Strona główna >> Aktualności

Poszukiwanie specjalisty - z firmą headhunterską czy własną rekrutacją?

Poszukiwanie specjalisty - z firmą headhunterską czy własną rekrutacją? Szybkie znalezienie pracownika to marzenie wielu organizacji. Jednak znalezienie specjalisty i przekonanie go do zmiany pracy w momencie, gdy wcale jej nie szuka, to nie taka prosta sprawa. Wymaga od rekrutującego wysokich kompetencji twardych i miękkich. Czy zdecydować się na usługi headhunterskie, czy prowadzić samodzielną rekrutację?

Poszukiwanie igły w stogu siana

Pracownik specjalista to, w zależności od branży i stanowiska, na jakie ma przedsiębiorstwo zapotrzebowanie, może być ktoś bardzo unikatowy. Dlatego często firmy decydują się na zlecenie tego zadania headhunterom. W UK aż 90% rekrutacji zlecanych jest wyspecjalizowanym agencjom headhunterskim.

Pracownicy wysokiego szczebla z pożądanymi, a rzadkimi umiejętnościami i doświadczeniem są trudno dostępni na rynku pracy. Dotarcie do nich to już wyzwanie, a co dopiero nawiązanie kontaktu, zainteresowanie ofertą, przebicie tej, która otrzymują od obecnego pracodawcy czy negocjacje. Kiedy zdecydować się na zewnętrzną rekrutację, a kiedy pozostać przy własnych możliwościach?

Samodzielna rekrutacja

Może się okazać, że prowadzimy przedsiębiorstwo, które jest pożądanym miejscem zatrudnienia. Kultura organizacji, prowadzone projekty, benefity, zarobki, premie mogą sprawiać, że pracownicy różnego szczebla sami wykazują zainteresowanie pracą. Jeśli nasza firma jest w takim miejscu, w którym nie ma żadnej konkurencji, to również czynnik ułatwiający prowadzenie skutecznej rekrutacji. Posiadanie dobrej renomy na rynku, ekspercki wizerunek również nie są gwarancją znalezienia odpowiedniego pracownika.

Usługi headhunterskie najlepszym rozwiązaniem

Dlaczego warto skorzystać z usług firm headhunterskich w poszukiwaniu specjalisty? Zalet jest kilka. Gromadzona przez lata baza danych headhunterów jest na wagę złota. Agencje headhunterskie prowadzą rekrutację kompleksową, nie tylko zamieszczając ogłoszenia, analizując CV i aranżując rozmowy z kandydatami, ale też stosując metody bezpośredniego docierania do kandydatów i nakłonienia ich do zmiany pracy.

Proces rekrutacji zaczyna się od określenia pożądanego profilu kandydata i, mimo że czasem trwa kilka miesięcy, to daje gwarancję kandydata albo bezpłatne dalsze poszukiwania. Jednak należy tu dodać, że często procesy prowadzone przez headhunterów zamykają się w kilku tygodniach, co stanowi dla firmy oszczędność czasu. Natomiast oszczędność kosztów związana z usługami agencji polega na tym, że można zrezygnować w firmie z utrzymywania działu HR.

Dzisiejsze czasy związane z mniejszym bezrobociem wiążą się z tym, że zamieszczanie ogłoszeń o pracę może nie wywołać pożądanego efektu. Do pracowników trzeba aktywnie wyjść z propozycją, która ma okazać się atrakcyjniejsza niż praca, którą obecnie wykonują. Zarobki to nie wszystko. Dobry headhunter to osoba o takich kompetencjach miękkich, które pozwalają na skuteczne negocjacje, perswazję czy sprzedaż.

Dowiedz się więcej na https://hrk.pl/pl/dla-klienta/executive-search

Artykuł partnerski.

~Gosc | Czytano 1793 razy | 11-08-2021 | oferty pracy [0]

® 2008 - 2024 www.praca4u.net

Ta strona wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na komputerze Użytkownika. Więcej szczegółów w naszej Polityce prywatności

Kanał RSS

Praca4u.NET to serwis z ofertami pracy za granicą od zaraz. Praca dla fachowców z zakwaterowaniem. Od 12 lat oferujemy nieodpłštne oferty pracy w Polsce i za granicą.