Strona główna >> Aktualności

Praca w Niemczech - brzmi zachęcająco cz.3

Praca w Niemczech - brzmi zachęcająco cz.3 Zastanawiasz się jak znaleźć pracę za granicą? Jak spełnić oczekiwania przyszłego pracodawcy? W artykule podpowiemy jak z 6 Euro/h zrobić +10 Euro/h. W ostatnim roku mieliśmy ponad 300 ofert pracy w mocno ograniczonym wachlarzu branż. Do pracy wyjechało tylko ponad 30 osób. Dlaczego tak mało? Brak znajomości języka niemieckiego.
Minął rok od mojego pierwszego artykułu "Praca w Niemczech - brzmi zachęcająco" dla witryny www.praca4u.net. Był to rok zmian w naszej firmie. Pomogliśmy w podpisaniu zleceń na kwote 180.000 Euro dla polskich firm.
Często na nasze oferty pracy otrzymujemy bardzo dziwne odpowiedzi.
Np. Stawka oferowana dla pracownika na początek 6 Euro/h netto czyli około 1.000 Euro na miesiąc. Odpowiedź na tego typu ofertę:
"Sam sobie pracuj za taką stawkę ty złodzieju".
Zadajemy sobie pytanie... jak nazywacie polski rząd, który najniższą krajową podniósł od 2013 roku na 1.600 zł brutto? "Myśliciele sejmowi" zapomnieli zmienić nazwę zamiast "zapomogą" nazwali to "najniższą pensją krajową".

Jako "złodziej" postaram się Wam podpowiedzieć jak z 6 Euro/h zrobić +10 Euro/h.Jak można dobrze zarobić w Niemczech.
Otrzymaliśmy zlecenie aby poszukać 2 osoby do pracy na gospodarstwie przy krowach. Stawka była niska i szczerze mówiąc nie liczyłem, że znajdziemy chętnych do tej pracy. Zgłosiło się ponad 20 osób. Wybraliśmy dwie, które najlepiej się przedstawiły i CV odpowiadało naszemu zleceniodawcy.

Pojechali do pracy przy krowach za 1.300 Euro brutto miesięcznie. Warunki były wygórowane: znajomość języka niemieckiego, mile widziane zdolności ślusarskie, spawalnicze i jak my to nazywamy "złota rączka" do różnych prac przy gospodarce. Pierwsze turbulencje były przy pierwszej wypłacie. Za mało na rękę, za dużo godzin przepracowanych. Minął kolejny miesiąc i panowie postawili ultimatum: 2.100 Euro brutto albo szukamy lepiej płatnej pracy. Pełna zgoda od pracodawcy ponieważ wykazali się, że potrafią pracować.
W międzyczasie ten sam pracodawca zlecił nam szukanie kobiety do prac na gospodarstwie. Do wszystkich prac będzie przyuczona. Jedyny wymóg to znajomość języka niemieckiego. Stawka taka sama 1.300 Euro brutto na miesiąc. Spośród 50 aplikacji wybraliśmy panią Anne ( imie zmienione). Ponieważ było to 6 tygodni przed Świętami Bożego Narodzenia pracodawca planował już służby w Święta i Nowy Rok. Pani Anna zgodziła się na pozostanie przez Święta i Sylwestra. 10 dni przed Świętami pani Anna prosi szefa o tygodniowy urlop aby jechać do Polski na egzamin prawa jazdy. Po 5 tygodniach pracy otrzymuje ten urlop! Po dwóch dniach pobytu w Polsce przesyła wiadomość, że już nie wróci. Inne osoby, choć miały już zaplanowane Święta musiały zostać.
Pani Anna poskarzyła nam się w mailu, że mało zarobiła. Wg. nas straciła 800 Euro dodatkowo miesięcznie, które miała otrzymać jeśli nauczy się języka niemieckiego, ponieważ jak się okazało na miejscu nic prawie nie rozumiała.

