Strona główna >> Aktualności

5 cech opiekunki osoby starszej

5 cech opiekunki osoby starszej Planujesz podjąć pracę, jako opiekunka osoby starszej za granicą? Oto 5 cech, które trzeba posiadać. Opieka nad seniorem to niełatwe zajęcie i z pewnością wymaga pewnych predyspozycji. Dodatkowo, praca tego typu za granicą, np. w Niemczech, będzie wiązała się z koniecznością znajomości języka obcego.
Zastanawiasz się, czy takie zajęcie jest dla Ciebie? Podpowiadamy najważniejsze cechy, które dobrze posiadać, aby łatwiej radzić sobie z codziennymi zadaniami w opiece nad osobą starszą.

1. Kompetencje językowe

Praca za granicą to z pewnością szansa na atrakcyjniejsze zarobki, także w przypadku pracy opiekuna, czy opiekunki osoby starszej. Jednak dla sprawnej komunikacji zarówno z podopiecznym, jak i z najbliższym otoczeniem, w codziennych sytuacjach konieczna jest znajomość wybranego języka obcego, np. niemieckiego. Dlatego też od osób chcących podjąć pracę w Niemczech wymaga się określonych kompetencji językowych. Jakich dokładnie? Wystarczy znajomość języka w stopniu komunikatywnym. Jeśli posługujesz się niemieckim dosyć swobodnie i będziesz w stanie porozumieć się z podopiecznym - to wystarczy. Biegła znajomość języka niemieckiego nie jest w tym przypadku koniecznością, ale wiąże się z wyższymi zarobkami.
Jeśli jednak nie mówisz w języku niemieckim, mamy dobrą wiadomość. Renomowane agencje opiekunek z ugruntowaną pozycją na rynku oferują najczęściej pomoc w nauce języka niemieckiego. Więcej na temat takich rozwiązań dowiesz się na medipe.pl. Przyszłe opiekunki mają tutaj do wyboru zarówno kurs języka niemieckiego, jak i możliwość skorzystania z konwersacji, które podnoszą umiejętności i pozwalają na swobodniejsze komunikowanie się w obcym języku.

2. Umiejętność nawiązywania relacji

To ważne, aby zbudować pozytywną relację z podopiecznym, opartą na szacunku i zaufaniu. Jeśli łatwo nawiązujesz kontakty, będzie to z pewnością dla Ciebie duże ułatwienie. Budując relację z seniorem musisz jednak pamiętać, że ma on swoje przyzwyczajenia i rytuały, które się nie zmienią. Pewne codzienne zwyczaje będą wymagały akceptacji i dostosowania do nich rytmu dnia. Mogą także pojawić się nieporozumienia wynikające z różnic kulturowych. Umiejętność rozładowywanie napięcia, spokojne reagowanie na nieporozumienia i swoboda w komunikowaniu się z obcą osobą to cechy, które mogą bardzo pomóc.

3. Sprawne planowanie i organizacja

Opieka nad seniorem, do tego w obcym kraju, to konieczność radzenia sobie z różnymi sytuacjami i realizacji wielu zadań. Kąpiel, czynności pielęgnacyjne, podawanie leków, czasem także przygotowywanie posiłków zgodnych z dietą seniora - wszystko to wymagać będzie od Ciebie dobrej organizacji czasu i sprawnego poruszania się po wytycznych dnia. Istotne będzie także, aby wpleść w codzienne stałe punkty harmonogramu różnego typu aktywności i rozrywki, jak spacer, rozwiązywanie krzyżówek, czy granie w gry planszowe. Jest to o tyle ważne, że aktywność fizyczna oraz umysłowa mają ogromne znaczenie dla ogólnej kondycji psychofizycznej osoby starszej. Na wszystko musi zatem starczyć czasu.

4. Wrażliwość

Osobom wrażliwym i empatycznym z pewnością łatwiej nawiązać kontakt z podopiecznym, a także ze zrozumieniem reagować na jego emocje i nastroje. To ważne cechy zarówno z punktu widzenia podopiecznego, jak i opiekuna, któremu łatwiej realizować codzienne obowiązki.

5. Cierpliwość


Osoba w podeszłym wieku ma swoje przyzwyczajenia, czasem dla innych niezrozumiałe. Jeśli dodatkowo senior cierpi na jakieś choroby, czy schorzenia, jego stan fizyczny i psychiczny może być źródłem kolejnych ograniczeń. Opiekunka osoby starszej musi zatem wykazywać się cierpliwością, zrozumieniem i opanowaniem.
~Gosc | Czytano 2813 razy | 18-02-2020 | oferty pracy [0]

® 2008 - 2024 www.praca4u.net

Ta strona wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na komputerze Użytkownika. Więcej szczegółów w naszej Polityce prywatności

Kanał RSS

Praca4u.NET to serwis z ofertami pracy za granicą od zaraz. Praca dla fachowców z zakwaterowaniem. Od 12 lat oferujemy nieodpłštne oferty pracy w Polsce i za granicą.