Strona główna >> Aktualności

Cold Calling - Poznaj Dobre Praktyki Cold Callingu

Cold Calling - Poznaj Dobre Praktyki Cold Callingu Pracujesz w call center i chcesz być jeszcze skuteczniejszy? Sprawdź jak rozmawiać z klientami, aby chcieli skorzystać z Twojej oferty Przeczytaj teraz! Cold calling owiany jest złą sławą - nie tylko wśród potencjalnych odbiorców niespodziewanych telefonów, ale również wśród osób poszukujących nowej pracy i celujących w zawody postrzegane jako lekkie i łatwe. Skąd wzięła się niechęć do tego rodzaju komunikacji? Czy da się robić cold calling dobrze - zdobywać nowych klientów, osiągać fantastyczne wyniki sprzedaży, a do tego świetnie się bawić? Otóż - da się. Trzeba tylko wiedzieć jak. O tym właśnie będzie poniższy artykuł. Przeczytaj go, a zmienisz swoje postrzeganie pracy w call center, nauczysz się jak skutecznie zdobywać przychylność potencjalnych klientów, przełamywać ich niechęć do rozmowy i wreszcie podnosić sprzedaż. Zapraszamy do lektury.

Specyfika cold callingu

W każdym opracowaniu o cold callingu przeczytacie, że określenie to oznacza kontakt (najczęściej telefoniczny) z osobą, która:


  • nie spodziewa się telefonu,

  • nie miała dotychczas do czynienia z naszą firmą.

I już w samej tej definicji znajdziemy wskazówki co do niechęci niektórych osób do rozmowy z telemarketerem - jest on osobą reprezentującą zwykle nieznaną rozmówcy firmę i taką, od której rozmówca nie spodziewał się połączenia telefonicznego. Te dwa fakty mogą już na początku rodzić pewnego rodzaju ostrożność czy nawet wrogość.


Jakie są więc dobre praktyki w pracy telemarketera? Czy można nabrać wprawy i sprawić, że nawet początkowo rozdrażniony telefonem, nieprzychylny nam klient, spojrzy na nas i prezentowaną przez nas ofertę przychylniejszym okiem? Oczywiście, że tak. Należy tylko przestrzegać niżej opisanych reguł.call center

Cold calling - jakich zasad należy przestrzegać?

Istnieje zestaw praktyk, dzięki którym Twoja rozmowa ma duże szanse zakończyć się tak, jak tego pragniesz. Oczywiście będzie to wymagało od Ciebie pewnej wprawy, ale to, co prawdopodobnie jest najważniejsze, to dwie cechy - umiejętność słuchania rozmówcy oraz zwięzłość. Masz do wykonania prawdopodobnie dziesiątki telefonów dziennie i nie możesz pozwolić sobie na długie pogawędki. Z drugiej strony jest potencjalny klient, który również woli rozmowę załatwić szybko. Oto więc zasady cold calling , którymi powinieneś się kierować aby zdobyć klienta.


Dobre pierwsze wrażenie

Jeśli pracujesz w call center, prawdopodobnie nie masz możliwości selekcjonowania kontaktów - są one wybierane automatycznie przez oprogramowanie firmy. Ale nawet w przypadku trudniejszych kontaktów można zrobić wiele aby sprzedać usługi.


Aby już na wstępie zyskać u rozmówcy kilka dodatkowych punktów, warto nauczyć się modulować głos aby brzmiał on naturalnie i swobodnie. Nie nabieraj maniery sztucznej, wymuszonej modulacji, tak typowej w cold call - część rozmówców od razu się rozłączy. Staraj się brzmieć normalnie, rozluźnij się.


Tym, czego należy się wystrzegać w sprzedaży cold calling, jest nachalność. Jeżeli rozmówca po przedstawieniu nazwy firmy od razu zaznacza, że nie jest zainteresowany ofertą, odpuść i pożegnaj się uprzejmie. Na nic zda się natrętne wypytywanie o potrzeby i zachwalanie oferty firmy. Będąc zbyt napastliwym osiągniesz jedynie to, że klient zniechęci się na dobre. Pamiętaj, że nie każda rozmowa musi zakończyć się sprzedażą.


Traktuj każdego klienta indywidualnie - nie ma dwóch takich samych osób. Jeśli rozmówca wykazuje zainteresowanie szczegółami usługi czy produktu, opowiedz mu o nich w sposób jak najbardziej interesujący - ważne jednak, abyś zrobił to możliwie zwięźle. Przedstaw najbardziej interesujące aspekty oferty, resztę informacji przekażesz klientowi na jego wyraźne życzenie.