Opisuje ten przykład dlatego, aby wszyscy którzy jeszcze myślą, że wyjeżdżając do Niemiec od początku się dużo zarabia.
Jeśli myślicie o stałym zatrudnieniu, stabilnej wypłacie i dobrej opiece lekarskiej czy też sprowadzeniu rodziny do Niemiec, przemyślcie to jeszcze raz. W Niemczech nastały czasy, kiedy można znaleźć pracę dobrze płatną i z lepszymi warunkami socjalnymi jak w Polsce, ale wpierw pokaż co potrafisz a zacznij od dobrego CV.

Brak fachowców
Niemieckie media ogłaszają regularnie coraz większy brak fachowców w Niemczech. Mało tego, bardzo źle będzie już od roku 2015, ponieważ coraz mniej młodych osób kształci się w zawodach rzemieślniczych. W moim pierwszym artykule pisałem na temat szkolenia młodych osób z Polski w Niemczech. W jednym z przygranicznych landów skuszono się na projekt klasy w szkole tylko dla młodzieży z Polski. Przyjęto do klasy 16 osób i po pierwszym roku zostały tylko 4 osoby. Najczęstrzymi powodami opuszczenia szkoły były:
1.Tęsknota za krajem i rodziną.
2.Brak zrozumienia niemieckiej mentalności.... a zwłaszcza jeśli chodzi o punktualność.

Link do artykułu:

Co tydzień otrzymujemy dziesiątki ofert pracy i zleceń w różnych zawodach od firm niemieckich, austriackich i szwajcarskich i dla nas największym problemem jest uzyskanie poprawnego CV wraz z aktualnym zdjęciem.

Np. po ogłoszeniu: "Kobieta do pracy na gospodarstwie rolnym" otrzymujemy taką odpowiedź:
"witam przepraszam ze zapytam ale nie wytrzymue tej presji po co wysylac zdjecie czy do dojenia krow i zajmowania sie oborą i domem potrzebna jakas szczegolna twarz mam 45 lat i smieszą mnie takie kastingi pozdrawiam"

Dlaczego zdjęcie w cv jest takie ważne?


Albo na ogłoszenie:
"Szukamy pracownika do stadniny koni język niemiecki w stopniu komunikatywnym" otrzymujemy podobne odpowiedzi:
"Ja jeszcze nigdy przy koniach nie pracowałem , ale mogłbym spróbować. Pracowałem wczesniej , ale przy samych krowach. Język znam , ale nie za dobrze"

"Nazywam sie Lach..., mieszkam w niwis.... kolo kol......Z zawodu jestem malarz tapeciaz. Pracuje w firmie remontowo budowlanej.Wykonuje prace fizyczne jestem pomocnikiem.Pracy fizycznej sie nie boje.Dolaczam swoje zdjecie, a mam 24 lata. Ipracowalem juz za granicami polski. moja małzonka tesz jest oferta ta za iteresowana umie gotowac i spszotac wszystkie prace do mowe umie robic i jest po szkole rolniczej po technikum"

Lub też na ogłoszenie:
"Szukamy kierowcy CE ze znajomościa języka niemieckiego..."otrzymujemy odowiedzi typu:
"jam mam tyko prawko kat B ale każdym sprzętem jeżdżęuśmiechale lipa z językiemuśmiech"

Najczęstrzym jednak zgłoszeniem aktywności w poszukiwaniu pracy jest:
"Bylbym zainteresowany waszym ogloszonkiem prosze o kontakt tel. 50......"..kosz

Istnieją jeszcze osoby, które słowo "rekrutacja" rozumią inaczej. Rekrutują swojego pracodawcę. Drogi czytelniku jeśli myślisz, że to co wyżej opisałem jest już granicą bezmyślności to się mylisz. Podam jeszcze jeden przykład tekstu jaki często otrzymujemy:
"za nim wysle do was moje cv prosze mi jeszcze napisac jak czesto bede mogl jechac do kraju, w jakiej miejscowosci znajduje sie ta praca i czy jest tam tv i WLAN!"
Mam wtedy ochotę odpisać, że jest wszystko do dyspozycji na dodatek 72 kobiety miesiecznie tylko do twojej dyspozcji. Boję się jednak, że otrzymam odpowiedź:
"Poważnie?"

Wszystkie publikowane treści odpowiedzi są skopiowane i nie korygowane ( przyp.red )

Do przemyślenia:
Za nim wyślesz maila rekrutacyjnego, zadaj sobie pytanie czy chcesz otrzymać na niego odpowiedź.

