Strona główna >> Aktualności

Najwyższa płaca minimalna na świecie? Zobacz ile zarobisz w Szwajcarii

Najwyższa płaca minimalna na świecie? Zobacz ile zarobisz w Szwajcarii Najwyższą płacę minimalną na świecie ustalono w szwajcarskim mieście Genewie. Za wprowadzeniem pensji minimalnej opowiedziało się 58 % uprawnionych do głosowania Szwajcarów. Poznaj kwotę oraz powód dla którego mieszkańcy kantonu ze stolicą w Genewie zdecydowali się wproawdzić minimalnę pensję.

Szwajcarzy konsekwentnie odrzucali w referendum wprowadzenie pensji minimalnej


Szwajcarzy konsekwentnie odrzucali w referendum wprowadzenie pensji minimalnej. W 2014 roku zdecydowanie odrzucili płacę minimalną, pozostawiając tą kwestię pracodawcom. 6 lat temu 76 % Szwajcarów odrzuciło obligatoryjną pensję minimalną. Genewa ma najwyższe na świecie koszta życia. Jesienią 2020 roku na skutek upadku turystyki wywołanej plandemią, społeczeństwo Genewy żyjące głównie z turystów, popadło w biedę. W referendum za podwyżką pensji minimalnej opowiedziało się 58 % co stanowi ponad pół miliona obywateli kantonu Genewy. Mieszkańcy Genewy i okolic dotkliwie odczuli plandemię. Genewskie związki zawodowe apelowały o wprowadzenie minimalnego wynagrodzenia, argumentując wysokimi kosztami wynajmu mieszkań, transportu do pracy oraz żywności.
Bardzo dużo osób żyjących z turystyki straciło pracę. Według redakcji praca4u.net dziwi taka decyzja, bo ustawowe podnoszenie kosztów pracy nie sprzyja ich powstawaniu! Wręcz przeciwnie, pracodawcy uciekają w szarą strefę, bądź redukują zatrudnienie.

Praca w Szwajcarii << sprawdź oferty dobrze płatnej pracy w Szwajcarii.

W kantonie Genewy około 30.000 pracowników zostanie objętych wyrównaniem do minimalnej pensji, z czego ponad 20.000 to kobiety. Szwajcarki zarabiają średnio o 17 % mniej niż Szwajcarzy. Średnia różnic dla UE wynosi 16 %.

Minimalna pensja w szwajcarskiej Genewie wynisie 4.086 CHF brutto miesięcznie


Minimalna pensja w szwajcarskiej Genewie wynisie 4.086 CHF brutto miesięcznie. Jest to prawie 50.000 Franków rocznie, co odpowiada około 207.000 zł brutto. W przeliczeniu na stawkę godzinową, najmniej zarabiajacy mieszkańcy Genewy otrzymają niecałe 25 CHF/h brutto co odpowiada około 120 zł/h brutto. Dla porównania polska najniższa krajowa w 2021 roku ma wynieść 2.800 zł brutto czyli rocznie 33.600 zł brutto.
Z przeprowadzonego porównania widać, że praca za granicą w Szwajcarii charakteryzuje się 7 krotnie wyższymi pensjami niż w Polsce. Koszty życia są średnio od 3 do 4 razy wyższe. Biorąc pod uwagę wynikający z tego parytet wynagrodzenia, szwajcarscy pracownicy zarabiają 2 razy więcej od Polaków. Pomyśl jak byłoby pięknie gdyby od jutra ceny w sklepach spadły o połowę, albo Twoja pensja wzrosła dwukrotnie! Tak się żyje i pracuje za granicą: spokojnie, bez mobbingu i za godne pensje.

Zarobki Szwajcaria - ile można zarobić w Szwajcarii?

Zdecydowana większosć Szwajcarów zarabia powyżej najniższe genewskiej płacy. Wśród najlepiej opłacanych zawodów są prawnicy oraz pracownicy: finansów, energetyki, edukacji, produkcji.


Sprawdź płacę minimalną i branżową w Niemczech - jaka jest najniższa pensja w Niemczech ?

Zobacz kto pracując za granicą od 2021 zapłaci PIT podwójnie
~Gosc | Czytano 1654 razy | 20-11-2020 | oferty pracy [0]

® 2008 - 2023 www.praca4u.net

Ta strona wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na komputerze Użytkownika. Więcej szczegółów w naszej Polityce prywatności

Kanał RSS

Praca4u.NET to serwis z ofertami pracy za granicą od zaraz. Praca dla fachowców z zakwaterowaniem. Od 12 lat oferujemy nieodpłštne oferty pracy w Polsce i za granicą.