Strona główna >> Aktualności

Pirometry a kamery termowizyjne - które narzędzie wybrać?

Pirometry a kamery termowizyjne - które narzędzie wybrać? Pirometr i kamera termowizyjna służą do pomiaru temperatur. Oba narzędzia działają na zasadzie przetwarzania promieniowania cieplnego emitowanego z obiektów. Które zatem narzędzie będzie lepsze? Porównajmy!

Co to jest pirometr i jak działa?

Pirometr to przyrząd służący do bezdotykowego pomiaru temperatury. Urządzenie przetwarza promieniowanie cieplne z badanych obiektów. Dzięki temu narzędziu możemy zmierzyć temperaturę z punktu lub bardzo małej powierzchni. Zastosowany algorytm w urządzeniu przelicza promieniowanie na faktyczną temperaturę i pokazują ją na wyświetlaczu. Pirometr inaczej nazywany jest termometrem bezdotykowym. Pirometr możemy zastosować w wielu gałęziach gospodarki, np.: branży spożywczej, medycynie, przemyśle, czy budownictwie.

Kamera termowizyjna co to jest i jak działa?

Termalna kamera termowizyjna, służy do rejestracji i wizualizacji rozkładu temperatury na powierzchni badanych obiektów. Urządzenie działa na zasadzie przetwarzania promieniowania podczerwonego emitowanego lub odbijającego się od obiektów, zamieniając promieniowanie na sygnał elektryczny, a następnie na obraz oglądany na ekranie (termogram).

W obrazie termowizyjnym wyświetlane są obiekty w kolorach od czerwieni po błękit. Najcieplejsze obiekty są czerwone, a najzimniejsze błękitne, a pozostałe elementy występują w skali od czerwonego do granatowego. Kamerę termalną możemy również zastosować w wielu gałęziach gospodarki od przemysłu, energetyki aż do codziennego użytku w domu.

Pirometr czy kamera termowizyjna?

Oba narzędzia służą do bezdotykowego pomiaru temperatur. Jakie więc wybrać urządzenie? Skupmy się na różnicach między urządzeniami. Pirometr zmierzy temperaturę z małego obiektu bądź punktu. Jego zastosowanie jest dość mocno ograniczone, a pobieranie pomiarów temperatury bardzo pracochłonne. Kamera termowizyjna zaprojektowana jest tak, żeby dotrzeć do miejsc trudno dostępnych i pobrać pomiar temperatury. Idealnie sprawdzi się więc w przemyśle, budownictwie.

Termalna kamera po naciśnięciu jednego guzika robi nawet kilkaset punktowych pomiarów, a także uwzględniając zimne punkty. Pirometrem niestety musi sami pobrać z danych punktów temperaturę, co może skutkować pominięciem jakiegoś ważnego punktu i nasze wyniki nie będą tak bardzo precyzyjne jak za pomocą kamery termalnej.

Wykonując badania i kontrole sprzętu bądź budynków możemy zlokalizować anomalie temperaturowe mogące informować o przyszłej awarii. W ten prosty sposób możemy uniknąć bardzo poważnych awarii czy też pożarów w lesie. Jeżeli chodzi o pirometr, to niestety nie możemy go zastosować w takiej sytuacji, by przewidzieć problem.

Jak już wspominaliśmy, pirometr działa punktowo. To oznacza, żeby znaleźć anomalie temperaturowe, musimy wiedzieć, w jakim miejscu występuje już dana usterka. Pirometr, by pobrać pomiar, musi znaleźć się blisko jakiegoś obiektu, a nie zawsze mamy łatwy dostęp do danego miejsca. Kamerą termalną łatwo pobierzemy taki pomiar z trudno dostępnych miejsc.

Artykuł partnerski.

~Gosc | Czytano 1534 razy | 28-07-2021 | oferty pracy [0]

® 2008 - 2024 www.praca4u.net

Ta strona wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na komputerze Użytkownika. Więcej szczegółów w naszej Polityce prywatności

Kanał RSS

Praca4u.NET to serwis z ofertami pracy za granicą od zaraz. Praca dla fachowców z zakwaterowaniem. Od 12 lat oferujemy nieodpłštne oferty pracy w Polsce i za granicą.