Strona główna >> Aktualności

Czym się różni employer branding zewnętrzny od wewnętrznego

Czym się różni employer branding zewnętrzny od wewnętrznego Jedną z podstaw dzisiejszego rynku pracy jest budowanie przez firmy pozytywnego wizerunku. Konkurencja jest coraz większa, dlatego też marki stawiają na pozytywne postrzeganie, dzięki czemu są atrakcyjne w oczach potencjalnych pracowników. A walka o dobrego kandydata nie jest łatwa. Dlatego też trzeba zbudować świadomość, że właśnie to miejsce pracy pozwoli się rozwijać, a pracownicy na własnej skórze odczują, że work-life balance nie jest pustym sloganem.

Czym jest employer branding?

Employer branding to suma wszystkich działań, dzięki którym dane miejsce postrzegane jest jako „pracodawca z wyboru”. Ten pozytywny wizerunek może być budowany poprzez m.in.:

  • oferowanie elastycznych godzin pracy;
  • możliwość pracy zdalnej;
  • oferowanie atrakcyjnego wynagrodzenia;
  • zagwarantowanie ciekawych benefitów.

Co ważne, takie świadome budowanie atrakcyjności marki, prowadzące do zdobycia przewagi nad konkurencją jest procesem długofalowym, wymagającym zaangażowania i odpowiednio zaplanowanych działań.

Stworzenie silnej, pozytywnie się kojarzącej marki pozwala na polepszenie procesów rekrutacyjnych, a także pozytywnie wpływa na zadowolenie obecnych pracowników. Dzięki employer brandingowi firma może ograniczyć rotację personelu, zatrzymując u siebie najlepszych specjalistów.

Wewnętrzny employer branding

Employer branding wewnętrzny, to ogół wszystkich działań, które skierowane są do obecnych pracowników, mające na celu zapewnienie im komfortowego miejsca pracy, odpowiedniej przestrzeni do rozwoju czy przyjaznego środowiska i atmosfery. Pozytywny wizerunek firmy wśród pracowników kreuje się za pomocą przejrzystej polityki płacowej, kultury i organizacji pracy, odpowiednio zaaranżowanej biurowej przestrzeni czy proponowania wyjazdów firmowych.


Ważne jest także wprowadzenie zasady „grania do jednej bramki”. Dzięki pracy zespołowej można osiągnąć o wiele więcej niż indywidualnie. Dobrze współpracujący ze sobą i efektywny zespół, nie jest jednak dziełem przypadku. Potrzeba ogromu pracy, strategii i odpowiednio szybko podejmowanych decyzji, aby pracownicy się ze sobą zgrali i wzajemnie uzupełniali.

Zewnętrzny employer branding

Zewnętrzny employer branding polega na takim zaplanowaniu działań, aby zachęcić do siebie potencjalnych pracowników. Strategia ta musi być odpowiednio przemyślana, a kroki PR-owe tak skonstruowane, żeby nie zostały odebrane jako zbyt nachalne czy niemające za wiele z rzeczywistym działaniem firmy.

Celem tego brandingu jest namowa do wzięcia udziału w rekrutacji, a kreacja pozytywnego wizerunku powinna zachęcać do zostania pracownikiem. Jednym z elementów tych działań jest udział przedsiębiorstwa w dniach kariery czy targach pracy.

W zewnętrznym employer brandingu dużą rolę odgrywa również sam proces rekrutacji. Już etap publikowania ogłoszeń jest kluczowy. Oferty powinny wybrzmiewać w sposób jasny, niebudzący wątpliwości, być estetyczne i szczegółowo mówić o warunkach zatrudnienia. Dobrą praktyką jest również zawieranie informacji o misji i celach firmy. Działania te pomogą wyróżnić się na tle konkurencji a samo ogłoszenie na pewno zapadnie w pamięci potencjalnych pracowników.


Jak widać, warto inwestować w działania związane z employer brandingiem. Pomogą one w budowaniu silnego wizerunku marki i zachęcą do aplikowania o pracę, a wśród zatrudnionych spotęgują poczucie dobrze wybranego pracodawcy.

Więcej na ten temat znajdziesz tutaj: https://antal.pl/dla-pracodawcy/usluga/employer-branding

Artykuł partnerski.

~Gosc | Czytano 1286 razy | 30-09-2022 | oferty pracy [0]

® 2008 - 2024 www.praca4u.net

Ta strona wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na komputerze Użytkownika. Więcej szczegółów w naszej Polityce prywatności

Kanał RSS

Praca4u.NET to serwis z ofertami pracy za granicą od zaraz. Praca dla fachowców z zakwaterowaniem. Od 12 lat oferujemy nieodpłštne oferty pracy w Polsce i za granicą.