Ta strona wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na komputerze Użytkownika. Więcej szczegółów w naszej Polityce prywatności

Partnerzy

Serwis Praca4u.net zawiera
Statystyki dostępne po zalogowaniu

Kanał RSS    
albert
albert
Turbinka7
Turbinka7
Observator
Observator
agata3585
agata3585
Aktualności

Najniższa krajowa 2020

Kalkulator wynagrodzeń

Popularne zawody

Strona główna >> Aktualności

Branża żeglarska

Branża żeglarska Branża żeglarska od lat jest wizytówką Polski w świecie. W ostatnich latach wraz ze wzrostem zamożności społeczeństwa przeżywa dynamiczny rozwój. Powstają nowe stocznie, zakłady szkutnicze oraz sklepy i hurtownie żeglarskie. Można śmiało powiedzieć, że branża żeglarska jest kołem zamachowym naszej gospodarki. Powstają nowe miejsca pracy przy produkcji i sprzedaży łodzi motorowodnych i jachtów żaglowych, co nas niezmiernie cieszy.

Najważniejsze składowe branży żeglarskiej.

Prym w zatrudnieniu wiodą stocznie produkujące statki morskie zlokalizowane nad morzem Bałtyckim oraz mniejsze jednostki produkujące jachty rozsiane po całej Polsce. W Gdańsku i Szczecinie odradza się po latach dekoniunktury branża stoczniowa. Branża, która ma ogromny wpływ na spadek bezrobocie i rozwój branż pokrewnych w regionie. Producenci mniejszych jednostek pływających również zwiększają produkcję i rozbudowują hale produkcyjne. Wśród jachtów przeważają jachty żaglowe do 10 metrów. Nie brakuje także lokalnych producentów osprzętu do uprawiania sportów wodnych: kajakarstwa, skuterów wodnych, łódek wiosłowych, rowerów wodnych, surfingu, wakeboardingu, osprzętu do nurkowania. Jest jednak nisza, której żaden z polskich producentów nie wykorzystał do tej pory. Mowa o produkcji profesjonalne odzieży żeglarskiej, której brak w Polsce. Dostępne na polskim rynku marki takie jak Hally Hansen, Gill Marine, Henri Lloyd, Musto, DAD pochodzą głównie z Norwegii, Szwecji i Anglii. Szukasz swojej niszy w ekskluzywnej branży? Zainteresuj się produkcją odzieży żeglarskiej.

Potencjał rynku żeglarskiego w Polsce.

Jako podają dane w Wikipedii, ilość osób związanych z żeglarstwem szacuje się na ponda 500 tys. osób, a ponad 3 miliony osób deklaruje że chociaż raz w życiu pływało jako członek załogi na jachcie. Najbardziej rozwiniętymi żeglarsko regionami w Polsce są nie bez znaczenia województwa położone na północy kraju: Zachodniopomorskie, Pomorskie oraz Warmińsko-Mazurskie i jako ciekawostkę należy do tego grona zaliczyć także Podlaskie. Wiąże się to z ilością zakładów produkcyjnych, usług i sieci sklepów położonych w obrębie morza i wielkich jezior mazurskich. Rozbudowa infrastruktury drogowej w Polsce sprzyja rozwojowi branży produkcyjnej, sprzedażowej oraz turystycznej związanej z żeglarstwem. Niechlubnym wyjątkiem jest region Mazur oraz środkowej części Pomorza.
Przychody z produkcji jachtów wynoszą ponad 1, 5 miliarda Euro rocznie. Wielka Brytania może się pochwalić czterokrotnie wyższą produkcją, natomiast Szwecja dwukrotnie mniejszą od nas.
Polski sektor stoczniowy wraz z współpracującymi podmiotami daje zatrudnienie dla 90 tysięcy pracowników. Polska jest druga na świecie w produkcji łódek motorowodnych o długości do 9 metrów. Ulegamy w produkcji jedynie Stanom Zjednoczonym. Jako podaje Wikipedia, Polskie stocznie odpowiadają za 10 % europejskiej produkcji. Wyprzedzamy takie morskie potęgi gospodarcze jak: Francja, Hiszpania czy Wielka Brytania. Źródło https://www.mazuria.com/blog

Targi żeglarskie.

Każdego roku branża żeglarska organizuje wiele cyklicznych targów branżowych. Największą i najbardziej rozpoznawalną imprezą organizowaną corocznie na przełomie lutego i marca, jest Wiatr i Woda w Warszawie. W roku 2020 spotykamy się na targach Wiatr i Woda w dniach 12 - 15 marca. Największe oblężenie zwiedzających przypadać będzie w sobotę 14 marca. Czołowi producenci z Polski i zagranicy oferujący łodzie motorowodne, jachty żaglowe, silniki zaburtowe, odzież żeglarską, sprzęt dla wędkarzy spotykają się w ogromnych halach. Nawiązują się relacje biznesowe B2B oraz B2C, które mają realne odzwierciedlanie w rozwoju branży.

Aktywność podmiotów branżowych

Dla rozwoju branży żeglarskiej istotny wpływ ma działalność Polskiego Związku Żeglarskiego, który promuje i zwiększa popularność żeglarstwa i fanów sportów wodnych. 38 Okręgowych Związków Żeglarskich zrzesza kilkaset klubów żeglarskich, które zajmują się przygotowywaniem regat, zajęć żeglarskich wśród młodzieży.

Ciekawostki w branży.

W Polsce jest 7 tysięcy jezior, z czego około 2.600 zlokalizowanych jest na Mazurach. Największe jezioro Śniardwy ma 113, 4 km2. Przykładowo w Szwecji jest ponad 100 tys. jezior.
Na Warmii i Mazurach jest około 100 dużych firm czarterowych oraz 6 dużych producentów łodzi.
Największa ilość marin i portów jachtowych zlokalizowana jest w Zatoce Gdańskiej.
Długość lini brzegowej w Polsce na morzu Bałtyckim wynosi 770 km.
W branży żeglarskiej dominują mężczyźni, którzy stanowią 59% stanu. Przedział wiekowy wbrew pozorom jest wyrównany.


Korzyści z uprawiania sportów wodnych.
Niewątpliwie głównymi korzyściami jest: relaks psychiczny, aktywny wypoczynek na łonie natury, rodzinne spędzanie wolnego czasu, samodoskonalenia, poprawa sprawności i kondycji fizycznej. Wszystkie wymienione cechy mają niewątpliwie pozytywny wpływ na wydajność w pracy naszego społeczeństwa.


Trendy w przyszłości.
Zgodnie z obserwowanymi trendami na zachodzi, w Polsce wzrasta produkcja i zainteresowanie klientów łodziami motorowodnymi. Wiąże się to ze zwrotem zamożności Polaków oraz konsumpcyjnym, wygodnym stylem życia. Polacy coraz częściej stawiają na wygodę, prestiż oraz adrenalinę związaną z prowadzeniem łodzi motorowej.

~Gosc | Czytano 186 razy | 27-01-2020 | oferty pracy [0]


® 2008 - 2020 www.praca4u.net Kodeks pracy Polityka prywatności Poprawny CSS praca 4u   Poprawny XHTML witryny praca4u - praca za granica