Strona główna >> Aktualności

Zwolnienie lekarskie od polskiego lekarza, a świadczenie chorobowe za granicą

Zwolnienie lekarskie od polskiego lekarza, a świadczenie chorobowe za granicą Osoby pracujące za granicą nierzadko zastanawiają się, czy zwolnienie lekarskie wystawione przez polskiego lekarza będzie upoważniało pracownika do otrzymywania świadczeń chorobowych w miejscu wykonywania pracy. Wielu pracowników podczas pobytu w ojczyźnie może zachorować, co generuje sporo wątpliwości w przypadku potrzeby kontynuowania leczenia choroby czy urazu za granicą. Znaczna cześć pytań związanych z pobytem na zwolnieniu lekarskim odnosi się do Norwegii, w której pracuje coraz więcej Polaków.

Prawo do zasiłku chorobowego

Każdy pracownik przynależący do norweskiego systemu ubezpieczeń w Norwegii ma prawo do zasiłku chorobowego, przyznawanego ze względu na niezdolność do pracy w wyniku choroby lub urazu. Niezbędne jest też spełnienie warunku odnoszącego się do aktywności zawodowej. Wniosek o świadczenie chorobowe mogą złożyć osoby, które przepracowały u danego pracodawcy przez minimum 4 tygodni oraz osiągnęły co najmniej pól stawki G przed pójściem na zwolnienie. Po zachorowaniu lub doznaniu urazu, pracownik musi poinformować o tym swojego pracodawcę oraz wykorzystać egenmelding - oświadczenie o niezdolności do pracy, przysługujące do trzech dni kalendarzowych. Z takiego prawa mona skorzystać 4 razy w roku, po przepracowaniu minimum 2 miesięcy u danego pracodawcy. Jeżeli wskazane trzy dni nie wystarczą na powrót do zdrowia, pracownik powinien udać się do lekarza po zwolnienie. Jeżeli leczenie odbywa się w Polsce, pracodawca i lekarz muszą zostać o tym poinformowani.

Wynagrodzenie za okres choroby w Norwegii

Wypłata wynagrodzenia chorobowego przez pierwsze 16 dni niedyspozycji leży po stronie dotychczasowego pracodawcy. W 17 dniu obowiązek wypłaty świadczeń przechodzi na NAV. O kwocie otrzymywanego zasiłku decyduje przede wszystkim to, na jaki procent określana jest niezdolność do wykonywania pracy w przedziale 20 - 100%. NAV dodatkowo wylicza kwotę zasiłku w oparciu o dochody osiągnięte przez pracownika z ostatnich trzech miesięcy kalendarzowych. Od zasiłku chorobowego można otrzymać tzw. feriepenger, czyli świadczenie urlopowe wyliczane z pierwszych 48 dni świadczenia oraz wynoszące 10, 2%.Utrzymywanie prawa do zasiłku chorobowego

Aby pracownik stale otrzymywał zasiłek chorobowy w Norwegii, poza dostarczaniem zwolnień lekarskich do NAV musi zadbać o wypełnienie planu powrotu do pracy razem z pracodawcą. Pierwszy etap ustalany jest już po 4 tygodniach przebywania na zwolnieniu, a po 8 NAV dokonuje pierwszej kontroli. Jeżeli stan zdrowia wciąż nie pozwala na powrót do pracy, lekarz zobowiązany jest do przekazania tych informacji. W przypadku długotrwałego braku kontaktu z NAV od momentu złożenia pierwszego zwolnienia, potrzeby odwołania się od wydanej decyzji czy wypłaty jedynie częściowego świadczenia, warto skorzystać z pomocy specjalistów. Profesjonalne usługi odzyskiwania chorobowego z NAV oferuje firma Polish Connection.

Zwolnienie z pracy od lekarza z Polski

Jeżeli pracownik zachoruje podczas pobytu w Polsce i otrzyma zwolnienie od polskiego lekarza, powinno być ono wypisane na druku E-116. ZUS musi również przesłać je do Norwegii, wnioskując w imieniu danej osoby o zasiłek chorobowy na druku E-115. Kolejnym obowiązkiem pracownika jest przygotowanie własnego oświadczenia do zwolnienia zagranicznego na druku z NAV, a następnie dostarczenie go do urzędu. Prawo do zasiłku chorobowego przysługuje również osobom, które zachorowały w ciągu 4 tygodni od utraty pracy. W takiej sytuacji NAV wypłaca świadczenie od 15 dnia pobytu na zwolnieniu lekarskim. Zmienia się jednak wówczas wysokość zasiłku, która spada ze 100% do 65%. Należy również udowodnić NAV, że obecny stan zdrowia powoduje utratę dochodu rocznego w wysokości odpowiadającej minimum 1 stawki G.
Artykuł partnerski.
~Gosc | Czytano 1923 razy | 04-08-2022 | oferty pracy [0]

® 2008 - 2023 www.praca4u.net

Ta strona wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na komputerze Użytkownika. Więcej szczegółów w naszej Polityce prywatności

Kanał RSS

Praca4u.NET to serwis z ofertami pracy za granicą od zaraz. Praca dla fachowców z zakwaterowaniem. Od 12 lat oferujemy nieodpłštne oferty pracy w Polsce i za granicą.