Strona główna >> Aktualności

Dlaczego warto żyć i pracować w Szwajcarii? 12 ciekawostek na temat Szwajcarii

Dlaczego warto żyć i pracować w Szwajcarii? 12 ciekawostek na temat Szwajcarii Zastanawiasz się nad życiem i pracą w Szwajcarii, jednym z najszczęśliwszych i najbogatszych krajów świata? Średnie wynagrodzenie to ponad 4500 CHF i jest prawie 4 krotnie wyższe niż w Polsce. Kuszą także piękne górskie widoki z tysiącami jezior. Poznaj specyfikę i ciekawostki na temat Szwajcarii.

Praca, mieszkanie i życie w Szwajcarii


Szwajcarzy od 2014 roku otworzyli swój rynek pracy dla Polaków - zobacz oferty pracy w Szwajcarii. Nasi rodacy upodobali sobie głównie Zurych, Genewę oraz Vaud. Szwajcarska gospodarka poszukuje głównie pracowników w branżach:

 • finanse i bankowość

 • technologie IT

 • ubezpieczenia

 • gastronomia

 • turystyka


Życie emigrantów


Według rankingu US News Best Countries, Szwajcaria zajmuje każdego roku czołową lokatę pod względem jakości życia biorącą pod uwagę:

 • dobrze prosperującą gospodarkę

 • stabilne zatrudnienie

 • niską stopę bezrobocia

 • przedsiębiorczość mieszkańców

 • kwalifikacje pracowników

 • zadowolenie z jakości życia


Szwajcaria ma jeden z najniższych wskaźników przestępczości. Żyje się tu szczęśliwie i bezpiecznie. Dobrze rozwijająca się gospodarka i stabilizacja kusi emigrantów. Dwadzieścia pięć % mieszkańców to cudzoziemcy. Jeszcze w 2014 roku, Szwajcaria plasowała się na czwartym miejscu w rankingu najlepszych krajów do emigracji. Obecnie spadła o kilkadziesiąt lokat. Co stało się tego powodem? Emigranci narzekają głównie na drogie życie oraz na trudne relacje z rodowitymi Szwajcarami. W przeciągu ostatnich lat z powodu umocnienia się kursu Franka, wzrosły odczuwalnie ceny. Wysokie ceny nie rażą jedynie osoby, które posiadają stałą pracę.

Mieszkania w Szwajcarii


mieszkania w Szwajcarii
Rynek wynajmu mieszkań różni się od polskich realiów. Prawo zabrania wynajmowania mieszkań dla większej ilości osób niż liczba pokoi. Przykładowo kawalerkę może wynająć 1 osoba. Ceny wynajmu mieszkań podobnie jak w Polsce zależą od wielkości i lokalizacji lokum. Średnie widełki wynajmu wahają się od 1.500 CHF do 2.500 CHF miesięcznie. Jest to równoznaczne odpowiednio 6300 zł - 10.500 zł miesięcznie.

Ciekawostki na temat Szwajcarii


Szwajcaria jest nietypowym krajem. Kojarzy się nam głównie z zegarkami, ośrodkami narciarskimi i bankami. Zapewne nie znasz wszystkich ciekawostek na temat Szwajcarii. Szwajcarzy to mądry i rozsądny naród, od którego dziś mogą się uczyć inne kraje jak mądrze zarządzać i rozwijać społeczeństwo.

1. Broń dla każdego


W 1815 roku Szwajcarzy przeszli na neutralny system polityczny. Doszli do wniosku, że zamiast marnować czas i pieniądze na wojenny, lepiej przeznaczać na rozwój. Podczas Powstania Styczniowego w 1863 roku, delegaci Szwajcarii przyjeżdżali do Polski by uczyć się od nas obronności. Wynieśli z niej następującą naukę: kraj, w którym wszyscy obywatele są uzbrojeni jest bardzo trudny do podbicia. Do dnia dzisiejszego broń jest dostępna dla każdego. Mężczyźni odbywają obowiązkową służbę wojskową i po zakończeniu mogą zachować sobie broń! Każdego roku przeprowadzane są obowiązkowe kursy strzeleckie. Szwajcaria jest bezpiecznym i rozwiniętym krajem. Praktycznie w każdym domu jest broń, pomimo że kraj od wieków jest państwem neutralnym.

