Strona główna >> Aktualności

Kadry i płace - jak sobie ułatwić pracę?

Kadry i płace - jak sobie ułatwić pracę? Każdy przedsiębiorca zatrudniający pracowników musi w ich imieniu dokonywać rozliczeń z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych oraz podatkowych. Pomocnikiem w takich zadaniach będzie program kadrowo – płacowy. Aby jednak faktycznie on pomagał, musi być wyposażony w odpowiednie funkcje. Jakie? Zobacz, czym powinien się charakteryzować dobry program kadry - płace.

W czym pomóc może program kadry i płace?


Współczesna obsługa kadrowa i płacowa to zajęcie czasochłonne i niełatwe. Wymaga stałego śledzenia zmian zachodzących w przepisach prawa pracy, ubezpieczeń społecznych, wiadomości z ZUS. Większość małych firm nie stać, aby stworzyć osobny dział czy zatrudnić pracownika, który będzie odpowiedzialny tylko za kwestie kadrowe. W takiej sytuacji pomocą będzie program kadrowo płacowy. Pozwoli on na samodzielnie prowadzenie rozliczeń kadrowych, płacowych i ubezpieczeń. To, w jakich zadaniach on pomoże, zależy przede wszystkim od funkcjonalności oprogramowania. Te dostępne na rynku proponują przedsiębiorcom różne opcje, są jednak takie funkcje, które nazwać można podstawowymi. Bez nich poprawne i skuteczne prowadzenie kadr i płac jest niemożliwe.

Podstawowe funkcje programów kadrowych


Za podstawowe funkcje każdego programu kadrowo-płacowego uważa się:  • Wyliczanie wynagrodzeń,

  • Tworzenie dokumentacji pracowniczej np. umów, aneksów itp.

  • Obliczanie składek ZUS i podatków.


Trzeba jednak zaznaczyć, że większość firm oczekuje znacznie więcej. Wskazane jest, aby oprogramowanie dawało możliwość wykonywania ponadstandardowych zadań. Dużym ułatwieniem w zarządzaniu HR będzie możliwość tworzenia grafików dla pracowników, wysyłka deklaracji e-ZUS, pobieranie zwolnień lekarskich z ZUS PUE czy wbudowany moduł do wewnętrznej komunikacji, który pozwoli składać i zatwierdzać wnioski urlopowe i przesyłać dokumenty. W dobrych oprogramowaniach można też korzystać z takich opcji jak:  • Ewidencjonowanie i automatyczne wyliczanie czasu pracy,

  • Rozliczanie PIT za pracowników,

  • Generowanie raportów kadrowych i zaświadczeń,

  • Elektroniczne prowadzenie akt osobowych.


Oprócz samych funkcji i możliwości każda firma powinna zadbać o to, aby program był zgodny z obowiązującym stanem prawnym. Wskazane jest, aby aktualizacje wprowadzane były automatycznie. Dzięki temu, nawet jeśli przeoczy się zmiany prawne, to nie będzie się ponosić konsekwencji z powodu niezastosowania się do nich.


Program kadrowy – kiedy warto w niego zainwestować?


Kadry i płace to kwestia ważna w każdej firmie niezależnie od wielkości. Z oprogramowania kadry – płace korzystać więc mogą zarówno małe firmy zatrudniające kilka osób, jak i duże korporacje czy przedsiębiorstwa. Najlepiej jest funkcjonalności systemu dopasować do potrzeb firmy. Abonamenty w systemach o rozbudowanych funkcjonalnościach nie zawsze są dobrym pomysłem, szczególnie jeśli wie się, że większości możliwości i tak się nie wykorzysta. O rozbudowanych programach kadrowych powinny pomyśleć przede wszystkim te przedsiębiorstwa, które planują rozwój i stałe zatrudnianie nowych osób. Kompleksowa obsługa znacznie ułatwia im prowadzenie kwestii kadrowych, nawet jeśli zatrudnienie opiera się głównie na umowach zlecenie i o dzieło.


~Gosc | Czytano 535 razy | 31-07-2020 | oferty pracy [0]

® 2008 - 2021 www.praca4u.net Polityka prywatności Kanał RSS

Praca4u.NET to serwis z ofertami pracy za granicą od zaraz. Praca dla fachowców z zakwaterowaniem. Od 12 lat oferujemy nieodpłštne oferty pracy w Polsce i za granicą.

Ta strona wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na komputerze Użytkownika. Więcej szczegółów w naszej Polityce prywatności Œœ