej gospodarki. Powstają nowe miejsca pracy przy produkcji i sprzedaży łodzi motorowodnych i jachtów żaglowych, co nas niezmiernie cieszy.

Najważniejsze składowe branży żeglarskiej.

Prym w zatrudnieniu wiodą stocznie produkujące statki morskie zlokalizowane nad morzem Bałtyckim oraz mniejsze jednostki produkujące jachty rozsiane po całej Polsce. W Gdańsku i Szczecinie odradza się po latach dekoniunktury branża stoczniowa. Branża, która ma ogromny wpływ na spadek bezrobocie i rozwój branż pokrewnych w regionie. Producenci mniejszych jednostek pływających również zwiększają produkcję i rozbudowują hale produkcyjne. Wśród jachtów przeważają jachty żaglowe do 10 metrów. Nie brakuje także lokalnych producentów osprzętu do uprawiania sportów wodnych: kajakarstwa, skuterów wodnych, łódek wiosłowych, rowerów wodnych, surfingu, wakeboardingu, osprzętu do nurkowania. Jest jednak nisza, której żaden z polskich producentów nie wykorzystał do tej pory. Mowa o produkcji profesjonalne odzieży żeglarskiej, której brak w Polsce. Dostępne na polskim rynku marki takie jak Hally Hansen, Gill Marine, Henri Lloyd, Musto, DAD pochodzą głównie z Norwegii, Szwecji i Anglii. Szukasz swojej niszy w ekskluzywnej branży? Zainteresuj się produkcją odzieży żeglarskiej.

Potencjał rynku żeglarskiego w Polsce.

Jako podają dane w Wikipedii, ilość osób związanych z żeglarstwem szacuje się na ponda 500 tys. osób, a ponad 3 miliony osób deklaruje że chociaż raz w życiu pływało jako członek załogi na jachcie. Najbardziej rozwiniętymi żeglarsko regionami w Polsce są nie bez znaczenia województwa położone na północy kraju: Zachodniopomorskie, Pomorskie oraz Warmińsko-Mazurskie i jako ciekawostkę należy do tego grona zaliczyć także Podlaskie. Wiąże się to z ilością zakładów produkcyjnych, usług i sieci sklepów położonych w obrębie morza i wielkich jezior mazurskich. Rozbudowa infrastruktury drogowej w Polsce sprzyja rozwojowi branży produkcyjnej, sprzedażowej oraz turystycznej związanej z żeglarstwem. Niechlubnym wyjątkiem jest region Mazur oraz środkowej części Pomorza.
Przychody z produkcji jachtów wynoszą ponad 1, 5 miliarda Euro rocznie. Wielka Brytania może się pochwalić czterokrotnie wyższą produkcją, natomiast Szwecja dwukrotnie mniejszą od nas.
Polski sektor stoczniowy wraz z współpracującymi podmiotami daje zatrudnienie dla 90 tysięcy pracowników. Polska jest druga na świecie w produkcji łódek motorowodnych o długości do 9 metrów. Ulegamy w produkcji jedynie Stanom Zjednoczonym. Jako podaje Wikipedia, Polskie stocznie odpowiadają za 10 % europejskiej produkcji. Wyprzedzamy takie morskie potęgi gospodarcze jak: Francja, Hiszpania czy Wielka Brytania. Źródło https://www.mazuria.com/blog

Targi żeglarskie.

Każdego roku branża żeglarska organizuje wiele cyklicznych targów branżowych. Największą i najbardziej rozpoznawalną imprezą organizowaną corocznie na przełomie lutego i marca, jest Wiatr i Woda w Warszawie. W roku 2020 spotykamy się na targach Wiatr i Woda w dniach 12 - 15 marca. Największe oblężenie zwiedzających przypadać będzie w sobotę 14 marca. Czołowi producenci z Polski i zagranicy oferujący łodzie motorowodne, jachty żaglowe, silniki zaburtowe, odzież żeglarską, sprzęt dla wędkarzy spotykają się w ogromnych halach. Nawiązują się relacje biznesowe B2B oraz B2C, które mają realne odzwierciedlanie w rozwoju branży.

Aktywność podmiotów branżowych

Dla rozwoju branży żeglarskiej istotny wpływ ma działalność Polskiego Związku Żeglarskiego, który promuje i zwiększa popularność żeglarstwa i fanów sportów wodnych. 38 Okręgowych Związków Żeglarskich zrzesza kilkaset klubów żeglarskich, które zajmują się przygotowywaniem regat, zajęć żeglarskich wśród młodzieży.

Ciekawostki w branży.

W Polsce jest 7 tysięcy jezior, z czego około 2.600 zlokalizowanych jest na Mazurach. Największe jezioro Śniardwy ma 113, 4 km2. Przykładowo w Szwecji jest ponad 100 tys. jezior.
Na Warmii i Mazurach jest około 100 dużych firm czarterowych oraz 6 dużych producentów łodzi.
Największa ilość marin i portów jachtowych zlokalizowana jest w Zatoce Gdańskiej.
Długość lini brzegowej w Polsce na morzu Bałtyckim wynosi 770 km.
W branży żeglarskiej dominują mężczyźni, którzy stanowią 59% stanu. Przedział wiekowy wbrew pozorom jest wyrównany.


Korzyści z uprawiania sportów wodnych.
Niewątpliwie głównymi korzyściami jest: relaks psychiczny, aktywny wypoczynek na łonie natury, rodzinne spędzanie wolnego czasu, samodoskonalenia, poprawa sprawności i kondycji fizycznej. Wszystkie wymienione cechy mają niewątpliwie pozytywny wpływ na wydajność w pracy naszego społeczeństwa.


Trendy w przyszłości.
Zgodnie z obserwowanymi trendami na zachodzi, w Polsce wzrasta produkcja i zainteresowanie klientów łodziami motorowodnymi. Wiąże się to ze zwrotem zamożności Polaków oraz konsumpcyjnym, wygodnym stylem życia. Polacy coraz częściej stawiają na wygodę, prestiż oraz adrenalinę związaną z prowadzeniem łodzi motorowej.

~Gosc | Czytano 3709 razy | 27-01-2020 | oferty pracy [0]





® 2008 - 2024 www.praca4u.net

Ta strona wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na komputerze Użytkownika. Więcej szczegółów w naszej Polityce prywatności

Kanał RSS

Praca4u.NET to serwis z ofertami pracy za granicą od zaraz. Praca dla fachowców z zakwaterowaniem. Od 12 lat oferujemy nieodpłštne oferty pracy w Polsce i za granicą.