2. Bunkier dla każdego


Pragmatyczny naród przygotowany jest na każdą okoliczność. W przypadku wybuchy wojny nuklearnej, każdy obywatel ma zagwarantowane schronienie w bunkrze przeciwatomowym. Schronienia ulokowane są w budynkach mieszkalnych lub w ich pobliżu.

3. Scyzoryki


Wielofunkcyjne scyzoryki są ściśle związane z obronnością kraju. Pierwsze sztuki zostały wyprodukowane w XIX wieku i służyły jako śrubokręt do rozkładania na części broni palnej.

4. Najbardziej górzyste państwo na świecie


Szwajcaria położona jest w Alpach, na jej terenie naliczyć można 24 szczyty górskie o wysokości ponad 4 tysiące metrów. Przykładowo Rysy, najwyższy szczyt w Polsce ma lekko ponad 2500 m.n.p.m. Górski teren jest charakterystycznym krajobrazem.
ciekawostki na temat Szwajcarii

5. Kraina 1.500 jezior


Na terenie Szwajcarii położone jest ponad 1.500 jezior. Są one zlokalizowane nie dalej niż w promieniu 10 km.

6. Brak stolicy


Szwajcarzy oficjalnie nie posiadają stolicy. Symboliczną stolicą Szwajcarów jest Berno, z racji mieszczącej się w tym mieście siedziby rządu.

7. Cztery urzędowe języki


Szwajcarzy posługują się w urzędach 4 oficjalnymi językami: niemieckim, francuskim, włoskim oraz retoromańskim. Język retoromański dzieli się dodatkowo na 5 dialektów. Ponad 70 % społeczeństwa posługuje się na co dzień językiem niemieckim. Helweci podobnie jak Duńczycy i Holendrzy świetnie znają również język angielski.

8. Roczny prezydent


Każdego roku Zgromadzenie Narodowe wybiera prezydenta kraju. Wyboru dokonują członkowie Rady Związkowej.

10. Kwadratowa flaga


Kolejną nietypową rzeczą jest kwadratowa flaga, która wyróżnia Szwajcarów na tle innych państw. Jedynie Watykan także posiada kwadratową flagę.

11. Nie dla Unii Europejskiej


Szwajcaria to prawdziwie demokratyczny i obywatelski kraj. Głównym sposobem wyrażania aprobaty na prawo stanowione w państwie, wyrażane jest w referendum. Szwajcaria w całej swojej historii przeprowadziła więcej głosowań w drodze referendum, niż wszystkie kraje na świecie łącznie. Zdecydowana większość Szwajcarów ponad 70% opowiada się przeciwko wstąpienia do Unii Europejskiej.

12. Nie dla Islamu


Konstytucja Szwajcarii od 2009 roku zakazuje budowy na ich terenie minaretów, czyli charakterystycznych, smukłych, wysokich wieży stawianych przy meczetach.

12. Najdroższa kawa na świecie


Koszty życia jak i zarobki są jednymi z najwyższych w Europie. Zarówno koszty żywności, wynajmu mieszkań jak i roamingu są jednymi z najwyższych. Najdroższą kawę kupimy w Zurychu. Kosztuje ona średnio ponad 4 CHF czyli około 17 zł. Pocieszający jest fakt, że siła nabywcza zarobków w Szwajcarii jest również wysoka. Szwajcarzy za swoją pensję kupią średnio o 70% więcej produktów i usług więcej niż Polacy.

Polecamy artykuł Zarobki Szwajcaria - ile możesz zarobić w Szwajcarii? Przykładowo najwięcej miesięcznie zarabia Lekarz średnio 13.000 CHF = około 54.210 zł, najmniej Kelner - średnio 3.100 CHF = około 12.930 zł.
~Gosc | Czytano 4165 razy | 30-09-2020 | oferty pracy [0]

® 2008 - 2024 www.praca4u.net

Ta strona wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na komputerze Użytkownika. Więcej szczegółów w naszej Polityce prywatności

Kanał RSS

Praca4u.NET to serwis z ofertami pracy za granicą od zaraz. Praca dla fachowców z zakwaterowaniem. Od 12 lat oferujemy nieodpłštne oferty pracy w Polsce i za granicą.