Strona główna >> Aktualności

Wycena pracy gospodyni domowej

Wycena pracy gospodyni domowej Jedną z najmniej docenianych zajęć jest praca gospodyni domowej. Społeczeństwo traktuje pracę pani domu jako coś oczywistego. Nikt nie zastanawia się nad wyceną kosztów pracy wykonywanej przez kobiety w domu. Dalsza część artykułu poświęcona będzie wyliczeniom wartości pracy wykonywanej przez gospodynie domowe.

Ile warta jest praca kobiet w domu?

Śniadanie, obiad i kolacja dla rodziny. Sprzątanie, pranie i prasowanie. Opieka nad dziećmi i odrabianie lekcji. To tylko część codziennych obowiązków kobiet w Polsce.
Przyzwyczajeni jesteśmy do myślenia o pracy poza domem i zarobkach w kategorii cyfr na koncie bankowym. Ile jest warta praca kobiet w domu i jak ją oszacować? Trudno jest jednoznacznie wycenić pracę gospodyń domowych. To tak jakby spróbować policzyć ile kosztuje chodzenie po chodniku. Miejmy nadzieję, że kobietom nie przyjdzie do głowy wystawić za to rachunku uśmiech. Kobiecy wkład w budżet domowy jest bezcenny. Dalsza część felietonu uwidoczni nam wpływ pracy kobiet na jakość życia rodziny.

Codzienny przykład

Pomijając śniadania i kolacje, codziennie kobiety przyrządzają obiady. Koszt kompletnego posiłku składającego się z zupy i drugiego dania dla 4-osobowej rodziny wynosi około 25 zł dziennie. Kupno gotowych dań to wydatek około 60 zł, ale tu także należy wykonać pracę w domu w postaci podgrzania obiadu, pamiętając, że ktoś te danie musiał również kupić i przynieść do domu. Wizyta w barze 4-osobowej rodziny to wydatek około 100 zł za kompletny obiad. Obiad w restauracji dla całej rodziny to koszt od 200 zł wzwyż. Łatwo policzyć, że miesięcznie na obiady przyrządzane w domu wydamy około 750 zł. Gdybyśmy kupowali gotowe dania, wydalibyśmy na nie około 1800 zł miesięcznie. Wizyty w barze i restauracji kosztowałyby nas odpowiednio 3000 zł i 6000 zł miesięcznie. Tak więc na tak codziennej pracy jak gotowanie obiadu, można wycenić pracę kobiety na kwotę rzędu 1.050 zł - 5.250 zł miesięcznie.


Statystyki i badania

Według badań GUS sprzed kilkunastu lat, wartość pracy kobiet w domu jest o 64% wyższa od codziennej pracy mężczyzn wykonywanej w domu. Według badań GUS, statystyczna kobieta na prace domowe poświęca około 3 godzin i 45 minut dziennie. Najwięcej czasu kobiety poświęcaj gotowaniu oraz opiece nad dziećmi. Tylko 1 na 1000 kobiet twierdzi, że nie wykonuje żadnych prac domowych poza pracą na etacie. W przypadku mężczyzn jest zupełnie inaczej. Tylko 1 na 10 mężczyzn nie wykonuję prac w domu.
Pierwsze próby wyceny pracy żony jako gospodyni domowej przeprowadzano w Polsce w latach 70 i 80 ubiegłego wieku. Zarówno wówczas jak i obecnie taka wycena oscyluje w granicach najniższej - średniej krajowej.

Pozamaterialne wartości pracy domowej

Oprócz wartości materialnej, praca kobiet w domu ma przełożenie na kształtowanie postaw młodego pokolenia. Są nimi pożądane na rynku pracy cechy takie jak:
- pracowitość
- uczciwość
- solidarność
- umiejętność współpracy.

Podsumujmy wartość pracy w domu

Mając na uwadze wspomniane statystyki, które pokrywają się z codziennymi obserwacjami, należy oddać hołd kobietom wykonywającym pracę w domu często także jako dodatkowy etat. Nie zapominajmy także o mężczyznach, których prace nie są wykonywane z taką regularnością jak w przypadku kobiet, ale są za to cięższe i niebezpieczniejsze. Przykładowo wejście na dach w celu naprawienia dachówki, montażu anteny czy sprawdzenia stanu komina, piłowanie i rąbanie drewna, noszenie mebli, czyszczenie zapchanej kanalizacji jest czynnością dużo bardziej uciążliwą i niebezpieczną niż codzienne praca kobiet. Dodatkowo mężczyzna pełni rolę ochrony przez całą dobę.
Zachowajmy zdrowy rozsądek, wspomagajmy się nawzajem, doceniajmy swój wkład w budżet domowy i nie wyliczajmy wartości swojej pracy w domu. Niczemu to nie służy. Prace kobiet i mężczyzn mają inny stopień uciążliwości i częstotliwości wykonywania. W ostatnich praca mężczyźni coraz więcej czasu poświęcają na prace w domu, wiąże się to ze zmianami na rynku pracy związanymi z podejmowaniem pracy na etacie przez kobiety.

Oszczędnością i pracą obojga małżonków, rodziny się bogacą. Zarówno kobieta jak i mężczyzna wykonują w domu swoje obowiązki. Rosnące pensje i niskie bezrobocie skutkuje wysokimi cenami usług, w tym codziennych domowych. Brak umiejętności lub chęci ich wykonywania będzie poważnym uszczerbkiem w budżecie domowym.
~Gosc | Czytano 2555 razy | 23-01-2020 | oferty pracy [0]

® 2008 - 2022 www.praca4u.net

Ta strona wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na komputerze Użytkownika. Więcej szczegółów w naszej Polityce prywatności

Kanał RSS

Praca4u.NET to serwis z ofertami pracy za granicą od zaraz. Praca dla fachowców z zakwaterowaniem. Od 12 lat oferujemy nieodpłštne oferty pracy w Polsce i za granicą.