Strona główna >> Aktualności

Informacje dla wyjeżdżających do pracy za granicę

Informacje dla wyjeżdżających do pracy za granicę W krajach Unii Europejskiej jest swobodny przepływ pracowników i nie potrzebujesz pozwoleń na pracę czy zamieszkanie. Norwegia, Islandia czy też Liechtenstein także realizuję swobodę przepływu pracowników. Aby podjąć pracę za granicą wymagany jest dowód osobisty lub paszport. W przypadku specjalistów wymagane są tłumaczenia świadectw / dyplomów.
Najczęściej wybierając pracę za granicą kierujemy się wyższymi zarobkami, kosztem cięższej pracy czy gorszych warunków zakwaterowania. Weź pod uwagę podatki jakie występują w kraju do którego się wybierasz oraz kwotę wolną od podatku. Np w Niemczech występuje aż 6 skal opodatkowania i najniekorzystniej wychodzą na niej osoby niezamężne i bezdzietne.
Podejmując decyzję o pracy za granicą, zapoznaj się o kosztach życia. Najlepszym źródłem informacji są najbliżsi pracujący w danym kraju oraz duże fora internetowe. Wybierając kraj weź pod uwagę znajomość języka, którym możesz się tam porozumieć. Np znajomość jęz. francuskiego przyda się nie tylko we Francji ale także w Belgii, znajomość języka niemieckiego przyda się w Austrii i Szwajcarii. Znajomość danego języka to nie tylko komfort porozumiewania się, ale także szansa na lepszą pracę. Odległość danego kraju od Polski jest również istotna. Odpowiada za częstotliwość i koszt podróży. Istotne są możliwości komunikacyjne, np z Holandii występuje głównie długotrwała podróż samochodem prywatnym / busem. Natomiast pracując w UK masz dostęp do tanich linii lotniczych. Weź pod uwagę także przyszłe szanse znalezienia pracy przez współmałżonka w danym kraju.

Wyjeżdżając za granicę przygotuj:

 • zapas pieniędzy /najbezpieczniej karta do bankomatu/. Bez zapasu gotówki, trafiając na nieuczciwego pracodawcę, możesz ulec presji zgodzenia się na niezgodne z umową warunki. Pieniądze pozwolą znaleźć nową pracę lub w ostateczności powrócić do kraju.

 • zabierz ze sobą niezbędne rzeczy, aby nie kupować niczego w pierwszych dniach przed pierwszą wypłatą. Przede wszystkim ubrania stosowne do pory roku, środki czystości. Telefon bez sim-locka ze środkami do dzwonienia i aktywnym roamingiem, na aukcji internetowej kup starter z danego kraju. Warto mieć zapasowy telefon na wypadek zgubienia, kradzieży - zadzwonisz z zapasowego telefonu.

 • weź ze sobą mapę państwa / miasta do którego jedziesz, słownik, rozmówki. Wszystko to ułatw poruszanie się w nowym miejscu i kontakt z miejscową ludnością.

 • przygotuj ksera dokumentów, by np nie przekazywać pracodawcy, przewoźnikowi czy tym bardziej pośrednikowi oryginału. Mogą być przydatne akt małżeństwa, akty urodzenie dzieci w przypadku ubiegania się o ulgi i zasiłki. Weź ze sobą umowy, wydruki korespondencji z pracodawcą. Może być potrzebne zaświadczenie o niekaralności. Warto mieć takie zaświadczenie, kosztuje kilkadziesiąt zł, a często jest obowiązkowe podczas rekrutacji czy zakwaterowania.

 • zapoznaj rodzinę i przyjaciół o szczegółach wyjazdu typu termin, adres miejsca pracy i zamieszkania, dane teleadresowe pracodawcy / pośrednika. Podaj najbliższym imię i nazwisko oraz nr tel. osób z którymi się wybierasz do pracy. Ustal z najbliższymi formę i częstotliwość kontaktu. Obowiązkowy kontakt podczas podróży oraz po przyjeździe i informacje o zastanych warunkach. Ustal hasło np "pamiętaj by karmić rybki", którym zasygnalizujesz że coś się dzieje nie tak, a nie możesz w danej chwili zagrożenia wyjaśnić. Rodzina powiadomi służby o Twoim niebezpieczeństwie.

