Strona główna >> Aktualności

Płaca minimalna i branżowa - jaka jest najniższa pensja w Niemczech?

Płaca minimalna i branżowa - jaka jest najniższa pensja w Niemczech? W Niemczech podobnie jak w Polsce funkcjonuje płaca minimalna, która zabezpiecza interesy pracownika. Określa ona minimalną pensją jaką może otrzymać pracownik bez względu na to czy jest Polakiem czy Niemcem. Istnieją także minimalne płace branżowe. Jaka jest najniższa pensja w Niemczech? Ile zarobisz w poszczególnych landach? Jakie są podatki dla osób najmniej zarabiających? Przeczytaj przydatne informacje w naszym poradniku.

Płaca minimalna w Niemczech od 1 stycznia 2015r.


Pensja minimalna w Niemczech funkcjonuje od niedawna. Der Mindestlohn, czyli z niemieckiego płaca minimalna, została wprowadzona u naszych zachodnich sąsiadów dopiero 01.01.2015r. Niemiecki rząd uległ związkom zawodowym i wprowadził regulacje o równym traktowaniu pracowników w szczególności pochodzących z innych krajów. Bez względu na to czy podejmujesz pracę sezonową, pracujesz na okres próbny czy jesteś zatrudniony na stałe, masz prawo do minimalnej pensji. Prawo płacy minimalnej jest surowo sprawdzane i egzekwowane. Złamanie przepisów przez pracodawców grozi bardzo wysokimi karami do 0, 5 miliona euro!

Wprowadzenie regulacji okazało się korzystne dla budżetu. Ustawodawcza płaca minimalna zapobiega pobieraniu świadczeń socjalnych przez osoby pracujące powodu za niskich dochodów. Większe obciążenia podatkowe zostały nałożone na pracodawców. Pensja minimalna u naszych zachodnich sąsiadów jest niewspółmiernie niska do relatywnie wysokich kosztów życia. Poniżej przedstawiamy minimalne stawki godzinowe w podziałem na poszczególne lata.

Minimalna pensja w Niemczech. Ile wynosi?


Minimalne pensje w Niemczech zależne są od branży zawodowej oraz wykonywania pracy w zachodnich bądź wschodnich landach.
Dla porównania w Polsce od 2021 roku najniższa krajowa wynosi 2.800 zł brutto ( około 622 EUR brutto, czyli około 3, 9 EUR/h brutto). Minimalna pensja w Polsce jest 2, 5 razy niższa niż w Niemczech. Co prawda dysproporcje stale się zmniejszają, ale nadal praca w Niemczech jest atrakcyjniejsza pod względem płacowym. Nie dziwi więc fakt, że chętnych do pracy w Niemczech nie brakuje. Wyższa pensja i kultura pracy przyciąga emigrantów z Polski. Tęsknotę za rodziną i znajomymi oraz życie na obczyźnie, rekompensują stałe comiesięczne przelewy zasilające domowe budżety.

Minimalne pensje w Niemczech w poszczególnych latach oraz prognozy na przyszłe lata

  • 2021r.: 9, 50 EUR/h brutto

  • 2020r.: 9, 35 EUR/h brutto

  • 2019r.: 9, 19 EUR/h brutto

  • 2018r.: 8, 84 EUR/h brutto

  • 2017r.: 8, 84 EUR/h brutto

  • 2016r.: 8, 50 EUR/h brutto

  • 2015r.: 8, 50 EUR/h brutto


Najwyższa płaca minimalna na świecie? Zobacz ile zarobisz w Szwajcarii

Minimalna płaca w Niemczech

Niemiecka Komisja do spraw Płacy Minimalnej planuje sukcesywnie podnosić pensje do:

  • 9, 6 EUR/h brutto od 1 lipca 2021 roku,
  • 9, 82 EUR/h brutto od 1 stycznia 2022 roku,
  • 10, 45 EUR/h brutto od 1 lipca 2022 roku.

Tyle w teorii, bo w praktyce czeka nas w najbliższych latach wysoka inflacja, która wymusi wyższy wzrost pensji.