Przede wszystkim słuchaj

Marketing i cold calling przyciągają z reguły osoby, które uwielbiają mówić, są prawdziwą skarbnicą informacji i każdy produkt potrafią przedstawić niezwykle szczegółowo. A jednak w tej pracy najważniejszą umiejętnością jest umiejętność słuchania klientów. Każdy człowiek lubi zostać wysłuchany, a kiedy znajdzie dobrego, cierpliwego słuchacza, rozluźni się i nabierze pozytywnego nastawienia.


Przyda się również odrobina empatii. Marketing, a więc i cold calling, opiera się na umiejętności wczucia się w sytuację rozmówcy - zrozumienia jego motywacji i pragnień. Sprzedaż dojdzie do skutku tylko wówczas, gdy w oczach klienta staniesz się jego partnerem, a nie tylko sprzedawcą nastawionym na osiągnięcie celu sprzedażowego.


Bardzo ważne w cold call są emocje - wszak większość klientów decyduje się na zakup właśnie pod ich wpływem. Dlatego też staraj się nadać swojej wypowiedzi cechy dobrej opowieści. Pokaż dobre strony oferty, jej największe zalety, które wyróżniają ją spośród setek innych. Warto używać słownictwa o nacechowaniu emocjonalnym, ale bez przesady. Używaj prostego (lecz nie prymitywnego!) języka, zrozumiałego dla każdego.


Rozmowa telefoniczna ma swoje ograniczenia - jednym z nich jest brak możliwości ujrzenia rozmówcy, jego mimiki i uczuć malujących się na jego twarzy. Dlatego też Twój rozmówca może mieć kłopot z odczytaniem Twojego nastawienia do niego i nastroju. Uśmiechaj się więc w czasie rozmowy - klient nie zobaczy wprawdzie tego uśmiechu, ale na pewno go usłyszy.rozmowa

Ćwiczenie czyni mistrza

Ciągłe podnoszenie kwalifikacji zawodowych pracowników stanowi strategię wielu firm, także firm świadczących usługi z kategorii cold calling. I choć jest to strategia jak najbardziej godna pochwały, to jednak parę godzin szkolenia raz w miesiącu nie pomoże Ci się stać wybitnym sprzedawcą. Tutaj ważne jest Twoje zaangażowanie i samodzielna praca nad samym sobą. Jak więc być jeszcze lepszym i skuteczniejszym w swoim zawodzie?


Ćwicz rozmowy, najlepiej przed lustrem. Wypracuj swój indywidualny, wyjątkowy styl prezentacji oferty. Jeśli początkowo czujesz się "głupio", napisz scenariusz takiej rozmowy. Zwracaj uwagę na brzmienie poszczególnych zwrotów i zdań - te, które nie brzmią dobrze, wykreśl ze scenariusza. Zostaw tylko te, które brzmią naturalnie i z którymi czujesz się dobrze. Pamiętaj, że w czasie cold calling musisz być szczery i prawdziwy.


Nie zapomnij o robieniu sobie przerw w pracy. Gdy odczuwasz zmęczenie, znużenie i niechęć do kolejnych rozmów, po prostu wyjdź na chwilę z biura, odetchnij świeżym powietrzem, pospaceruj parę minut. Tak jak przez telefon da się wyczuć uśmiech na twarzy rozmówcy i jego pozytywne nastawienie, tak samo z łatwością można wyczuć niechęć, rozdrażnienie i zmęczenie. Rób więc przerwy, gdy tego potrzebujesz.


Cold calling wykorzystywany jest w sprzedaży przez wiele dużych i średnich (czasem nawet całkiem małych) firm. Jest skuteczny - to fakt niezaprzeczalny. Ale sukces zależy od umiejętności interpersonalnych pracowników, ich nastawienia oraz znajomości specyfiki branży. Teraz już wiesz na co zwracać uwagę pracując w telemarketingu.


Artykuł partnerski.
~Gosc | Czytano 567 razy | 01-10-2020 | oferty pracy [0]

® 2008 - 2021 www.praca4u.net Polityka prywatności Kanał RSS

Praca4u.NET to serwis z ofertami pracy za granicą od zaraz. Praca dla fachowców z zakwaterowaniem. Od 12 lat oferujemy nieodpłštne oferty pracy w Polsce i za granicą.

Ta strona wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na komputerze Użytkownika. Więcej szczegółów w naszej Polityce prywatności Œœ