Strona główna >> Aktualności

Ubrania robocze na budowę - co jest niezbędne

Ubrania robocze na budowę - co jest niezbędne Teren budowy to miejsce, w którym trzeba nosić profesjonalną odzież i obuwie robocze. Nie tylko ze względu na fakt, że może dojść tam do wielu niebezpiecznych sytuacji i takie elementy, jak kask czy obuwie robocze, mają chronić pracownika, ale też po to, aby uniknąć zabrudzenia i zniszczenia odzieży. Jak ubrać pracownika budowlanego? Do czego zobowiązany jest pracodawca? Tego dowiesz się z naszego najnowszego tekstu. Zapraszamy do czytania.

Jakie obowiązki ma pracodawca?

To, że odzież robocza na budowie jest istotna, wie chyba każdy z nas. Z jednej strony chroni ona pracownika i może zapewnić mu, choć minimalne bezpieczeństwo w groźnych sytuacjach, z drugiej pracownik nie naraża swoich prywatnych rzeczy na zniszczenie bądź zabrudzenie. Z tych powodów pracodawca ma obowiązek nieodpłatnego dostarczenia pracownikowi odzieży i obuwia roboczego - może kupić takie ubrania robocze w hurtowni - https://centrumbhp.pl/kategoria-produktu/odziez-robocza/ oraz musi go poinformować o sposobach posługiwania się tymi środkami.

Zgodnie z przepisami to nie jedyne obowiązki pracodawcy, jeśli chodzi o strój. Jest zobligowany też do:

  • do wypłacenia ekwiwalentu pracownikowi, który używa własnej odzieży i obuwia roboczego zgodnie z aktualnymi cenami,

  • ustalenia, jakie elementy odzieży i obuwia roboczego są niezbędne na danym stanowisku i przewidzieć czas ich użytkowania,

  • prania oraz konserwacji środków indywidualnej ochrony, odzieży i obuwia roboczego bądź też musi wypłacić ekwiwalent za wykonanie tych czynności,

  • uzyskać zgodę od pracownika na używanie odzieży i obuwia roboczego w sytuacjach, gdzie konsekwencjami pracowania na danym stanowisku może być intensywne brudzenie czy skażenie odzieży i obuwia roboczego środkami chemicznymi.

Jakie obowiązki ma pracownik?

Oczywiście, nie tylko pracodawca ma obowiązki, ale też pracownik. Musi on pamiętać, że zakupiona odzież i obuwie robocze są własnością pracodawcy, dlatego powinien o nie dbać i używać tych rzeczy zgodnie z ich przeznaczeniem. W sytuacji, w której pracownik nie otrzymał odzieży, tylko dostał ekwiwalent za używanie własnych ubrań, musi on nosić odzież, która spełnia wymagania, na przykład nie może nosić butów z odkrytymi palcami etc. Najlepiej, gdyby był ubrany w:

  • spodnie z długimi nogawkami,

  • rękawice robocze lub ochronne,

  • obuwie z wkładkami przebiciowymi bądź antypoślizgową podeszwą, optymalnym wyborem są modele ze wzmocnionymi czubkami,

  • kamizelkę ochronną,

  • inne środki ochrony indywidualnej, które zostały przewidziane na konkretnym stanowisku.

Artykuł partnerski

~Gosc | Czytano 1252 razy | 09-10-2020 | oferty pracy [0]