 • pamiętaj o usłudze Poland Direct, dzięki której w nagłych wypadkach zadzwonisz do Polski na koszt osoby, do której dzwonisz, po uzyskaniu jej zgody. Przykładowe nr dostępowe, które należy wybrać zamiast nr kierunkowego do Polski: * oznacza, że w publicznych automatach telefonicznych wymagane jest użycie monety lub karty telefonicznej
  w Norwegii* 800 19 048
  w Holandii* 00 800 0480 0480 lub 0 800 0228 048
  w Niemczech 00 800 0480 0480 lub 0 800 080 1048
  w całej UK 0800 890 048
  w Danii 800 10 048

 • wyjeżdżając do pracy za granicę musisz mieć miejsce zakwaterowania. Ustal z pracodawcą czy zapewnia miejsce zamieszkania oraz na jakich warunkach. Bardzo często warunki sa gorsze niż zapewnianie przez wyjazdem. Upewnij się czy zabrać ze sobą pościel, sztućce, naczynia. Najbezpieczniej jest zabrać ze sobą niezbędne i zajmujące najmniej miejsca rzeczy.


Transport.

Często pracodawca / pośrednik zapewnia transport z Polski do miejsca pracy - porównaj ofertę cenową z ceną rynkową. Nie wpłacaj zaliczek na wyjazd, pieniądze wpłacisz kierowcy przy wyjeździe. W przypadku samodzielnej podróży wybieraj znane publiczne oferty przewoźników. Sprawdź ich ceny, które mogą się znacząco różnić szczególnie przy wcześniejszej rezerwacji.

Nieuczciwi pracodawcy i oszuści

Przeglądając oferty pracy za granicą zwróć uwagę na to czy agencja pracy widnieje w Ewidencji Działalności Gospodarczej lub Krajowym Rejestrze Sądowniczym. Agencja pracy powinna posiadać certyfikat Marszałka Województwa, który możesz sprawdzić na stronie kraz.praca.gov.pl

Napotykając na oferty pracy od osób prywatnych bądź ostrożny gdy jest podany tylko nr tel. komórkowego, darmowy adres pocztowy typu @wp.pl, @o2.pl, @gmail.com. Nie wpłacaj nikomu pieniędzy nawet symbolicznej złotówki, nie wysyłaj skanów dokumentów. Oszuści mając Twoje dane np ze skanów dokumentów i dokonany przelew na symboliczną 1zł zakładają kredyty w banku na Twoje konto. Brak aktywnej strony internetowej potencjalnego pracodawcy jest sygnałem ostrzegawczym. Zanim skontaktujesz się z pracodawcą sprawdź w swojej wyszukiwarce opinie jakie ukażą się po wklejenie adresu e-mail lub nr tel. Pracodawcy dodają te same oferty pracy na wielu serwisach ogłoszeniowych. Brak informacji o pracodawcy na innych znanych serwisach ogłoszeniowych jest sygnałem ostrzegawczym.

Typowe ogłoszenia oszustów dotyczą pracy na produkcji, pakowaniu.
Typowe slogany oszustów:
Praca dla kilkunastu / kilkudziesięciu osób,
nie wymagana znajomość języka
chęci do pracy
wiek od 18 do 60 lat.

Oszuści bardzo często podszywają się pod znane marki np rekrutują do pakowania ubrań Adidas i podają adres darmowy e-mail adidas.de@gmail.com

Przed ostatecznym wyborem pracodawcy poczytaj o nim opinie w internecie. Na naszej stronie także jest zbiór opinii i ostrzeżeń o nieuczciwych pracodawcach. Często nieuczciwi pracodawcy nie gwarantują godzin pracy, pobierając opłaty za mieszkanie. Bądź ostrożny każda firma rekrutująca ma mnóstwo opinii - przeanalizuj je i podejmij decyzję.

