Strona główna >> Aktualności

Wypowiedzenie umowy o pracę - co musisz wiedzieć na jego temat?

Wypowiedzenie umowy o pracę - co musisz wiedzieć na jego temat? W życiu zdarzają się sytuacje, kiedy trzeba złożyć wypowiedzenie umowy o pracę. Dlatego bardzo ważne jest, aby znać podstawowe informacje na temat obowiązującego okresu wypowiedzenia, sposobów rozwiązania umowy czy prawidłowego wzoru wypowiedzenia. Sprawdź, co warto wiedzieć na temat wypowiedzenia umowy o pracę!
 1. Sposoby rozwiązania umowy o pracę

 2. Jaki okres wypowiedzenia Cię obowiązuje?

 3. Jak powinno wyglądać wypowiedzenie umowy o pracę?

Jeśli planujesz zwolnić się z pracy, musisz się do tego odpowiednio przygotować. Ważną kwestią jest sporządzenie odpowiedniego wypowiedzenia umowy. Jeżeli chcesz się dowiedzieć, na jakie aspekty warto zwrócić uwagę składając wypowiedzenie umowy o pracę, koniecznie zapoznaj się z poniższymi wskazówkami.


Sposoby rozwiązania umowy o pracę


Umowa o pracę może zostać rozwiązana na podstawie wypowiedzenia umowy o pracę złożonego przez pracownika lub pracodawcę (z zachowaniem okresu wypowiedzenia). Można również rozwiązać taką umowę na mocy porozumienia stron (pracownika i pracodawcy). Jest też możliwość rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia - po złożeniu przez pracownika lub pracodawcę stosownego oświadczenia. W takim przypadku zakończenie współpracy następuje w trybie natychmiastowym. Jeżeli chcesz rozwiązać umowę o pracę z zachowaniem okresu wypowiedzenia, musisz odpowiednio się do tego przygotować. Warto dowiedzieć się, jak powinno wyglądać właściwie sporządzone wypowiedzenie umowy o pracę.


Jaki okres wypowiedzenia Cię obowiązuje?


Każda umowa o pracę może zostać rozwiązana z zachowaniem odpowiedniego okresu wypowiedzenia. Ten czas może się różnić w zależności od rodzaju umowy, okresu jej obowiązywania oraz czasu zatrudnienia u pracodawcy. Wypowiadając umowę warto wiedzieć, jaki okres wypowiedzenia umowy o pracę obowiązuje Cię w konkretnym przypadku. Jeżeli Twoja umowa o pracę została zawarta na okres próbny, to w zależności od czasu zatrudnienia okres wypowiedzenia wynosi:


 • 3 dni robocze - jeżeli pracujesz krócej niż 2 tygodnie;

 • tydzień - jeżeli okres próbny trwa dłużej niż 2 tygodnie;

 • 2 tygodnie - jeżeli Twój okres próbny trwa 3 miesiące.

W przypadku umowy zawartej na czas określony lub nieokreślony, okres wypowiedzenia to: • 2 tygodnie - jeżeli zatrudnienie trwało mniej niż 6 miesięcy;

 • miesiąc - jeżeli zatrudnienie trwało co najmniej 6 miesięcy;

 • 3 miesiące - jeżeli przepracowany okres to co najmniej 3 lata.


Pamiętaj, że okres wypowiedzenia umowy o pracę może zostać skrócony za porozumieniem stron lub w przypadku likwidacji albo ogłoszenia upadłości zakładu pracy.


Jak powinno wyglądać wypowiedzenie umowy o pracę?


Jeżeli decyzja o zwolnieniu z pracy została przez Ciebie nieodwołalnie podjęta, pozostaje tylko napisać wypowiedzenie umowy o pracę. Wiele osób zastanawia się, jak zrobić to prawidłowo. Składanie wypowiedzenia wiąże się zazwyczaj ze stresem, dlatego warto odpowiednio się do tego przygotować. Należy pamiętać, że wypowiedzenie musi być złożone na piśmie oraz powinny znaleźć się w nim następujące informacje: • miejscowość oraz data złożenia wypowiedzenia,

 • dane pracodawcy i pracownika,

 • odpowiedni nagłówek, który powinien brzmieć: "Wypowiedzenie umowy o pracę",

 • informacje na temat wypowiadanej umowy,

 • Twój podpis,

 • miejsce na podpis pracodawcy.


W przypadku gdy to pracodawca zwalnia pracownika lub gdy umowa jest zawarta na czas nieokreślony, w wypowiedzeniu musi zostać umieszczone stosowne uzasadnienie pracodawcy. Jak widać napisanie wypowiedzenia umowy o pracę nie jest skomplikowane. Jednak można jeszcze bardziej ułatwić sobie tę czynność. W sieci możesz znaleźć gotowy wzór wypowiedzenia umowy o pracę.


Złożenie wypowiedzenia umowy o pracę to stresujący temat zwłaszcza dla osób, które robią to po raz pierwszy. Jednak po zapoznaniu się z powyższymi informacjami, prawidłowe napisanie wypowiedzenia już nigdy nie będzie dla Ciebie problemem!Artykuł partnerski


~Gosc | Czytano 686 razy | 06-12-2020 | oferty pracy [0]

® 2008 - 2021 www.praca4u.net Polityka prywatności Kanał RSS

Praca4u.NET to serwis z ofertami pracy za granicą od zaraz. Praca dla fachowców z zakwaterowaniem. Od 12 lat oferujemy nieodpłštne oferty pracy w Polsce i za granicą.

Ta strona wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na komputerze Użytkownika. Więcej szczegółów w naszej Polityce prywatności Œœ