Strona główna >> Aktualności

Poradnik PIT-37 - tradycyjnie, elektronicznie i Twój e-PIT

Poradnik PIT-37 - tradycyjnie, elektronicznie i Twój e-PIT Zgodnie z art. 45 ust. 1 Ustawy podatek dochodowy od osób fizycznych (zwana dalej "Ustawą o PIT"), podatnicy mają obowiązek co roku składać urzędom skarbowym zeznanie, o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym. Zeznanie to nie może zostać przedstawione jednak w dowolnej formie - ustawodawca zdecydował, że należy korzystać z określonych wzorów (druków formularzy podatkowych). W praktyce nazywają się one PIT-ami.
Jednym z najpopularniejszych druków jest PIT-37. Po jego wypełnieniu, należy prawidłowo złożyć deklarację do organów podatkowych - jak to zrobić?

Tradycyjny PIT - osobiście, pocztą i w maszynie

PIT-37, jako jedna z najważniejszych deklaracji podatkowych dla osób fizycznych, jest cały czas dostępna w formie tradycyjnej. Rozliczając więc PIT za 2020 rok, podatnicy mogli wydrukować formularz podatkowy PIT (na przykład z rządowej strony), wypełnić go ręcznie, a następnie złożyć osobiście w urzędzie skarbowym (o ile możliwe to było ze względu na epidemię COVID-19). Tradycyjna wersja ( zwana również "papierową" ), może zostać również wypełniona i przesłana za pomocą wyznaczonego operatora publicznego - Poczty Polskiej. W takim wypadku, termin do złożenia PIT (zasadniczo dla PIT-37 jest to termin od dnia 15 lutego, do dnia 30 kwietnia, roku następującego po roku podatkowym), zostaje zachowany w momencie nadania listu poleconego przez podatnika. Liczy się w tym przypadku data na stemplu pocztowym.Co ważne - część osób wypełnia co prawda swoją deklarację na komputerze, ale następnie drukuje ją, podpisuje i znów składa osobiście w urzędzie lub przesyła pocztą. W takim wypadku, pomimo pracy przy komputerze, ze względu na formę złożenia, taki PIT-37 traktuje się jako tradycyjną formę PIT.
Jedną z dodatkowych form możliwości złożenia deklaracji w urzędzie, która została uruchomiona zasadniczo niedawno, są tak zwane PIT-omaty (inaczej zwane skarbomatami). Są to specjalne maszyny, służące do komunikacji z urzędami skarbowymi i umożliwiające złożenie deklaracji PIT. Co ciekawe, mogą znajdować się one nie tylko w urzędach skarbowych, ale również w innych miejscach publicznie dostępnych - na przykład w urzędach dzielnic (gmin). Aby skorzystać z PIT-omatu, podatnik powinien znać swój NIP (który wprowadza przed złożeniem formularza), a jako potwierdzenie złożenia deklaracji - otrzymuje odpowiedni wydruk.
Deklarację PIT-37 w formie tradycyjnej można przygotować zarówno indywidualnie, jak i wspólnie z małżonkiem.

Elektronicznie - e-deklaracje.

Drugą formą przygotowania i złożenia PIT, są tak zwane e-deklaracje (inaczej nazywane PIT’ami online). W takiej opcji podatnik pracuje za pomocą sprzętu elektronicznego. Może to być komputer, ale obecnie możliwa jest również praca za pomocą różnych innych narzędzi - na przykład smartfonów, czy tabletów. Praca prowadzona jest za pomocą specjalnego oprogramowania (aplikacji do PIT online), którą podatnik wybierze. Obecnie na rynku dostępnych jest bardzo dużo różnych programów i opcji. Część z nich dostępna jest bezpłatnie, część odpłatnie, niektóre należy instalować na swoim urządzeniu, inne umożliwiają pracę na serwerach dostawcy oprogramowania. Efektem pracy nad elektronicznym PIT, powinna być właściwa deklaracja PIT-37, którą podatnik przesyła do organów podatkowych przez internet. W tej opcji nie ma więc potrzeby wizyty w urzędzie, czy nawet na poczcie. Podatnik nie musi również drukować żadnych dokumentów - wszystko odbywa się w pełni elektronicznie.
Ze względu na bezpieczeństwo podatników, łącza z urzędami (w dobrych aplikacjach do PIT online) są odpowiednio zabezpieczane i szyfrowane, a po prawidłowym złożeniu deklaracji elektronicznie - wysłana deklaracja uzyskuje unikalny, 32 znakowy numer referencyjny, dzięki któremu podatnik może sprawdzić status wysłanego dokumentu. Następnie, po uzyskaniu statusu numer "200" potwierdza się, że dokument jest prawidłowo złożony, a po pozytywnej jego weryfikacji - podatnik może do razu pobrać Urzędowe Poświadczenie Odbioru (zwane w skrócie "UPO"). Jest to dokument stanowiący dowód i potwierdzenie złożenia deklaracji podatkowej PIT-37 w formie elektronicznej. W praktyce jest porównywany w swoim działaniu, do potwierdzenia nadania deklaracji listem poleconym Pocztą Polską.
Podobnie jak w przypadku formy tradycyjnego PIT-37, deklarację można przygotować indywidualnie oraz wspólnie z małżonkiem.

Twój e-PIT.

Trzecią możliwą formą rozliczenia, jest system rządowy tak zwany Twój e-PIT. Jest to usługa, w której na podstawie danych posiadanych przez administrację skarbową, Krajowa Administracja Skarbowa przygotowuje dla podatnika roczne zeznanie podatkowe. Taką możliwość umożliwiła rozbudowa zasobów informatycznych Ministerstwa Finansów oraz Krajowej Administracji Skarbowej. Zasadniczo podatnik, który chce skorzystać z tej możliwości (Twój e-PIT jest całkowicie dobrowolny), nie musi wypełniać żadnych wniosków, ani formularzy. Korzysta z tych, które zostały dla niego przygotowane w formie elektronicznej, w usłudze Twój e-PIT, w e-Urzędzie Skarbowym.
Usługa Twój e-PIT dostępna jest praktycznie cały rok, jednak przygotowane deklaracje za dany rok podatkowy, najczęściej pojawiają się w lutym roku następnego. Tak też było przy zeznaniach PIT za 2020 rok, które dostępne były dla podatników od 15 lutego 2021 roku.
Należy pamiętać, że usługa Twój e-PIT jest narzędziem, które podstawowo umożliwia rozliczenie podatnika indywidualnie - tak jest przygotowywane zeznanie. Jeżeli jednak małżonkowie chcieliby rozliczyć się w sposób preferencyjny (wspólnie), muszą dokonać odpowiednich zmian w systemie.

Źródła opracowania:

Ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2020 r. poz. 1426 z późn. zm.). zwana dalej "Ustawa o PIT”;
K. Klimek, PIT-37 - praktyczny poradnik, ABC.

Artykuł partnerski.


~Gosc | Czytano 626 razy | 09-07-2021 | oferty pracy [0]

® 2008 - 2022 www.praca4u.net

Ta strona wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na komputerze Użytkownika. Więcej szczegółów w naszej Polityce prywatności

Kanał RSS

Praca4u.NET to serwis z ofertami pracy za granicą od zaraz. Praca dla fachowców z zakwaterowaniem. Od 12 lat oferujemy nieodpłštne oferty pracy w Polsce i za granicą.