Strona główna >> Aktualności

Zmiany w kodeksie pracy w 2020 roku

Zmiany w kodeksie pracy w 2020 roku Sytuacja kryzysowa, jaką przywitał nas 2020 rok, wymusiła na rządzie intensywne prace nad kolejnymi specustawami dotyczącymi nowej rzeczywistości i radzenia sobie ze skutkami pandemii. Nie oznacza to jednak, że inne prace legislacyjne zostały wstrzymane. Poważnej korekcie ma ulec m.in. kodeks pracy – i to najpewniej jeszcze w tym roku. Sprawdzamy, jaki zakres obejmą zmiany w prawie.

Prawo pracy - korekta czy nowy kodeks?


O planowanych zmianach w prawie pracy mówi się od dawna. Ministerstwo długo zapewniało jednak, że czeka nas nowelizacja obecnego kodeksu oraz innych ustaw, wprowadzająca punktowe, ale zasadnicze zmiany w kilku obszarach. Teraz resort mówi jednak o pracach nad zupełnie nowym kodeksem pracy, które będą wymagały od firm organizacji odpowiednich szkoleń dla działów kadr i płac, pozwalających zapoznać się z nowymi przepisami i wdrożyć je zgodnie z wprowadzonym stanem prawnym. Prace nad zmianami toczą się one już od dłuższego czasu i nie zostały przerwane nawet w okresie pandemii. Zmiany w prawie pracy mają dotyczyć przede wszystkim:  • urlopów, w tym urlopu na żądanie,

  • samozatrudnienia – regulacji tej kwestii i prawdopodobnie oskładkowania samozatrudnionych,

  • umów o pracę i innych rodzajów zatrudnienia – również w celu oskładkowania jak największej ilości wynagrodzeń,

  • okresowych szkoleń BHP odbywanych w trybie online.


Nowy kodeks pracy - zmiany w urlopach


Zmiany w prawie dotyczące urlopów cieszą się zwykle największym zainteresowaniem pracowników. Jakiś czas temu było głośno o postulacie związków zawodowych dotyczącym wydłużenia urlopu wypoczynkowego do 35 dni w roku. Obecnie pracownicy z ponad 10-letnim stażem (w który wlicza się całkowity czas pracy, a także nauka) dysponują 26 dniami urlopu, a pozostali mogą wykorzystać 20 wolnych dni. Wiele wskazuje jednak na to, że nowy kodeks pracy zniesie ten podział i przyzna wszystkim pracownikom etatowym 26 dni urlopowych. Jest jednak pewne "ale" – niewykorzystany urlop będzie przepadał wraz z końcem każdego roku kalendarzowego. Co więcej, ekwiwalenty pieniężne nie będą wypłacane pracownikowi bezpośrednio, a składowane na specjalnym rachunku i wypłacane dopiero po zakończeniu współpracy z daną firmą. Możliwe, że na ten sam rachunek trafią również pieniądze wypracowane za nadgodziny, co stanowi kontrowersyjny pomysł. Niewykluczone, że nowe przepisy wprowadzą też pewne ograniczenia w udzielaniu urlopu na żądanie. Pracodawca mógłby wówczas odmówić udzielenie "nż", jeśli mogłoby to negatywnie wpłynąć na prawidłowe funkcjonowanie firmy.


Zmiany w prawie pracy - kiedy się ich spodziewać?


Kiedy możemy się spodziewać zmian w prawie pracy? Wiele wskazuje na to, że projekt nowego kodeksu trafi do Sejmu jeszcze w tym roku. Oznaczałoby to zapewne wejście w życie regulacji wraz z początkiem roku 2021. Ze względu na złożoność przepisów z zakresu prawa pracy oraz doniosłość ich znaczenia dla każdego przedsiębiorstwa warto rozważyć odpowiednie szkolenia i kursy z prawa pracy. Szkolenia takie dostępne są m.in. na stronie https://eventis.pl/szkolenia/prawo-pracy i mogą być cenną pomocą pozwalającą dostosować działalność firmy do zachodzących zmian prawnych.


Sam rynek szkoleń z prawa pracy i kodeksu pracy również przechodzi znaczące zmiany w ostatnim czasie. Coraz więcej szkoleń i kursów dostępnych jest online, co znacząco zwiększa ich dostępność dla firm. Nie wymagają już one podróży służbowych, co dla wielu firm może mieć znaczenie. Firmy ze Śląska są oczywiście w komfortowej sytuacji, ponieważ szkolenia z prawa pracy dostępne są licznie w Katowicach (https://eventis.pl/szkolenia/katowice) czy też między innymi Krakowie czy Wrocławiu. Wciąż jednak oferta szkoleń i kursów biznesowych na Śląsku nie jest tak obszerna jak w stolicy, dlatego warto rozważyć skorzystanie ze szkoleń online.

~Gosc | Czytano 737 razy | 26-06-2020 | oferty pracy [0]

® 2008 - 2020 www.praca4u.net Polityka prywatności Kanał RSS

Praca4u.NET to serwis z ofertami pracy za granicą od zaraz. Praca dla fachowców z zakwaterowaniem. Od 12 lat oferujemy nieodpłštne oferty pracy w Polsce i za granicą.

Ta strona wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na komputerze Użytkownika. Więcej szczegółów w naszej Polityce prywatności Œœ