Strona główna >> Aktualności

Jednolity Plik Kontrolny

Jednolity Plik Kontrolny Jednolity Plik Kontrolny funkcjonuje od 10 września 2015r. Ma za zadanie ujednolicenie raportów podatkowych skłądanych przez przedsiębiororców do Urzędu Skarbowego. Sprawdź jakie są wymagania techniczne. Dowiedz się jak wypełnić pliki JPK oraz jakie są zasady i terminy wysyłania dokumentów do organu podatkowego.

Krótka historia powstania JPK.

Od 10 września 2015r. na mocy ustawy powołano do życia Jednolity Plik Kontrolny. Na samym początku ustawodawca nie obligował przedsiębiorców do comiesięcznego przekazywania rejestrów VAT. Dopiero od 13 maja 2016r. na mocy ustawy zobowiązano firmy do regularnego przekazywania organom podatkowym dokumentów w formie JPK. Nowe prawo wygenerowało kolejne obowiązki oraz konieczność modyfikacji prowadzenia ksiąg i rozliczeń podatkowhych. Polska nie jest jedynym krajem, w którym obowiązuje Jednolity Plik Kontrolny.W Europie funkcjonuje system SAF-T (Standard Audit File-Tax), który jest odpowiednikiem polskiego JPK. Wśród krajów, które go stosuję można wymienić przede wszystkim: Niemcy, Austrię, Luksemburg, Portugalię oraz Francję.

JPK od strony technicznej.

Jednolity Plik Kontrolny tworzony jest w ustandaryzowanej formie pliku XML, a schematy do jego tworzenia podawane są przez Ministra Finasów na stronie internetowej www.podatki.gov.pl. Dodatkowo plik XML kompresowany jest w formie ZIP o maksymalnej wielkości 60MB. W celu zabezpiecznie transmisji i bezpieczeństwa przesyłanych danych, każdy plik jest szyfrowany 256-bitowym kluczem bazującym na algorytmie AES. Aby wysłać plik JPK do organu podatkowego wymagany jest kwalifikowany podpis elektroniczny. W przeciwieństwie do popularnego oprogramowania Płatnika gdzie wymagany był odpłątny system Windows, w przypadku JPK istnieje miżliowść skorzystania z wolnego oprogramowania jakim jest system Linux.
Zastanawiasz się jak wypełnić plik JPK? Sprawdź instrukcję na https://jpk.info.pl/ , dowiesz się także jakie są terminy i zasady wysyłki jednolitych plików kontrolnych.Kto i jak często wysyła JPK?

Od 01.07.2016r. duże firmy zobligowane są do comiesięcznego wysyłania JPK_VAT. Średnie oraz małe firmy zostałe zobowiązane nowymi przepisami od dnia 01.01.2017r. Natomiast firmy mikro spełniają ten obowiązek od 01.01.2018r. Jak widizmy od kilku lat Urząd Skarbowy ma uproszczoną formę kontroli podatkowej, a przedsiębiorcy krótszą kontrolę podatkową. JPK pozwalają automatyzować sprawdzanie i bardzo szybko wykrywać ewentalne nieprawidłości. Od kilku lat unikanie podatków czy praktyki wyłudzania VAT są zminilizowane. Niewypełnienie obowiązku przekazania JPK grozi powstaniem odpowiedzialności karno-skarbowej oraz nałożeniem kary grzywny. Obecnie wprowadzane są pozostałe zobowiązania podatkowe.

artykuł partnerski.

~Gosc | Czytano 214 razy | 22-05-2021 | oferty pracy [0]

® 2008 - 2021 www.praca4u.net Polityka prywatności Kanał RSS

Praca4u.NET to serwis z ofertami pracy za granicą od zaraz. Praca dla fachowców z zakwaterowaniem. Od 12 lat oferujemy nieodpłštne oferty pracy w Polsce i za granicą.

Ta strona wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na komputerze Użytkownika. Więcej szczegółów w naszej Polityce prywatności Œœ