Na każde ogłoszenie otrzymujemy min. 40 maili. Z czego tylko 5-6 z zawartym CV.
Na 30 maili w ogóle nie odpowiadamy, ponieważ widać, że nadawca nie przeczytał ogłoszenia i liczy aby się "załapać".
Są pewne kryteria według, których ocenia się CV w Niemczech. Najważniejsze z nich...
- jak długo pracowaleś w wyuczonym zawodzie?
Kolejne kryterium równie ważne...
- jeśli w ciągu 10 lat pracy pracowałeś u 8 pracodawców to wcale nie oznacza, że masz dobre doświadczenie. To oznacza, że nie jesteś pracownikiem stabilnym i tacy odpadają najszybciej.
Jeśli wyuczyłeś się jako ślusarz, a pracowałeś jako ochroniaż, kasjer, pomocnik budowlany lub temu podobne, masz słabe szanse aby dostać pracę jako ślusarz. Wiem, wiem w Polsce jest ciężko o pracę i bierzemy to co jest. Mamy rodzinę, której trzeba zapewnić egzystencję. Czy ta egzystencja jest dla ciebie wystarczająca?

Wyszkolony fachowiec z doświadczeniem dyktuje swoją stawkę pracodawcy jeśli udowodni, że jest wart tej stawki. Znając dodatkowo języki obce możesz szukać pracy za stawki od 15 Euro/h. Dla przykładu, spawacze i ślusarze są bardzo poszukiwanymi zawodami ale...ze znajomością języka. Jeszcze kilka lat temu niemiecka firma wykonująca usługi spawalnicze nie brała mniej jak 50 Euro za godzinę pracy spawacza. Bułgarzy, Rumuni zaniżyli tą stawkę dość mocno. Od nie dawna jednak niemieckie firmy nie dają już tak pochopnie zleceń. Ważne są referencje, które pozyskuje się żmudnie. Referencje otwierają drzwi do bezpośrednich zleceniodawców jako główny wykonawca co za tym idzie?
Prosty przykład z branży budowlanej:
Jako podwykonawca suchej zabudowy otrzymasz ca.16 Euro za m2 ścianki W112 samej robocizny. Jako główny wykonawca Wy staracie się o materiał i robociznę. Sprowadzając materiał z Polski macie szansę uzyskać materiał nawet o 50% taniej jak w Niemczech.


Wróćmy do naszych ogłoszeń....
Jak napisać dobre CV można znaleźć w google.pl. Dobra rada...jeśli ktoś wymaga CV w jęz.niemieckim nie tłumaczcie tego przez google. Wychodzą takie brednie, których nie rozumią nawet Niemcy. Prosty przykład:
Bewerbung - rekrutacja
Bewertung - ocenianie, ocena.
Twoje CV jest tak samo ważne jak referencje czy zaświadczenie o pracy lub też świadectwo ukończenia szkoły. Oczywiście na pewno otrzymamy maile, które nam zaświadczą, że bez CV również można uzyskać pracę. Wierzę w to! Tylko czy po przyjeździe na miejsce pracy otrzymałeś umowę o pracę? Czy pracodwaca wypłacił Ci tyle na ile się umawiałeś?
To właśnie naszym zadaniem jest, abyś przyjechał na miejsce pracy podpisał dobrą umowę o pracę i aby obiecane świadczenia zostały spełnione.

Cytat na dobry koniec:
"Bez sensu jest mówić, że dajesz z siebie wszystko. Musi Ci się udać zrobić to, co do Ciebie należy".
Winston Churchill

Wszystkie części atykułów:Czekam na Waszą korespondencję
konrad.pisarski@all-pl.de

~Gosc | Czytano 120103 razy | 02-01-13 | oferty pracy [0]

® 2008 - 2024 www.praca4u.net

Ta strona wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na komputerze Użytkownika. Więcej szczegółów w naszej Polityce prywatności

Kanał RSS

Praca4u.NET to serwis z ofertami pracy za granicą od zaraz. Praca dla fachowców z zakwaterowaniem. Od 12 lat oferujemy nieodpłštne oferty pracy w Polsce i za granicą.