Strona główna >> Aktualności

3 powody, dla których firmy powinny brać przykład z branży IT

3 powody, dla których firmy powinny brać przykład z branży IT W ostatnich latach rynek IT rozwija się w Polsce bardzo dynamicznie i ma na tyle silną pozycję, że wychodzi obronną ręką nawet podczas zachwiań sytuacji gospodarczej - ponieważ jakakolwiek by ona nie była, w XXI wieku zdecydowana większość firm, po prostu nie jest w stanie poprawnie funkcjonować bez komputerów, które mają wgrane odpowiednie oprogramowanie oraz dostęp do Internetu. Branża IT osiągnęła taki sukces dzięki nastawieniu na rozwój, odkrywanie kolejnych możliwości i digitalizację procesów, przekładającą się na zwiększenie wydajności i usprawnienia pracy. Przedstawiamy 3 powody, dla których przedsiębiorcy powinni od czasu do czasu poobserwować biznes IT i brać z niego przykład.

1. Stały, dynamiczny rozwój


Rozwój w branży IT jest bardzo dynamiczny i szybko postępuje. Systemy do zarządzania pracą, gry, wszelkiego rodzaju aplikacje, strony www i program tworzone przez ekspertów, muszą nie tylko spełniać wszystkie wymagania klienta i wymagania sprzętowe ale także wprowadzać innowacje, których nie ma konkurencja co jest niezwykle trudne – jak prześcignąć inne firmy, jak wpaść i stworzyć coś, czego jeszcze nigdzie nie było lub połączyć dotychczasowe funkcjonalności różnych aplikacji, w jeden, spójny system? Proces tworzenia oprogramowania to długotrwała praca polegająca na tworzeniu poszczególnych elementów, testowaniu i poprawianiu ich; wymaga współpracy różnych specjalistów i stałego kontaktu z klientem. Do zaspokojenia tych potrzeb powstała specjalna metodyka prowadzenia projektów – agile. Polecamy zapoznać się z jej założeniami oraz zasadami i spróbować część z nich przełożyć na działanie swoich zespołów, także tych nietechnicznych.


Dowiedz się więcej o metodyce zwinnej: https://ttpsc.com/pl/blog/agile-metodyka-zwinna/



Szybkość zmian na rynku wymusza na specjalistach IT stałego poszerzenia oraz aktualizowania swojej wiedzy. Kompetencje cyfrowe, zarówno te podstawowe, jak i te na poziomie eksperckim są wpisane w strategię rozwoju firm – warto wprowadzić takie założenie także w przedsiębiorstwach o innych profilach biznesowych, aby stale poprawiać jakość świadczonych usług i zyskać grono wyspecjalizowanych ekspertów.



Kolejną, specyficzną cechą branży IT jest proces rekrutacji – oprócz wykształcenia, zdobytych kursów i certyfikatów, bardzo ważną o ile nie najważniejszą kwestią są umiejętności praktyczne, a także chęć rozwoju oraz obszary zainteresowań. Dzięki temu łatwiej jest dopasować nowego pracownika do odpowiedniego projektu. Bardzo często swoją szansę dostają i dobrze wykorzystują ludzie bez ukończonego wykształcenia wyższego, którzy poświęcają swój czas na doskonalenie umiejętności zawodowych. Takie osoby mają w branży IT szansę na dobrą pensję i dynamiczny rozwój kariery – pracodawca docenia postępy i inwestuje w szkolenia.





Ważnymi cechami, które doceniają Managerowie IT są: zdobyte doświadczenie (w przypadku osób, które już jakieś mają; jeśli do firmy rekrutuje student dobrze jeśli pochwali się wykonanymi projektami/ tym, co sam dla siebie rzeźbił w kodzie), umiejętność pracy zespołowej, komunikatywność, umiejętność samodzielnego radzenia sobie z problemami, znajomość języka angielskiego i innych języków obcych, umiejętności działania pod presją czasu, kreatywności w szukaniu nowych rozwiązań i możliwości. Takie podejście do rozmów z osobami, które ubiegają się o stanowisko a także do inwestycji w ich rozwój, polecamy każdej firmie.





2. Dbałość o pracownika


Branża IT słynie z ogromnej dbałości o swoich pracowników – biura są wyposażone w konsole, piłkarzyki, stoły bilardowe, ping-pongowe i wiele innych udogodnień. Nie brakuje w nich stref relaksu, spotkań integracyjnych, czy elementów grywalizacji, która motywuje pracowników do rozwoju. Pracodawcy chcą wybić się na tle konkurencji i zaoferować lepszą atmosferę pracy, żeby przyciągnąć jak największą ilość specjalistów – programiści, wdrożeniowcy, testerzy, a także analitycy biznesowi i zespoły nietechniczne, mogą liczyć na szereg udogodnień, opiekę medyczną i inne benefity. Najlepsi z pracowników szybko zostają zauważeni i wyróżnieni. Pracodawcy dbają o to, aby z jednej strony przyciągnąć nowe osoby do swojej firmy, a z drugiej utrzymać te, które już w niej pracują.