Minimalne stawki branżowe w Niemczech


Poza ustawową regulacją płacy minimalnej, w Niemczech funkcjonują osobne stawki minimalne dla wyszczególnionych branż. Takie rozwiązania brakuje w Polsce. Dochodzi u nas do paradoksu, że urzędy pracy i nieuczciwi pracodawcy oferują taką samą pensję dla wykształconego, doświadczonego fachowca i osoby bez kwalifikacji.

Jeśli pracujesz w Niemczech i zaliczasz się do specjalnych grup zawodowych, to nie obowiązują Cię ogólne zasady płacy minimalnej. Pracodawca musi zapłacić według wyższych stawek które w 2020 roku wynoszą:
  • 15, 40 euro/h brutto (15, 25 euro/h brutto w Berlinie) dla wykwalifikowanego pracownika budowlanego.

  • 13, 60 euro/h brutto dla dekarzy.

  • 12, 55 euro/h brutto dla pracownik budowlany.

  • 13, 50 euro/h brutto dla wykwalifikowanego malarza.

  • 11, 10 euro/h brutto dla niewykwalifikowanego malarza.

  • 11, 90 euro/h brutto dla elektryka montera.

  • 11, 35 euro/h brutto (10, 85 euro/h brutto w landach wschodnich) dla opiekunek osób starszych.

  • 10, 80 euro/h brutto (10, 55 euro/h brutto w landach wschodnich) dla sprzątaczek / sprzątaczy wewnątrz budynków.

  • 14, 10 euro/h brutto (13, 50 euro/h brutto w landach wschodnich) dla pracowników czyszczących fasady budynków.

  • 16, 19 euro/h brutto dla pedagogów oraz 16, 39 euro/h brutto z tytułem licencjackim.


Płaca minimalna także przy niepełnym wymiarze pracy


Pensja minimalna w Niemczech przysługuje także dla pracowników wykonujących obowiązki przy niepełnym czasie pracy tzw. "minijob". Minimalna stawka godzinowa wyliczana jest proporcjonalnie od części etatu.

Komu nie przysługuje płaca minimalna w Niemczech


Niemieckie prawodawstwo posiada kilka wyjątków, które wykluczają niektóre grupy społeczne. Prawa do gwarantowanej pensji minimalnej nie posiadają:
  • osoby, które nie ukończyły 18 roku życia i nie legitymują się zawodowym wykształceniem

  • uczniowie podczas wykonywania praktyk zawodowych, które trwają krócej niż 3 miesiące

  • osoby niepełnosprawne zatrudnione w zakładach pracy chronionej


Prawa do płacy minimalnej nie posiadają freelancerzy, którzy bez prowadzenia działalności gospodarczej, wykonują pracę dla innych podmiotów gospodarczych.

Bundesministerium fur Arbeit und Soziales czuwa nad prawem pracowników


Pracowników pracujących w Niemczech bez względu na narodowość, chronią odpowiednie służby. Należy do nich Ministerstwo Pracy i Spraw Socjalnych. Pod szczególną ochroną znajdują się: branża budowlana, mięsna, gastronomia, sprzątanie oraz transport. Pracodawcy działający w tych branżach najczęściej oferują zatrudnienie na czarno, czyli bez umowy. Aby ukrócić nielegalny proceder, wprowadzono rygorystyczne kary wynoszące do 500.000 EUR! Dodatkowo pracodawcy wspomnianych branż muszą prowadzić szczegółowe monitorowanie czasu pracy pracowników i przechowywać go przez minimum 2 lata.

Maszy pytania dotyczące płacy minimalnej w Niemczech?
Infolinia Ministerstwa Pracy i Spraw Socjalnych Niemiec : Arbeit - Zoll online.
od poniedziałku do czwartku od godz. 8.00 do godz. 20.00.
Telefon: 030 60280028
E-Mail: mindestlohn@buergerservice.bund.de
~Gosc | Czytano 1910 razy | 14-11-2020 | oferty pracy [0]





® 2008 - 2024 www.praca4u.net

Ta strona wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na komputerze Użytkownika. Więcej szczegółów w naszej Polityce prywatności

Kanał RSS

Praca4u.NET to serwis z ofertami pracy za granicą od zaraz. Praca dla fachowców z zakwaterowaniem. Od 12 lat oferujemy nieodpłštne oferty pracy w Polsce i za granicą.