Jak zwiększyć swoje szanse na znalezienie pracy za granicą?

 • Obecnie jesteśmy daleko za największą falą emigracyjną. Znalezienie pracy za granicą nie stanowi większego problemu. Niemniej jednak możemy zwiększyć szanse na znalezienie atrakcyjnych stanowisk pracy:
 • odpowiadając na ofertę pracy nie wysyłaj wiadomości "witam czy oferta jest aktualna?", "Witam, jestem zainteresowany oferta pracy mój nr tel. ..." Takie zgłoszenia w przypadku dużego napływu zgłoszeń lądują w koszu. Rekruter nie ma czasu ani ochoty odpisywać setnej osobie, która nic sobą nie prezentuje w zgłoszeniu. Napisz w kilku zdaniach główne informacje o sobie : imię, wiek, znajomość języków, opisz doświadczenie w danej pracy, dyspozycyjność wyjazdu. Tego typu informacje zainteresują rekrutera Twoją osobą.

 • czytaj uważnie ogłoszenie, jeśli wymagane jest CV wyślij zgłoszenie z tym dokumentem - najlepiej w obu wersjach językowych. Zainwestuj w profesjonalne tłumaczenie, CV będziesz używać przez następne lata uzupełniając o nowe miejsca pracy czy umiejętności

 • jeśli w ofercie podany jest nr referencyjny podaj go w wiadomości wysyłanej do pracodawcy. Dobrze jest wkleić link do oferty pracy używając standardowego zwrotu. "W nawiązaniu do ogłoszenia http://www.praca4u. ... , zgłaszam swoją kandydaturę" wraz z opisem imię, wiek, znajomość języków, doświadczenie w danej pracy, dyspozycyjność wyjazdu. W przeciwnym razie pracodawca może nie wiedzieć o jakie stanowisko się ubiegasz co najczęściej kończy się kliknięciem w słowo "usuń"

 • na koniec najważniejsza sprawa. Bądź o krok przed konkurencją wybierając formę kontaktu. Jeśli w ofercie pracy podany jest adres e-mail z firmowej domeny - odwiedź stronę agencji pracy wypełnij ich formularz zgłoszeniowy. Takie zgłoszenia są priorytetowo odczytywane. Zawierają szczegółowe dane, które wypełniasz podczas rekrutacji i pomagają agencji pracy dobór kandydatów. W dobie tanich, a często darmowych połączeń telefonicznych, obowiązkowo zadzwoń pod wskazany nr tel. pracodawcy i poinformuj że jesteś zainteresowany ofertą pracy znalezioną na stronie http://www.praca4u. - podaj tytuł lub nr referencyjny oferty, poinformuj że wypełniłeś również formularz zgłoszeniowy. Bądź przygotowany na kilka pytań w tym weryfikujące Twoje umiejętności językowe.

 • Bądź kreatywny. Czasami pracodawcy nie podają z pośpiechu nr tel - znajdź go wpisując w wyszukiwarkę nazwę firmy lub adres e-mail. Czasami pracodawcy błędnie ofertę pracy w Danii zamieszczą w dziele praca w Niemczech. Dlatego szukając ofert pracy np w Danii przeglądaj też oferty pracy w innych krajach. Najczęściej błędnie dodane oferty pracy lądują w pierwszej z listy kategorii czyli Dolnośląskie dam pracę. Zaglądając tam masz szansę jako pierwszy odpowiedzieć na ofertę pracy.
~Gosc | Czytano 18625 razy | 03-01-17 | oferty pracy [0]

® 2008 - 2022 www.praca4u.net

Ta strona wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na komputerze Użytkownika. Więcej szczegółów w naszej Polityce prywatności

Kanał RSS

Praca4u.NET to serwis z ofertami pracy za granicą od zaraz. Praca dla fachowców z zakwaterowaniem. Od 12 lat oferujemy nieodpłštne oferty pracy w Polsce i za granicą.