Strona główna >> Aktualności

Jakie kursy zawodowe warto zrobić?

Jakie kursy zawodowe warto zrobić? Szkolenia i kursy zawodowe są popularnym sposobem na rozwój zawodowy i zwiększenie swojej konkurencyjności na rynku pracy. Pracodawcy coraz więcej uwagi przykładają bowiem nie tylko do formalnego wykształcenia, ale również do posiadanych umiejętności praktycznych i uprawnień potwierdzonych odpowiednimi certyfikatami. Rynek szkoleniowy odpowiada na to zapotrzebowanie bardzo szeroką ofertą, warto więc wiedzieć, które kursy i szkolenia wybrać.

Szkolenia i kursy zawodowe - dlaczego warto poszerzać kompetencje?


Na obecnym rynku pracy coraz bardziej liczą się rzeczywiste, praktyczne umiejętności i kompetencje oraz uprawnienia do wykonywania konkretnych zawodów. Oczywiste jest, że dla pracodawcy cenniejszy jest pracownik, którego nie trzeba przyuczać i inwestować w jego rozwój. Z tego względu szkolenia i kursy przydają się zarówno na początku ścieżki zawodowej, kiedy dopiero wkraczamy na rynek pracy, jak i w planowaniu rozwoju kariery, przy zmianie stanowiska, miejsca pracy czy zawodu.


Inwestycja we własny rozwój poprzez udział w szkoleniach i kursach zawodowych to również wyraźny sygnał dla pracodawcy, że jesteśmy zaangażowani, zmotywowani i chętni do podejmowania nowych wyzwań. Daje więc realną przewagę w procesach rekrutacyjnych lub przy staraniu się o awans.


Kolejną zaletą robienia kursów i szkoleń zawodowych jest możliwość samodzielnego projektowania własnej kariery. Poszerzanie kompetencji w określonym przez pracownika kierunku ułatwia kierowanie swoją ścieżką zawodową. Zdobyte umiejętności i uprawnienia pozwalają samemu wybierać te zajęcia, które są najbardziej atrakcyjne nie tylko ze względu na indywidualne preferencje czy zainteresowania, ale również zarobki.


Zawody na czasie, czyli które kursy i szkolenia warto wybrać?


Współczesny rynek pracy niezwykle ceni wykwalifikowanych pracowników z konkretnym zestawem umiejętności. Szybki rozwój gospodarczy oraz wzrost inwestycji sprawiają, że rośnie nie tylko zapotrzebowanie na kompetentnych pracowników, ale również płace, szczególnie w sektorze budowlanym, transportowym i energetycznym. Taki stan rzeczy dotyczy zarówno Polski, jak i całej Unii Europejskiej. Odpowiednio dobrane szkolenia i kursy zawodowe dają więc szerokie możliwości znalezienia atrakcyjnego zatrudnienia w kraju i za granicą.


Szczególną popularnością cieszą się kursy na wózki widłowe, suwnice czy podesty ruchome szeroko wykorzystywane w przemyśle, magazynach, transporcie oraz budowlance, jak i szkolenia dające uprawnienia elektryczne, energetyczne lub gazowe (G1, G2, G3).


Kursy na wózki widłowe


Wózki widłowe to sprzęt, który znajduje zastosowanie w bardzo wielu miejscach i branżach. Służą do transportu towarów na krótkie dystanse w obiektach handlowych, magazynach, fabrykach czy firmach spedycyjnych. Ze względu na ogromną popularność tego rodzaju sprzętu operatorzy wózków widłowych są bardzo pożądani zarówno w kraju, jak i za granicą.


Podstawowe kursy na operatora umożliwiają zdobycie uprawnień na obsługę wózków widłowych z krótkimi i długimi widłami, jednak istnieją również inne typy maszyn tego rodzaju, które wymagają oddzielnych uprawnień. Wybrać możemy więc kursy na wózki widłowe boczne (tzw. Reach Truck), wózki wysokiego składowania lub wózki jezdniowe specjalizowane ze zmiennym wysięgnikiem, które dają uprawnienia na ładowarki teleskopowe.


Szkolenia i kursy na operatora wózków widłowych to nie tylko nauka obsługi maszyny, ale również podstaw jej budowy, obowiązujących przepisów BHP oraz zasad pierwszej pomocy. Kursanci zyskują więc szeroką wiedzę i zestaw umiejętności cenionych w bardzo wielu miejscach pracy.


Kursy na suwnice


Suwnica pozwala na transport ładunku w pionie i poziomie na ograniczonej konstrukcją maszyny przestrzeni. Tego typu urządzenia cechuje wysoki poziom skomplikowania, co wiąże się z koniecznością posiadania specjalistycznych uprawnień do jej obsługi. Każdy operator tego typu sprzętu musi więc ukończyć odpowiedni kurs na suwnice.