To jest punkt godny naśladowania, niestety wciąż bardzo dużo firm, chciałoby mieć ciastko i zjeść ciastko. Szukają tym samym, najlepszego specjalisty w swoim zawodzie, oferując mu marną płacę, która zdecydowanie nie jest adekwatna do jego umiejętności, oraz kompetencji. Skutkiem czego firma zatrudnia pracownika, który godzi się na zaproponowane warunki, ale nie będzie miał motywacji ani chęci do pozostania w firmie w momencie gdy osiągnie wyższe kompetencje i doświadczenie.



3.Outsourcing pracowników


Nazwa outsourcing powstała z trzech angielskich słów: "outside", "resource" oraz "using" i krótko mówiąc, polega on na wykorzystywaniu źródeł zewnętrznych, poprzez wydzielanie zadań czy zleceń pracownikom zewnętrznym lub freelancerom. Outsourcing daje firmom bardzo dużo możliwości, wymienić tutaj należy między innymi:



  • redukcja kosztów - ulegają obniżeniu koszty związane między innymi, z utrzymaniem biura, utworzeniem stanowiska pracy, czy zakupów i konserwacja sprzętu niezbędnego do wykonywania pracy.

  • elastyczność pracownika - pracownik może pracować o każdej porze dnia i nocy (oczywiście w granicach rozsądku), oraz z różnych miejsc, dzięki czemu nie będą go ograniczać ramy czasowe związane z godzinami pracy biura czy zakładu.

  • wybór najlepszego specjalisty - firma nie musi się ograniczać do pracowników znajdujących się tylko w jej mieście lub w jego pobliżu. Jest to istotny fakt, zwłaszcza wtedy, gdy biznes znajduje się w małym mieście, a tam może być zdecydowanie trudniej pozyskać specjalistę. Dzięki outsourcingowi firma może wybrać najlepszego, idealnego ich zdaniem kandydata, który w 100% będzie spełniać jej oczekiwania

  • wynagrodzenie uzależnione od kosztów - to kolejny bardzo ważny aspekt, w przypadku zatrudniania pracownika z zewnątrz, ponieważ ma on płacone nie za czas poświęcony na wykonaną pracę, lub na bycie w stanie gotowości, tylko za faktycznie wykonane zadanie, niezależnie od tego ile czasu na nie poświęcił.

  • dostępność do najlepszych specjalistów - dzięki możliwości zatrudnienia pracownika z zewnątrz i płacenia im za wykonaną pracę, firma może zatrudnić, nie jednego a kilku specjalistów, którzy będą mogli wykonywać równolegle kilka projektów, co za tym idzie, nie będzie trzeba czekać aż pracownik będzie miał wolne moce przerobowe ja kolejne zadanie.


Przekazywanie części pracy specjalistom z zewnątrz jest dobrym rozwiązaniem w momencie przeciążenia ilością zadań i projektami, które wymagają szybkiego działania. Jeśli firma boryka się z nadmiarem zadań, zamiast odwlekać je i narażać się na złe opinie klientów, może zlecić ich wykonania specjalistom z zewnątrz. Utrzyma w ten sposób dobre relacje z kontrahentami oraz wywiąże się z terminów pracy.


Dowiedz się więcej o usłudze outsourcingu: https://ttpsc.com/pl/nearshoring-and-offshoring/


Wszystkim przedsiębiorstwom polecamy zadbać o atmosferę oraz warunki pracy, zainwestować w rozwój kwalifikacji pracowników i nie dopuścić do sytuacji, gdy ilość projektów przerasta moce przerobowe. Otwartość na nowe doświadczenia, dobry kontakt z pracownikami i terminowe wywiązywanie się z umów to trzy elementy, z którymi IT radzi sobie na tyle dobrze, że warto wziąć z tej branży przykład.


Artykuł partnerski.
~Gosc | Czytano 1692 razy | 09-06-2020 | oferty pracy [0]





® 2008 - 2024 www.praca4u.net

Ta strona wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na komputerze Użytkownika. Więcej szczegółów w naszej Polityce prywatności

Kanał RSS

Praca4u.NET to serwis z ofertami pracy za granicą od zaraz. Praca dla fachowców z zakwaterowaniem. Od 12 lat oferujemy nieodpłštne oferty pracy w Polsce i za granicą.