Istnieją dwie kategorie kursów na operatora suwnic - I S oraz II S. Ukończenie pierwszego z nich daje możliwość obsługi suwnic sterowanych z kabiny, w tym wciągników i wciągarek kategorii I W oraz suwnic kategorii II. Z kolei kurs II S pozwala obsługiwać suwnice hakowe sterowane z poziomu roboczego, również bezprzewodowo, jak i wciągniki i wciągarki kategorii II W.


Ciekawe są również kursy na hakowych, które umożliwiają zdobycie uprawnień do obsługi haków w urządzeniach dźwigowych. Certyfikat hakowego z pewnością ułatwi znalezienie pracy w sektorze budowlanym, remontowym, transportowym czy w przemyśle.


Kursy na podesty ruchome


Podesty ruchome, czyli inaczej podnoszone platformy robocze, to urządzenia służące do zapewnienia tymczasowego dostępu osób i sprzętu do trudno dostępnych, wysoko położonych obszarów. Wykorzystuje się je m.in. przy pracach budowlanych, remontowych czy konserwacyjnych.


Ponieważ wyróżnia się dwie kategorie tego typu urządzeń, istnieją również dwa typy kursów na operatora podestów ruchomych.


Szkolenie na podesty kategorii I P pozwala uzyskać uprawnienia do obsługi podestów ruchomych przejezdnych. Zaliczamy do nich podesty wolnobieżne (tzw. podnośniki nożycowe), przewoźne (czyli podczepiane pod samochód) oraz samojezdne (tzw. podnośniki koszowe montowane na pojazdach). Kurs operatora podestów ruchomych kategorii II P pozwala z kolei na obsługę podestów ruchomych wiszących, masztowych i stacjonarnych.


Szkolenia dające uprawnienia G1, G2 i G3


Atrakcyjne i cenne na rynku pracy kursy dotyczą nie tylko obsługi maszyn. Bardzo pożądani są obecnie pracownicy z kwalifikacjami i uprawnieniami elektrycznymi, energetycznymi oraz gazowymi. Na ich wyrobienie pozwalają szkolenia G1, G2 oraz G3.


Zdobyte na tych kursach zawodowych certyfikaty umożliwiają pracę przy obsłudze, konserwacji, remontach, montażu oraz czynnościach kontrolno-pomiarowych dotyczących urządzeń, instalacji i sieci elektrycznych (kurs G1), ciepłowniczych (kurs G2) oraz gazowych (kurs G3).


Szkolenia te skierowane są do elektryków, ciepłowników, palaczy, operatorów sprężarek, osób obsługujących gazy techniczne i instalacje.


Grupa Kena - profesjonalne szkolenia i kursy zawodowe


Kursy zawodowe i zdobyte na nich certyfikaty są cennym narzędziem poszerzania kompetencji i podnoszenia swojej wartości na rynku pracy. Jednak przy ich wyborze, warto skorzystać z oferty doświadczonej i profesjonalnej firmy szkoleniowej, takiej jak Grupa Kena.


Kursy i szkolenia zawodowe w Grupa Kena to gwarancja zdobycia wartościowej wiedzy i realnych umiejętności praktycznych. Doskonale wykwalifikowana kadra i unikalny program szkoleń zapewniają wysoki poziom merytoryczny kursów i indywidualne podejście do każdego uczestnika. Dzięki temu kursanci bez trudu zdają oficjalne egzaminy UDT i zyskują certyfikaty zawodowe uznawane nie tylko w Polsce, ale również na terenie Unii Europejskiej.


Potwierdzeniem najwyższej jakości kursów i szkoleń jest fakt, że Grupa Kena w 2019 roku zdobyła II miejsce w konkursie Orły Kształcenia z oceną 9, 7 na 10 punktów. Została też laureatem ogólnopolskiej edycji Złotych Orłów Kształcenia, plasując się wśród 1, 65% najlepszych instytucji szkoleniowych w Polsce.


Artykuł partnerski.
~Gosc | Czytano 1523 razy | 10-08-2020 | oferty pracy [0]





® 2008 - 2024 www.praca4u.net

Ta strona wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na komputerze Użytkownika. Więcej szczegółów w naszej Polityce prywatności

Kanał RSS

Praca4u.NET to serwis z ofertami pracy za granicą od zaraz. Praca dla fachowców z zakwaterowaniem. Od 12 lat oferujemy nieodpłštne oferty pracy w Polsce i za granicą.